Son yılların en popüler protein maskelerinden biri olan kemik iliği maskesi hakkında daha önce bir makale yayınlamış ve konuyu bütün ayrıntıları ile açıklamıştım. Ancak geçen zaman içerisinde elde ettiğim yeni bilgiler ve öğrendiğim farklı hazırlama yöntemleri neticesinde çok daha doğru ve etkili bir saç bakımı uygulaması deneyimledim. Bu nedenle önceki paylaşımımı güncellemek ve karşılaştığım yeni reçeteyi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle söylemek isterim ki maskeyi 3-4 hafta üst üste olmak üzere haftada 1 kere düzenli bir kür şeklinde uygulamanız gerekir. Her türlü tedavide olduğu gibi bu bakımda da önemli olan istikrarlı ve düzenli uygulamadır.

Maskenin gerçekten ağır ve kötü bir kokusu olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle mümkünse kuaför salonunda yaptırmayı tercih edin. Eğer mümkün değilse maskeyi kokuya en az derecede maruz kalacağınız şekilde evde de hazırlayabilirsiniz.

Kemik iliği ile saç maskesi

Önceki yazımda, kemik iliğini suda haşlamanızı ve maskeniz için ilikli suyu kullanmanızı tavsiye etmiştim. Ancak kasabınıza özel olarak sipariş vererek kalın ilikli bir kemik hazırlatmanız ve bu kemiğin  yaklaşık 5-10 dakika kadar haşlanmasının ardından iliği kemiğin içinden çıkartarak saf bir şekilde kullanmanız daha yoğun bir maske elde etmenizi sağlayacaktır.

Kemik iliği maskesi için ihtiyacınız olan malzemeleri aşağıda listeliyorum. Miktarlar sadece bir maske içindir. Her uygulama için taze maske hazırlamanızı tavsiye ederim.

Kemik iliği maskesi için malzemeler

  • 200 gr ilikli sığır kemiği
  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  • 1 yemek kaşığı Hint yağı
  • 5 damla çay ağacı yağı

Uygulama

Kemikleri haşlayıp iliğini çıkarın ve blenderdan geçirin. Daha sonra yağları içine ekleyip tamamen homojen hale gelinceye kadar karıştırın.

Çay ağacı yağı saç köklerinin temizlenmesini sağlarken maskenin kokusunu bastırmaya yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise saçları yumuşatıp ihtiyaç duyduğu vitamin desteğini sağlar. Hint yağı, saç tellerinin kalınlaşmasına ve saçın daha hızlı uzamasına destekçidir.

Karışımı önce saç diplerine masaj yaparak daha sonra da saç uçlarına eşit derecede olacak şekilde bütün saçınıza yedirin. Son olarak saçlarınızı toplayıp bone takın. Bone, maskenin kokusunu azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda saçlar bonenin altında ısınır ve maske incelerek daha hızlı emilir. Bu sayede de maskenin içindeki protein ve vitaminlerin etkisi artar.

Maskeyi saçınızda en az yarım saat beklettikten sonra tercihen parfüm, sülfat, paraben içermeyen organik bir şampuan ile saçınızı yıkayıp saç kremi ile nemlendirin. Duştan sonra birkaç damla argan yağını saç uçlarına serum olarak sürün.

Saçlarınızı kendi haline bırakmanız ve ısı uygulamamanız her zaman için en sağlıklı yöntem olsa da kurutmanız ve fönlemeniz gereken durumlarda makinenin en düşük ısı derecesinde saçlarınızı kurutarak şekillendirebilirsiniz.

3 veya 4 hafta saçlarınızı bu maske ile besledikten sonra saç tellerinin kalınlaşıp güçlendiğini, saçlarınızın parlaklığının ve kalitesinin arttığını gözlemleyebilirsiniz. Ancak en doğru sonuçları görmek için lütfen kürün tamamlanmasını bekleyin ve pes etmeden saç bakımı uygulamasına sonuna kadar devam edin. Çok işlem gören saçlar için 1. kürü tamamladıktan sonra saçlarınızın ihtiyacına göre 6 veya 8 ay içinde 2. küre başlayabilirsiniz.

Saçlar için proteinin önemi yadsınamaz. Bu nedenle sağlıklı saçlar için protein ağırlıklı beslenmeli, saçları her zaman yeterince nemlendirip beslemeli ve saç bakımını mutlaka protein bakımından zengin organik içerikler ile yapmalıyız. Umarım uygulama sizler için de fayda sağlar ve sağlıklı, gür saçlara sahip olursunuz. Güzel ve mutlu günler dilerim.

İlginizi çekebilir!

Fotoğraf: Coffee photo created by lookstudio – www.freepik.comSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP