Uyumadan önce tam bir öğün yemek o geceyi iyi bir uykudan çok uzakta geçirmenize sebep olabilir. Fakat diğer taraftan aç uyumakta uykuya geçişinizi zorlayabilir. Peki uyku öncesi ne yemeliyiz, ideal olan nedir? Beslenme uzmanı Keri Glassman yapılan çalışmalara göre, uyku saatine yakın vakitlerde yemek yemenin kilo alımıyla doğrudan ilişkili olduğunu söylüyor. Diğer taraftan bazı araştırmalar ise, uykudan önce alınan 150 kalorilik küçük ve sağlıklı atıştırmaların “kas protein sentezi ve kardiyometabolik sağlık” için yani kas gelişimi ve kalp sağlığı için faydalı olabileceğini gösteriyor.

Doktor Glassman’a göre, ihtiyacımız olan gıdaları gün içinde tüketmeliyiz. Gece bir şeyler atıştırmaya meyilliyseniz uyumadan birkaç saat önce çok olmamak kaydıyla hafif bir sebze veya bir elma yiyebilirsiniz. Çünkü uyku esnasında sindirim sisteminin çalışması yerine tüm bedenin dinlenmesi doğru olan yöntem.

Geceleri yağdan, şekerden, karbonhidrattan uzak durmak kaliteli bir uyku ve sağlıklı bir beden için gerekli. Protein değeri yüksek keçi peyniri, yoğurt, az yağlı süt, yumurta beyazı ya da 10-15 adet kaju, çiğ badem de “gece kuşları” için sağlıklı alternatifler. Kaliteli bir uyku için uyumadan önce uzak durmamız gereken yiyecekleri diyetisyen Charles Passler sıraladı!

Uykudan önce uzak durulması gerekenler

 1. Alkol

Yatmadan önce içki içtiyseniz kendinizi uykulu hissedebilirsiniz ancak işin aslı şu ki uyku öncesi alınan alkol; gece boyu sizi daha uyanık tutar, uyku kalitenizi doğrudan etkiler ve sabahları daha az dinlenmiş olarak uyanmanıza yol açar. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, alkol horlamayı da artırıyor. Bu da yine uyku kalitesini olumsuz etkiliyor.

2. Kafein içeren kahve ve çaylar

Dr. Passler, “Yapılan araştırmalara göre vücudumuzun kafein etkisinden arınması ve kafeinin bedenimizden tamamen çıkması için 20 saat geçmeli” diyor. Bir başka araştırmaya göre, ise yatmadan altı saat önce alınan kafein yine uyku kalitesini bozuyor.

3. Bitter çikolata

Özellikle yatmadan önce yenebilecek en sağlıklı tatlı olarak bitter çikolata öneriliyor ancak bu nefis yiyeceğin uyku kalitesine olumsuz etkileri bulunuyor. Siyah çikolata, antioksidan özelliği ile sağlıklı bir besin olsa da kafeine benzer etkiler taşıyan teobromin içeriyor. Bu madde ise kalp kası uyarıcı ve damar genişletici etkiye sahip.

4. Baharatlı yiyecekler

Yatmadan önce yenen baharatlı yiyecekler hazımsızlığa neden olacağı için yine uyku kalitesini etkiliyor. Ayrıca baharatlı gıdaların çoğunda bulunan aktif madde kapsaisin (kırmızı bibere acılık veren madde/biber özü) vücut sıcaklığını artırabilir ve bu da uykuya geçişi zorlaştırabilir.

5. Sağlıklı olmayan yağlı gıdalar ve işlenmiş gıdalar

Kızarmış yiyecekler ve işlenmiş gıdalarla sindirim sistemine yük bindirmek, sağlıksız yağlı gıdaların tüketimiyle karaciğeri yormak kesinlikle iyi bir fikir değil. Bunu bir de uyku öncesi yapmak tüm metabolizmamızı olumsuz etkileyecektir. Çünkü iyi çalışmayan sindirim sistemi, yorgun karaciğer ve fazla çalışan böbrekler, uyku bozukluğunun temelini oluşturuyor.

Kaynak: Well and Good

BLOOM SHOP