YAZAN: ASTROLOG MERAL ERDURAN

Güneş Akrep burcunda hareketine devam ederken derinleşmek, değişim, dönüşüm, güç ve başarı konuları ajandamızda ilk sıralarda olacak. Yeniay’la birlikte yeni tohumlar atabilir önemli ve güçlü başlangıçlar yapabiliriz. Dolunay fazına geldiğimizde ise Ay Tutulması bizi gereksiz yükleri bırakmaya cesaretlendirecek. Tutulmanın hemen ardından Güneş’in Yay burcuna geçmesiyle Yay dönemi başlarken iyimser bir atmosfer içine girebileceğiz. Tüm gezegen değişimlerinin yorumlarını Kasım 2021 Astroloji yorumlarından detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.


5 Kasım saat 00:15’te

12⁰ Akrep Burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor. 

Yeniay’da bilinçsiz olarak başlatacağımız girişimler bizi yenileyerek kısa vadede dönüşmemize yardımcı olacak. Akrep temasıyla, kontrol dışı gelişen olaylar neticesinde, önemli değişimler yaşayabiliriz. Akrep tabuların aynı zamanda da kendi derinliklerine bakabilmenin burcudur. Bu Yeniay’da hayatın soyut alanıyla daha fazla içli dışlı olacağız. Bu sebeple belli bir alışkanlığı bırakmaya niyet edebiliriz. Böylelikle ruhsal ve bedensel bir arınma sağlayabiliriz.

Bu süreçte kontrol dışı gelişmelere ve önemli değişimlere şahit olabiliriz. Yeni ve köklü başlangıçlar yapmak da mümkün olabilir. Yeni başlangıçlar için bazı şeylerin bitip sonlanması ve bitenin yasının hakkıyla tutulması gerektiğini de unutmamalıyız. Böylece hayatımızda son kullanma tarihi geçmiş olan durumlara veda ederken, yeni ve taze olarak hayatımıza giren ve bizi dönüştüren durumlara da kucak açmış oluruz.


Yeniay’ın Uranüs’le yaptığı güçlü karşıtlık açı tabuları yıkmak, alışkanlıkları kırmak, bağımlılıklardan özgürleşmek ve toksin olanı temizleme gerekliliğini vurguluyor.


Uranüs’ün bilinmeyenliye açık oluşu ve sıradışı doğası, tutmayı ve saklamayı seven Akrep’in doğasını zorluyor. Her ne kadar hayatın doğal akışı içinde bilinmezliğe açık ve gönüllü olmak bize yepyeni ve taptaze fırsatlar sunsa da insan olmanın verdiği tutunma ihtiyacı, bilinmezliğe kendimizi bırakamamamıza sebep oluyor.

Zaten tüm zorlanmamız da burada başlıyor. Değişim aslında daha rahat bir hayat için olsa da, hiç birimiz buna kendimizi tamamen bırakamıyoruz. Tutmak ve tutunmak her zaman daha kolay ve daha tanıdık geliyor. Konfor alanından çıkmak ise ancak son noktaya geldiğimizde yapmak istediğimiz ya da yapmak zorunda olduğumuz bir eylem oluyor. 

Satürn’ün tüm bu ikileme yaptığı zorlayıcı açı ise işimizi biraz daha zorlaştırarak bize kuralları, gereklilikleri ve kalıpları hatırlatıyor. Bize kurallara uyma zorunluluğu getiriyor ve biz oyunu kurallarına göre oynamak istediğimizdeyse, özgürlük isteğimiz düzen ihtiyacımızla çakışıyor. Tüm bu senaryo aslında birikmiş toksinleri atmak için kurgulandığından, atamadığımız her toksin sistemimizde bizi yavaş yavaş zehirleyecektir.

Yani bir nevi çıkış noktasını bulmaya zorlanacağız. Direnmemek ve olanı kabul etmek bize çıkış kapısını gösterecek. Neptün bu konuda bize yardımcı olabilecek tek gezegen! Dolayısıyla maneviyatla temasımızın güçlü olması, meditasyon yapmak, şükran ve kabul duyguları içinde olmak tüm Neptün temaları gibi bizlere yardımcı olacak.

Bu dönemki bir diğer konu ise ilişkiler. Venüs’ün Yay burcunun son derecesinden Yeniay’a yaptığı zorlayıcı açı, ilişkilerde istek ve ihtiyaçlarımızı ifade etmekte zorlanmamıza sebep oluyor. İfade zorluğu iki şekilde karşımıza çıkacak. İlki yok sayarak kaçmak. Maceracı bir hal içinde, mevcut sorunla yüzleşemeden başka tarafa kaçabileceğimiz gibi, ikinci olarak abartılı bir şekilde konuyu en detayına kadar orta koymak olabiliriz. Halbuki bilinçaltının karanlık sularına dalabilirsek, görünenin altında yatan gerçek tatminsizliklerimizin nereden geldiğini kolaylıkla keşfedebiliriz.

5 Kasım saat 13:44’te

Venüs Oğlak burcuna giriyor.

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs muhafazakar Oğlak burcuna girdiğinde ilişkilerinde ciddiyet ve sağlamlık ister. Venüs burada hırslı ve gururludur. Sevgisini gösterişli bir şekilde ya da alenen göstermek yerine fiziksel olarak, fayda ve yarar sağlayarak karşısındakine belli etmek ister. Her şey somut ve görünür olmalı, risk içermemelidir. Venüs’ün bu konumu aşkta ve ikili ilişkiler alanında sağlamlık, güvenilirlik ve temkinli olmayı getirir. Yavaş yavaş inşa olan güvenle yakınlık kurmak, bu dönem başlayan ilişkilerde güçlü bir temel anlamına gelecektir.

Mevcut ilişkilerimizi de bu dönemde gerçekçi ve yapıcı bir bakış açısıyla değerlendirebilir ve gerekli tamiratları yapabiliriz. Bütün bunlar ilişkilerde uzun vadede başarı anlamına gelir. Bu konum aynı zamanda maddi konulara yönelmeyi de sağlıyor. Maddiyat ve yaratıcılıkla da ilgili olan Venüs Oğlak burcundayken kendini güvenceye almak için sağlam yatırımlar yapmak isteyecektir. Yaratıcılıkta ise yine somutluk ve gerçekçilik ön planda olacak. 

Venüs Aralık ayında ters hareketine başlayacağı için uzunca bir süre Oğlak burcunda hareketine devam edecek. 19 Aralık’ta 26⁰ Oğlak burcunda ters hareketine başlayacak Venüs 29 Ocak 2022’de 11⁰ Oğlak burcunda düz hareketine başlayacak. Ocak ayında düz hareketine başladıktan sonra ise bu burçtaki hareketini 6 Mart’a kadar sürdürecek. 

Bundan en çok Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olan kişiler etkileniyor. Oğlaklar ilişkilerinde dengeyi bulabilir, bozulan ilişkileri varsa bu dönemde bu alanı düzeltebilir ve yeni ilişkiler kurabilirler. Oğlakların yaratıcılıkları artarken hayatın olumlu tarafına daha fazla odaklanabilecekler. Çekicilikleri artarken etrafında onlara saygı duyan pek çok kişi toplanabilir. İkili ilişkilerin yanı sıra iş ortaklıkları kurmak ve geliştirmek için de oldukça güzel bir dönemdeler. 

Bundan ikinci olarak Boğa ve Başak burçları etkileniyor. Boğa ve Başakların cazibesi artarken yaratıcılıkları da artıyor. Bozulan ilişki dengeleri varsa bu dönemde çözümlemeler mümkün olabilir. Toprak burçları yeni ilişkiler için de oldukça güçlü bir dönemdeler. Maddi alanda ise destekleyici etkiler söz konusu.

6 Kasım saat 1:35’te

Merkür Akrep burcuna giriyor. 

İletişim, eğitim, seyahat ve ticaret alanında objektif alandan sübjektif alana geçiyoruz. Dolayısıyla günlük iletişimimizde bilinç seviyesinden bilinçaltına inmiş oluyoruz. Farkında olmadan günlük konuşmalarımızda bilinçaltı temalarımız aktive olabilir. Bunun yanı sıra bu dönemde aşırı ısrarcı ve istekli olmaya başlayabiliriz.

24 Kasım’a kadar devam edecek bu dönemde zihnimiz okült, mistik ve sezgisel konularla ilgilenmek isteyebilir. Hayatın bilinmeyenleri ve gizemli konular her zamankinden daha fazla ilgimizi çekebilir. Dolayısıyla günlük konuşmalarda derinleşmek mümkün olacaktır. 

Bu dönemden en çok etkilenecek kişiler Akrep burcu ve yükselen burcu Akrep olan kişiler olacak. Akrepler kendilerini çok daha rahat ifade edebilir, istek ve ihtiyaçlarını ortaya koyabilirler. Fikirlerinde ve düşünce süreçlerinde meselelerin temeline inerek berraklık kazanabilirler. Her zamankinden daha meraklı ve araştırmacı olabilirler. 

Akreplerin yanı sıra Yengeç ve Balıklar da bu dönemden olumlu olarak etkilenecektir. Kendilerini daha rahat ifade edebilir ve bilinçaltıyla daha rahat temasa geçebilirler. Ay sonuna kadarki süreçte her türlü terapi güçlü ve dönüştürücü bir etki yaratabilir. Çevreleriyle olan iletişim kuvvetlenirken sosyal çevreleriyle olan anlaşmazlıklara da açıklık getirebilirler.

19 Kasım saat 11:57’de

Ay 27⁰ Boğa burcunda, Güneş 27⁰ Akrep burcunda, Dolunay Fazı ve Ay Tutulması gerçekleşiyor. 

Dolunay zamanları Yeniay’daki enerjinin yükselip doruk noktasına geldiği bir dönemdir. Ay, Boğa burcunda doygun, huzurlu, sakin ve atıldır. Güneş Akrep ise, değişim, dönüşüm ve hareketle ilgilidir. Olduğu yerde sakin, huzurlu ya da atıl kalamaz. Çünkü bilinçaltının karanlık suları onu kendi derinlikleriyle meşgul edecek, değişim ve dönüşümü zorunlu kılacaktır.  

Bu süreçte kendi ihtiyaçlarımıza karşılık başkalarının ihtiyaçları çatışma yaratabilir. Özellikle kendi ihtiyaçlarımızı görmezden geliyor, bastırıyorsak ya da tatminsizliklerimize rağmen aynı yerde kalıyorsak bu dönem zorlayıcı olacak. İkili ilişkiler ön plana çıkarken, ilişkilerdeki ihtiyaçlar sorgulanabilir.


“Ne kadar alıyor, ne kadar veriyorum?”, “İhtiyaçlarım karşılanıyor mu?”, “İhtiyaçlarım duyuluyor mu?” bu Dolunay’ın en önemli soruları olabilir.


Bütün bunların temelinde ise, dışsal tüm faktörlerin kontrolümüz dışında gelişmesi ve bireysel ihtiyaçlarımızı ifade etmenin zorluğu olabilir. Ay Boğa burcunda ilerlediğinde, her ne kadar duygusal olarak kendimize yönelsek de, hala başkalarından etkilenmeye açık olduğumuz bir süreçteyiz. Yani ilişkiler önemli ve öncelikli.

Bu Tutulmayla birlikte ilişkilerde hangisinin sürdürmeye değer, hangisinin değişmesi gerektiğini görebiliriz. Bu sadece aşk ilişkileri için değil, arkadaşlıklar, iş arkadaşlıkları, ortaklıkları ve aile ilişkileri için de geçerli olacaktır. Sağlıksız alışkanlıklar ya da mecburiyetler yüzünden yürüyen ama bize katmaktan çok alan ilişkileri masaya yatırabiliriz. Bağımlılık, güven ihtiyacı ya da konfor alanımızı korumak için devam ettirdiğimiz ilişkilerimiz bu dönemde sonlanabilir. Bu bazen birebir görüşmediğimiz kişiler için de geçerli olacaktır.

Bazen bitmiş bir ilişkiyi ya da hayata veda etmiş bir yakınımızı bile çok uzun süre içimizde taşıyabiliyoruz. Yas tutma sürecini hakkıyla yapmadığımızda aslında hiçbir zaman tam olarak ayrışamıyoruz. Dolayısıyla bu Tutulma bu manada bize yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra içsel sürecimizi yaşarken kendimizle ilgili de çok şey öğrenebiliriz. Tutulmanın Kuzey Düğümünde gerçekleşiyor oluşu olumlu gelişmesine yardımcı olacak. 

Tutulmadan en çok Sabit Nitelikteki burçlar etkileniyor. Sabit burçların; Boğa, Aslan, Akrep, Kova’nın 26 – 28 derecesinde kişisel gezegenleri olanlar ve doğum günleri 18 – 20 Kasım arası Akrep burçları, 15 – 17 Şubat arası Kova burçları, 17 – 19 Mayıs arası Boğa burçları ve 19 – 21 Ağustos arası Aslan burçları olan kişiler bu Tutulmadan en çok etkilenecek olanlar. 

22 Kasım saat 5:34’te

Güneş Yay burcuna giriyor. 

Güneş bir Ateş Elementi burcu olan Yay burcunda kendini çok rahat hisseder ve çok rahat ifade eder. Güneş burada iyimser, neşeli ve maceraya açık olmamızı sağlayacaktır. Seyahat planları, yeni konuları öğrenmek ve hukuksal konularla ilgilenmek için olumlu enerjiler altında olacağız. 21 Aralık’a kadarki dönemde hayata daha iyimser bakabiliriz. Bardağın dolu tarafını görmeye her zamankinden daha meyilli olacağız. Aynı zamanda özgürlük isteği güçlenirken yeni olanı keşfetmek için hayatımızın her alanında maceracı bir ruhla hareket etmek isteyeceğiz. Dolayısıyla kök salmak için pek uygun bir dönem olmayacaktır; çünkü hepimiz kendimize göre farklı bir macera arayışı içinde olacağız. 

Bu dönem tüm Ateş Elementi burçlarına; Koç, Aslan ve Yaylara iyimserlik, neşe ve enerji getirecektir. Bu burçlarda doğanlar ve yükselen burcu Yay olan kişiler, kendilerini daha iyi ifade edebilecekler ve parladıklarını hissedebilecekler. Fiziksel enerjileri artarken hayatlarında daha güçlü ve bilinçli adımlar atabilirler. 

24 Kasım saat 18:37’de

Merkür Yay burcuna giriyor. 

Güneş’in ardından iletişim gezegeni Merkür’ün de Yay burcuna girişi, içimizdeki coşkuyu, iyimserliği ve iletişim alanındaki aktif enerjiyi iyice hissetmemize yardımcı oluyor. Bu süreçte vizyonumuz açılabilir, dünya görüşümüz zenginleşebilir ve en önemlisi iletişim kanalları aktif çalışabilir. Detaylar ya da pratik bilgiler yerine büyük resme odaklanarak olayları felsefi bir bakış açısıyla değerlendirebiliriz. Fikirlerde ve hayata bakış açısında özgürleşme isteyeceğiz. 

13 Aralık’a kadar devam edecek bu süreçten en çok Ateş Elementi burçları faydalanabilecek. Koç, Aslan ve Yay burçları bu dönemde kendilerini daha rahat ifade edebilecekleri bir atmosfer içinde olacak. Coşku, heves ve pozitif bakış açısı güzel planlar yapmalarına yardımcı olabilir. Bu süreç aynı zamanda, pandemi koşulları el verdiği sürece, yurtdışı gezileri için de oldukça rahat ve akıcı olabilir.

Yurtdışına çıkış imkanı olmayan durumlarda bile farklı ülkelerle ve farklı kesimlerle olan iletişimimizi kuvvetlendirebiliriz. Online eğitimler, özellikle yurtdışından eğitim almak için oldukça uygun olacak. Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP