Bilim insanlarının anksiyete olarak adlandırdığı “endişe”; kaygı, gerilim, sıkıntı ya da korkuyla beraber tanımlanan bir duygu durum hali. Nedeni genellikle yaşayan kişi tarafından pek bilinmeyen bu sıkıntı hali yaşanan iç çatışmalar sonucu ortaya çıkar.

Bazı uzmanlar ise bunun öğrenilmiş davranışlar olduğunu ileri sürerler. Hangi sebeple olursa olsun anksiyete pek de hoş olmayan ve yaşayan kişiyi bunaltan bir ruh halini açıklar. Peki nasıl kaygıyla başa çıkabiliriz: Meditasyon?

Direnç gösterdiğimiz her ne ise bizden çıkıp gitmek yerine bizimle kalmaya devam eder!

Meditasyonu, zihnimizdeki karanlık bir dalgayı sakinleştirmek ve o duygulara karşı dirençli olabilmek için yapmaya çalıştığımız zaman istediğimiz etkiyi göremeyiz. Çünkü meditasyon hoşlanmadığımız duygularımızı değiştirmek için kullanabileceğimiz bir yöntem değil. Aksine böyle zamanlarda meditasyon yapıyor olmuyoruz; hissettiğimiz duyguları gözlemlemek ve akıp gitmesini sağlamak yerine onları değiştirmek için çaba sarf ediyor ve fark etmeden direnç gösteriyoruz.

Farkındalık meditasyonu (“mindfulness”) ile duygularınıza izin vermeyi, kabul etmeyi ve ona karşı sabır olmayı öğrenirken, “stratejik meditasyon” olarak da adlandırılan teknik ile de hoşlanmadığımız duygularımızı sakinleştirmeye ve durdurmaya çalışıyoruz. Bizden çıkıp gitmesini istediğimiz duyguya aslında direnç gösteriyoruz. Unutulmaması gereken nokta, neye direnç gösterirsek ve sürekli düşünürsek, o duygu ve düşünce akıp gitmek yerine hep bizimle kalmaya devam eder.

Meditasyon yapmayı bırakmayı mı düşündünüz?

O zaman bir daha düşünün! Oturup sakinleşmeyi beklemek yerine yönteminizi değiştirmelisiniz. Bedeniniz kaygılı düşüncelere tepki gösteriyor ise hareket etmelisiniz; bilinçli bir şekilde yürüyerek (adımlarınızı izleyebilirsiniz) ya da yoga yaparak.

Böylece beden çalışırken zihin sakinleşmeye başlayacak. Zihninizin yaşadığı bu kaos zamanlarında, bedeninizin ritim bulmasına izin vermelisiniz. Kaygılarınızı, korkularınızı gidermeye çalışmayın bunun yerine hoşlanmadığınız duygularınızı kabullenip hatta onlarla bir süreliğine dost olmaya çalışın.

Hoşlanmadığınız duyguları kabullenmeye çalışmak çok kolay değil, kabul! Fakat bu pratiği düzenli olarak uyguladığınızda kabullenme tutumunuz daha kolay olacak ve sizden akıp gitmesi de kolaylaşacaktır. Endişeli ve gergin olmadığınız anlarda farkındalık meditasyonunu yaparak, endişeli ve gergin olduğunuz anlarda yaptığınızda daha çok fayda sağladığını göreceksiniz. İçsel olarak kabullenmeyi öğrendiğinizi göreceksiniz.

Bir yelkenlinin kendini rüzgara bırakması ve ardındaki güçle hızlanarak yol alması gibi biz de içimizdeki rüzgarı enerjiye dönüştürebiliriz. Yeter ki yelkeni hangi yöne çevirmemiz gerektiğini bilerek alabora olmayalım, içimizdeki rüzgara karşı direnmeyelim.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: MindfulLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP