Kalp çakrasının Sanskritçe adı Anahata’dır. Bu kelimenin kırılmamış, tıkanmamış gibi anlamları vardır. Kalp çakrası vücudunuzun tam ortasında bulunur. Altında bulunan, maddenin dünyasını ifade eden üç çakra ile üstünde bulunan, ruhani dünyayı ifade eden üç çakrayı dengeleyen mükemmel bir konumdadır.

Sanskritçe Anahata, kişisel hayal kırıklığı hikayelerimizin altında sınırsız sevgi gücü ve merhametin bulunduğunu anlatır.

Çakraların dengeli olup olmadığını anlamak zor bir konudur. İçine bakmakta ve kendi derinliğine ulaşmakta zorlanan insanlar, çakralarının dengede olup olmadığını anlamak veya onları yeniden dengelemek için genellikle reiki eğitmenlerinden yardım alırlar.

Kalp çakranızın dengede olmadığını gösteren işaretler

  • Utangaçlık,
  • Kendini yalnız hissetme,
  • Affetme zorluğu,
  • Empati eksikliği,
  • Şiddetli kıskançlık,
  • Sürekli başkalarını acımasızca yargılama.

Bu durumlar, kalp çakranızın dengesinin bozulduğuna işaret eder. Bu ve benzeri duyguları sıklıkla yaşıyor olmanız, kalbinizden çok beyninizin önderliğine başvuruyor olduğunuz anlamına gelir.

Kalp çakranızın kapalı olmasının nedeni çocukluğunuzdan kalma bir travma olabileceği gibi, çok kısa zaman önce küçük bir tartışmanın ardından tanıdığınız birine güttüğünüz derin bir kin duygusu da olabilir. Duygularınızı bastırmanız, kalp çakranızın dengesinin bozulmasına yol açar.

Kalp çakranızın dengesinin bozulduğunu düşünüyorsanız, bastırılmış duygularınızla başa çıkmak için bu üç yöntemi uygulayabilirsiniz:

Duygularınıza karşı açık olun

Duygularınızı yazın ya da yüksek sesle haykırın, hiç fark etmez! Önemli olan, tamamen dürüst olmanız ve duygularınızı bastırmaya çalışmamanızdır. Yazmak, kalpten gelir. Duyguları açıkça ifade etmek kolay değildir ama iyileşmenin ilk adımıdır. Sadece kendiniz için yazın, yazdıklarınızı kimseye okutmayın. Böylece daha açık, dürüst, farkında ve rahat bir şekilde kendinizi ifade edebilirsiniz.

Duygularınıza sıkı sıkıya sarılmayın

Geçmiş tecrübelerde yaşamak bizi sadece aşağı çeker. Sürekli geleceği düşünmek, içinde bulunduğumuz anı tam yaşayamamamıza neden olur. Kendinize bir iyilik yapın ve anda kalmak için bilinçli olarak çalışmaya başlayın. Size tam olarak şu anda yaşamayı öğreten yoga pratiği, bunun için en ideal yöntemdir.

Kabullenme sanatı

Eğer bir şeyi değiştiremezseniz, bunun hakkında daha fazla sinirlenmenize gerek yok demektir. Üzerinde kontrolünüz olmayan bir şey ya da biri hakkında stres yaratmayı bırakın. Bu bir zaman ve enerji ziyanıdır. Bunun yerine kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Bu size memnuniyet ve mutluluk getirecektir. Kontrol edemediğiniz durumları akışa bırakmayı öğrenin.

Bu üç hatırlatmayı günlük hayatınıza dahil etmeye çalışın ve sevginin her zaman en büyük şifacı olduğunu unutmayın. Özellikle kendinizi sevmeyi öğrenin. Sevgi, kalp çakranızı açmakta size yardımcı olacaktır. Kalbinizi dünyaya kapatmak yerine, tutkularınızı izlemek için yol açın.

Kalp çakrası, yeşil renk tarafından temsil edilir. Daha koyu yeşil yapraklı sebzeler yiyin ve yeşil çay için.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP