Size kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu bilgisinin yıllardır savunulan bir mitten ibaret olduğu söylense ne tepki verirdiniz?

Beslenme uzmanı Cynthia Thurlow, sağlıklı beslenme ile ilgili bilmeniz gereken detayları ve intermittent fasting (aralıklı oruç) hakkındaki ipuçlarını Tedx konuşmasında anlatıyor ve esas kritik noktanın ne yediğinizden çok “ne zaman” yediğiniz olduğunu belirtiyor.

Eğer siz de doğru beslenme düzeninin vücudunuzda yaratabileceği değişimleri merak ediyorsanız, Cynthia Thurlow’un 2.5 milyonun üzerinde izlenen Tedx konuşmasına mutlaka kulak verin!

Bir hayat tarzı olarak doğru beslenme

Uzun yıllar hemşirelik ve beslenme uzmanlığı yapan Thurlow, sağlık ve iyi hissetme hali arasında önemli bağlantılar olduğunu belirterek şu açıklamaları yapıyor “Obezite, kalp ve damar rahatsızlıkları, diyabet gibi problemlerin çoğu aslında birtakım kritik müdahalelerle önlenebilecek durumlar. Yediğimiz besinler, tahmin ettiğimizden çok daha ciddi ölçüde sağlığımıza etki ediyor.” Thurlow, hemşirelik yaptığı dönemlerde “bol egzersiz, az ve öz beslenme” denkleminin de ne denli önemli olduğunu belirtiyor.

Yaş ilerledikçe kilo alma durumu çoğu kişiye göre olağan bir gelişme. Ancak Cynthia Thurlow’a göre, yaş ilerledikçe kilo alma halini normal karşılamamak gerekiyor. Çünkü kilo almak aslında yaşla değil, yaşayış şekliyle alakalı. Pek çok diyetisyen gün boyunca karnınızı aç bırakmayarak hafif hafif atıştırmanızı önerirken, Thurlow gün boyunca atıştırma yapmanın sağlığınız için zararlı olduğunu vurguluyor.

Peki, gün boyu atıştırmak neden zararlı?

Üç ana öğün yemenin dışında gün içinde sık sık atıştırmalıklarla karnınızı doyurmanız pankreasınıza ve sindirim sisteminize çok fazla yük bindirmeniz anlamına geliyor. Fazla yük altına giren pankreas ve sindirim sistemi, görevlerini yerine getirirken zorlanmaya başlıyor. Bu zorlanma durumu halinde de yiyeceklerden yeterli verimi ve besin değerini elde etmek ne yazık ki mümkün olmuyor.

Aynı zamanda konu “şeker yakmak ya da yağ yakmak” farkıyla da bir noktada bağdaşıyor. Gün boyu tükettiğiniz atıştırmalıklar eğer yüksek oranda karbonhidrat ağırlıklıysa, şeker yakmaya başlıyorsunuz ve bu durum olumsuz pek çok sonuca ortam hazırlıyor.

Çok fazla karbonhidrat tüketerek şeker yakan insanlar genellikle normale göre çok daha çabuk acıkıyor, daha sinirli oluyor, insülin seviyeleri yüksek oluyor ve gün içerisinde kendilerini yorgun hissedebiliyorlar. Stres seviyesinde artış, kilo alma problemleri ve uykusuzluk gibi durumlarla da karşılaşabiliyorlar.

Yağ yakma durumunda ise ani değişkenlikler göstermeyen bir enerji seviyesi, algıda açıklık, sürekli açlık hissi çekmeme, kolay kilo verebilme ve kaliteli uyku uyuyabilme gibi pozitif durumlar ortaya çıkıyor. Bu nedenlerden dolayı ne yediğimiz, hayat standardımızı belirlemede oldukça önemli.

Yaş ve kilo orantısını kırmanın yolu: Intermittent fasting

Özellikle kadınların yaşa bağlı olarak hormonal değişikliklere uğraması kilo alımı, uyku problemleri, ruh hali değişiklikleri gibi durumlara yol açabiliyor. Bunların önüne doğru beslenme düzeni ile geçilebileceğini vurgulayan Thurlow; ek gıdaların, vitamin takviyelerinin, zayıflama ilaçlarının rafa kalkması gerektiğini hatırlatıyor. Bunlar yerine yeni bir çözüm önerisi sunuyor: Intermittent fasting!

Intermittent fasting ile yağ yakımını hızlandırmak, esnek ve kolay bir yeme alışkanlığıyla düzene girebilmek mümkün. Belirli zamanlarda yemek yemeyi durdurarak, az ve öz beslenerek, kaliteli ve sağlıklı öğünlerle günü geçirerek intermittent fasting’i hayatınıza dahil edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Intermittent Fasting 101 (“Aralıklı Oruç Diyeti”)

Intermittent fasting ile yağ depolarından yağ yakarak enerji sağlayabilir, alacağınız fazla kalorileri azaltabilir, insülin seviyesinin düşüşüyle zihinsel performansınızı arttırabilirsiniz. Intermittent fasting ile hücrelerinizi uyanmasına, kan basıncınızın düzenlenmesine, kolesterol seviyenizin dengelenmesine katkı sağlar.

Tüm bu pozitif gelişmelere bağlı olarak Cynthia Thurlow, kahvaltıyı atlayıp günün sadece 8 saati sağlıklı protein, yağ, karbonhidrat içeren organik ve kaliteli besinler tüketmenizi desteklediğini belirtiyor. Bu sayede yaşa bağlı kilo alımı, hayat standardıyla ilgili obezite sorunu, sağlık problemleri gibi negatif etkenlerle baş edebileceğinizin altını çiziyor.

Siz de bir beslenme uzmanından yardım alarak, intermittent fasting’in size uygun olan 3 metodundan herhangi birini seçebilir ve vücut saatinizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP