Fotoğraf: cbc.ca/radio

5 adımda kaliteli uyku rehberi!

Gün boyunca yaşanan iş stresi, şehir hayatının yorgunluğu ve fiziksel aktiviteler sonunda herkesin hayali akşam olduğunda başını yastığa koyar koymaz uyumak oluyor. İhtiyaç duyulan uyku süresi tüm bünyeler için farklılık gösterebiliyor.

İyi bir uyku için çözümü uyku hapında arayanlar veya koyun sayanlar ne kadar başarılı bilinmez ama kaliteli uyku tüm hayatınızı olumlu yönde etkiler. Kalitesiz ve yetersiz bir uyku ise yorgunluk, enerji kaybı, odaklanamama, fiziksel ve zihinsel olarak yavaşlama, hatta ileriki boyutlarda çeşitli rahatsızlıklar yaşamanıza neden olabilir. Yeterli bir uyku uyumadan, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve iyi yaşamak ile gün içinde istediğiniz performansı elde etmeniz mümkün olmayabilir.

Ve bilim artık çok açık söylüyor ki sağlığımızın, üretkenliğimizin ve mutluluğumuzun değişmez parçası uykudur. The Huffington Post’un kurucusu ve eski CEO’su, aynı zamanda “iyi yaşam” üzerine bilgiler sunan Thrive Global’ın kurucusu, “The Sleep Revolution” kitabının yazarı Arianna Huffington’ın uyku konusundaki tavsiyelerini uyku sorunu çekenler veya iyi uyuyamadığını düşünenler için listeledik.

Uyku ritüeliniz olmalı!

Çocuklarınıza uyguladığınız uyku öncesi ritüelleri kendiniz de uygulamalısınız. Dişleri fırçalayıp, yüz bakımınızı ve temizliğinizi yaptıktan sonra rahatlatıcı bir müzik veya bir kitapla uyku öncesi modunuzu ayarlayabilirsiniz. Bu bedeninizi ve zihninizi uykuya hazırlayacak iyi bir yöntemdir.

Sosyal medya detoksu yapın!

Sosyal medya hesaplarınızı ve e-postalarınızı uyumadan önce kontrol etmenin uykuya geçiş sürenizden çaldığınızı unutmayın. Kaliteli bir uyku düzeni için yatmadan en az 5 dakika önce telefonunuzla vedalaşın ve odanızdan çıkarın.

Uyku boşa geçen zaman değildir!

Uyumak hem vücut, hem de zihin için çok yararlı olmasına rağmen uyku hep mücadele edilmesi gereken bir düşman olarak görülür. Tıpkı çocukların yaptığı gibi uyumayı zorunluluk olarak düşünürüz. Oysa ki uyumaktan zevk almayı bilmek, uykuda geçen zamanın fiziken ve ruhen vücudunuzun ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir.

Uyku öncesi hafif beslenin!

Uykudan ne kadar önce yemek yenmesi gerektiği konusunda hala net bir bilgi yok. Ancak ortak bir görüş var ki uykudan en azından 2 saat öncesine kadar bir şey tüketmemeniz, kaliteli uyku için  önemli bir faktör. Özellikle akşam yemeklerini lifli, sebze ağırlıklı ve olabildiğince az şekerli bir öğün olarak geçirmeli, abur cuburlardan kaçınmalısınız.

Odanız yeterince karanlık mı?

Deliksiz bir uyku istiyorsanız, odanızın ışıklarını söndürün ve kalın bir perde ile pencerelerinizi kapatın! Çünkü uyku sağlayan hormon melatonin, karanlık odada daha fazla salgılanır. Uyuduğunuz oda karanlık olduğu kadar ideal sıcaklıkta da olmalıdır. Bu ideal sıcaklık ise 15,5 ila 19 derece arasıdır.

Bonus: Uyku öncesi ılık bir duş, lavanta ya da papatya çayı ile zihninizi günün yorgunluğundan arındırıp, uyku kalitenizi artırabilirsiniz.

Kaynak: wellandgood.com, webmd.com

 Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP