YAZAN: BURCU ERBAŞ

Kendini iyi hissetmenin ilk ve belki de en kolay adımı işlenmemiş, taze, organik gıdalarla yapılmış, emek, zaman ve düşünce verilerek hazırlanmış lezzetli yemekleri bedenine sokmaktır. Topraktan tabağa konulan sezonluk meyve ve sebzeler, saygı gösterilerek hazırlanan az ve öz hayvansal gıdalar, israfı önleyen, atık miktarını azaltan akılcı çözümler ve şeflerinin sınırsız yaratıcılığı bir mekanı hem bizler hem de çevremiz için sağlıklıklı kılar. Bedene, ruha ve zihne iyi gelen iştah açıcı yemekleri ve her tür beslenme stiline uygun menü opsiyonları ile İstanbul’daki en sağlıklı restoranlar yazımızda!


Alaf

Murat Deniz Temel’in şefi olduğu Alaf, kendini bir göçebe restoranı olarak tanıtıyor. Yörük, Kürt ve Ermeni mutfaklarının geleneksel tatlarını, yerel ve mevsimsel hammaddeler ile sofraya taşıyan Alaf Kuruçeşme’de bulunuyor. Haziran ayı boyunca menüsünde ayrıca sıfır atık “Original by Nature”‘ı bulunduracak.


Aman da Bravo

Reşitpaşa’da yer alan Aman da Bravo’nun az, öz ama lezzetli menüsünü esnaf lokantası yemeklerinin mevsimsel, taze malzemelerle yeniden yorumlanması oluşturuyor.


Araka

Araka, mevsimsel mutfağı, doğayı tabağa taşıyan sunumları ve geleneksel Türk yemeklerine kattığı modern dokunuşları ile çoğunluğu her gün değişen, bitki bazlı bir menü ile Yeniköy’de karşımıza çıkıyor.


Bi Nevi Deli 

İşlenmemiş gıdaların besin değerleri korunarak hazırlanan mutfğıyla Bi Nevi Deli, İstanbul’un ilk bitkisel bazlı restoranlarından. Odağına meyve, sebze, tahıl, tohum ve kuruyemişleri koyarak vegan, çiğ, glütensiz, paleo beslenen herkes için leziz bir mekan oluyor.


Çiya

Dünyaca ünlü şefi Musa Dağdeviren’in Anadolu’nun zamanla unutulmaya başlamış, yerel hammaddelerini, tariflerini, tekniklerini bir araya getirdiği “esnaf lokantası” Çiya Kadıköy’ün balıkçılar çarşısında bulunuyor.


Doğaya Dönüş Bistro

Nişantaşı’nda yer alan Doğaya Dönüş, mevsimsel, taze meyve ve sebzelerle hazırlanmış zeytinyağlı ev yemeklerini, salata ve mezeleri sabahtan akşama dek servis ediyor.


Ek Biç Ye İç

Klasik restoran deneyiminin aksine tamamen eve sipariş ile çalışan Ek Biç Ye İç, kendi ürettiği, birinci el yerel üreticilerden topladığı, organik ve etik meyve, sebzelerinden oluşturduğu, kişiselleştirilebilen menüsü ile çevresel farkındalığı, sağlıklı beslenme ile aynı anlama taşıyor.


Gabfoods

Glütensiz, şekersiz ve süt ürünsüz bir restoran olan GabFoods gıdayı en iyi biçimde kullanarak lezzetli tarifler yaratıyor. Vegan, paleo ve glütensiz beslenen herkes için uygun.


Helvetia

Tünel’in hemen yakınlarında bulunan Helvetia, eskiden İsveç birahanesi olan küçük bir dükkanda konumlanıyor. Vegan ve vejeteryan beslenen herkes için çok lezzetli, uygun fiyatlı ve taze yemek seçenekleri sunuyor.


Herise

Kızıltoprak’ta bulunan Herise ilhamını ve malzemelerini Anadolu’dan alan az ama öz bir menüye sahip: haftalık değişen 4’lü meze menüsü, keşkek, Tire köftesi, zirde ve şerbet. Unutulmaya yüz tutmuş eski Türk yemeklerini büyük emeklerle, sipariş üzerine hazırlayan Herise gıda israfını önlemek için hem oturmalı hem de gel-al yeme modelinde 1 gün önceden rezervasyon üzerine çalışıyor.


Le Fika

Bitkisel bazlı, rafine şekersiz, glütensiz ve laktoz içermeyen bir mutfağa sahip olan Le Fika kullanılan gıdaları besin değerlerini optimize etmek için ya düşük ısıda hazırlıyor ya da hiç pişirmiyor. Tüm gün kahvaltı felsefesini benimseyen Le Fika Arnavutköy’de yer alıyor.


Limonita

Türkiye’nin ilk vegan kasabı Limonita’nın aynı zamanda birbirinden lezzetli ve yenilikçi “kasap” ürünlerini hazırladığı bir lokantası da bulunuyor. Moda’da bulunan Limonita vegan sosisli, tantuni, kokoreç gibi yemeklerle öne çıkıyor.


Lokanta Kru

Teşvikiye’de bulunan Lokanta Kru, Ege bölgesinin otlarını, zeytinyağlı tariflerini modern bir yorumla ve taze hammaddeler ile sofraya taşıyor.


Mikla

Şef Mehmet Gürs’ün sezona göre, taze gıdalar ile yarattığı yeni Anadolu mutfağına ait tabaklar geleneksel Türk tariflerinin ve tekniklerinin izlerini taşıyor. Gürs gıdaya duyduğu saygısını hammadde seçimleri, yemeğe verdiği emeği ve görsel sunumları ile gösteriyor. Mikla Pera’da bulunuyor.


Minval

Mutfağını yerel ve adil üretimden elde edilen, işlenmemiş, mevsimsel hammaddelerin oluşturduğu Minval tabaklarında bulunan her bir ürünü baştan sona, “el yapımı” kendileri hazırlıyor. Kahvaltı ve fırın bölümü ile öne çıkan Minval, Akatlar’da bulunuyor.


MSA’nın restoranı

Türkiye’nin en ünlü mutfak okullarından biri olan MSA’nın Emirgan’da yer alan restoranı profesyonel eğitim alan öğrencilerince yönetiliyor. Doğal tarım ve yetiştiricilik yapan tedarikçilerden elde edilen hammaddeler ile mevsimsel, yöresel tarifler kadar yenilikçi Dünya mutfağı tabakları da bulunuyor.


Sade Beş Denizler

Sade Beş Denizler yaşadığımız coğrafyadan ilham alan, her gün değişen mevsimsel, yöresel ve özgün Anadolu yemekleri ile Teşvikiye’de bulunuyor.


Sanayi 313

Lokal üreticilerden tedarik ettiği veya kendi yetiştirdiği doğal ve temiz meyve-sebzeleri, olabildiğince atıksız mutfağı ve sipariş üzerine hazırlanan taze yemekleri ile öne çıkan Sanayi 313 Maslak Oto Sanayi’nin içinde yer alıyor.


Sanki Atölye

Tamamen bitki bazlı bir mutfağı olan Sanki Atölye, hayvansal gıdalarla yemeğe alışkın olduğumuz birçok yemeği; somonlu bagel, sushi, çırpılmış yumurtayı sebze bazlı hazırlıyor. “Sanki” balık, yumurta, peynir yiyorum dedirten tabakları, rafları süsleyen “alternatif” ürünleri vegan beslenmenin ne olabileceğini kanıtlar nitelikte, Vişnezade’de karşımıza çıkıyor.


Smelt&Co

Sezona hatta o haftanın getirdiklerine göre değişen menüleri ve alkolsüz kambuchalı kokteylleri ile ön plana çıkan Smelt&Co Balat’ta yer alıyor.


TURK 

Şef Fatih Tutak’ın tamamen bizim coğrafyamıza ait ürünleri kullanarak oluşturduğu, yüksek kalite üretim yapan lokal tedarikçilerin beslediği mutfağı, geleneksel ev tarifleri ile eski Türk medeniyetlerine ait lezzetleri bir araya getiriyor. TURK Bomonti’de yer alıyor.


Veganarsist

Nişantaşı ve Kadıköy’de şubeleri bulunan %100 vegan restoran Veganarsist hiç bir koruyucu kullanmadan, temiz hammaddeler ile hazırladığı hayvansal ürün alternatifleri ile öne çıkıyor.


Wren&Spoon

Türkiye’nin ilk fleksiteryan mutfağı olan Wren&Spoon her hafta taze sezonluk meyve, sebze ve organik ürünler ile yeni bir menü çıkarıyor. Yenilen her besinin lokal olarak, en iyi biçimlerde üretilmiş ve aynı özenle hazırlanmış olmasına özel olarak dikkat ediyor.


Yeşil No:11

Nişantaşı’nda yer alan Yeşil No:11’in menüsünü tamamen taze malzemeler ile hazırlanan, çeşit çeşit salata, bowl ve juice oluşturuyor.


Yuzu The Taste of Nature

Tamamen vegan Asya mutfağında uzmanlaşan Yuzu Taste of Nature, akla gelebilecek her tür vegan alternatifi; tempeh, tofu, vegan sushi ve daha nice uzakdoğu yemeğinin veganlaştırılmış versiyonlarını menüsünde bulunduruyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP