Teknolojik yönelimler ve sosyal medya popülerliği arttıkça internet aşkları da günden güne bir çığ gibi büyüyor. Tanışma sitelerinden evlilik masasına taşınanlar, Instagram üzerinden birbirlerini bularak uzun ilişkiyi yakalayanlar birkaç yıl öncesine kadar belki şaşkınlık uyandırıyordu ama artık yakın çevremiz ve hatta hepimiz bir şekilde internet tanışıklıklarına kapılmış bir haldeyiz.

Peki online ortamdan tanıştığımız birine aşık olmamız romantik bir başlangıç mı yoksa beraberinde büyük riskler mi getiriyor? İnternet ilişkilerinin matematiğini birlikte inceleyelim.

Online olarak birini tanıma süreci nasıl gelişir?  

Psikolog Dr. Michelle Drouin, teknolojinin ilişkiler üzerindeki etkilerini anlattığı TEDx Naperville konuşmasında, yetişkinlerin yüzde 92’sinin sosyal medya kullandığını ve çoğunun da Tinder gibi pratik tanışma platformlarına yöneldiğini söylüyor. Bu tarz uygulamaların utanma, rezil olma, kötü bir şekilde reddedilme gibi durumları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu ekleyerek seçeneğin bol olduğu bir alanda insanların kendilerini çok daha rahat hissettiklerini belirtiyor. 

Biriyle yüz yüze tanışmaya çalıştığınızda yaşadığınız duygular adrenalin, cesaret, özgüven ya da konuşurken doğru cümleleri bulma telaşı gibi insani duygular. Ama sosyal platformlar üzerinden ilgi çeken kişileri bularak eklemek, mesaj yoluyla sohbet başlatmak veya uygulamalarda liste üzerinden seçim yapmak oldukça kısa süren, basit ve herhangi bir duygu hissetmeye fırsat bırakmayacak kadar pratik yönelimler. 

İlginizi çekebilir: İlişki Uzmanı Yanıtlıyor: Evlenebileceğiniz En Doğru Kişi Kim?

OkCupid isimli tanışma platformunun kurucularından biri olan Christian Rudder, internet üzerinden karşılıklı olarak ilgi alanları aynı olan kişileri eşleştirme yöntemlerini Ted-Ed konuşmasında açıklıyor. Bu açıklamalara göre en önemli nokta, kişisel verilerin birbiriyle uyumlu olması.

Bunu uygulamayı kullanan kişilere soru sorma ve birbirine yakın olan cevaplara sahip kişileri bir araya getirme yöntemiyle uyguladıklarını söyleyen Rudder, iki insanın anlaşabilmesi için hem kendi isteklerini hem de karşı taraftan ne beklediklerini bilmeleri gerektiğini söylüyor. Kişisel istekler ve karşı taraftan beklenenlerle ilgili tüm cevaplar, uygulamaların kendi algoritmasında bir eşleme içine girerek birbiri için en uygun insanları aynı kategoride buluşturmaya yardımcı oluyor.

Bu bilgiler sonucunda, işleri kolaylaştıran online sitelerin veya birebir görüşmektense mesajlaşma yoluyla her konu hakkında konuşabilme rahatlığının potansiyel çiftler için birbirlerini detaylıca tanıma yolunda doğru ve sağlıklı bir adım olduğu söylenebilir. Ama gözden kaçan başka detaylar da var. 

İnternetin sunduğu en cazip teklif: İstediğin herkese ulaşabilirsin

Şu an ilkokul arkadaşlarınızdan dinlediğiniz müzik grubunun solistine kadar aradığınız herkese ulaşabilme imkanına sahipsiniz. Onlara erişmek ve sohbet başlatabilmeniz gerçek anlamıyla sadece bir tık uzaklıkta. Peki bu herkese ulaşabilme hali ve sınırsız seçenek imkanı aşk ile nasıl çatışıyor? 

Dr. Drouin’e göre yapılan bazı araştırmalar, online ilişkilerin büyük oranla ayrılıkla sonlandığını ortaya koyuyor. Buna göre, online olarak tanışan çiftlerin yalnızca üçte biri ilişkisini evliliğe taşıyor. Bu durumun nedeninin milyonlarca alternatifin bulunması olduğunu söyleyen Drouin, insanların artık en ufak bir hataya tahammülü olmadığını, özellikle de online sitelerde çok fazla seçenek gören kişilerin gelecek ilişkilerine başka ve “daha iyi” alternatifleri olduğunu düşüncesiyle yaklaştığını belirtiyor. 

Yüz yüze reddedilmemek ve olası özgüven problemlerini önlemek, kusurları gizleme lüksü, iyice tanıyana kadar konuşabilme fırsatı, esrarengiz adrenalin ve yaşanılacak farklı kendini tanıma deneyimleri için internet aşkları birçok kişinin seçeneği olabilir.

Hepsinin sonunun ayrılıkla sonuçlanacağı, online ilişkilerin gerçek olmadığı, internet üzerinden aşk yaşanamayacağı önyargıları doğru olmasa da ilişki stilini “tamamen” internet odaklı tanışmalara çevirmemek, sosyal ilişkileri dinamik tutabilmek, insanlarla karşılıklı olarak tanışma cesareti gösterebilmek kişisel ve ilişkisel gelişim anlamında önemli. 

İlginizi çekebilir: Uzun ve Sağlıklı Bir İlişkinin 5 Püf Noktası

Kaynak: TedTalks, Psychology TodayLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP