YAZAN: ASLIHAN KESİCİ

Doğaya en çok zarar veren endüstrilerden ikinci sırada yer alan moda endüstrisi gün geçtikçe kendini yenileyerek evriliyor. Giydiği kıyafetlerin etik ve dostça olduğunu bilmek ve bu iyi enerjiyi hissetmek ve yaymak isteyenlere bu ay radarımıza takılan 6 sürdürülebilir marka önerisini sizin için derledik!


Prev

Marka ismini ‘plant revolution’ (bitki devrimi) kelimesinden alıyor. Hayvansal materyale doğa dostu, sürdürülebilir bir alternatif getirmek isteyen marka suni derinin doğaya verdiği hasarı ve toksik kimyasalları geride bırakarak bitkisel atıklardan deri üretiyor. Elma kabuğundan ürettiği deri ile birbirinden özgün ve sıra dışı botlar tasarlıyorlar.

Ne bulabilirsiniz: Çarpıcı renklerde botlar


Bute Apparel

Bute kelimesini çevirdiğimizde ‘iyi davran’ anlamına geldiğini fark ettik. But Apparel hem kumaşlarının yumuşaklığı ile bedene hem de kumaşların üretim süreci ile doğaya iyi davranmayı amaçlıyor.

Ne bulabilirsiniz: Pastel renklerde pofidik montlar ve desenli ceket ve pantolon takımları


Mah-roc

Farklı kültür ve yaşamların izlerini ve desenlerini taşıyan markanın ismi Afgan topraklarında yer alan Baloch kabilesinin dilinde ay ve güneş anlamına geliyor. Mah-roc dünyanın farklı yerlerinden atık ve kullanılmayan kumaşları topluyor ve bunlara kendi atölyelerinde ikinci bir yaşam kazandırıyor ve hikayelerini sürdürüyor.

Ne bulabilirsiniz: Motifli büyük ve küçük boylarda çantalar ve yastıklar


Newold

Doğayı seven, sayan ve ilham alan bir marka Newold. Kumaşlarından paketleme kısmı dahil geri dönüştürülebilen malzemeler kullanan Newold markası karbon ayak izini minimumda tutma felsefesini benimsiyor.

Ne bulabilirsiniz:
Rahat ve sade oversized eşofman takımları


Voiterra

Türkiye’nin ilk karbon nötr moda markası olan Voiterra dünya üzerindeki etkisinin peşinden giderek üretimlerini şeffaf ve adil bir şekilde gerçekleştirme felsefesini benimsiyor.

Ne bulabilirsiniz: Sloganlı hoodieler, tshirtler ve çoraplar


Sculpture

Slow fashion yani yavaş moda ve duyarlı üretim ilkesini benimsemiş bir diğer hazır giyim markası ise Sculpture. Yerli ve organik kumaşlar kullanan marka geleneksel tekniklerin devam edebilmesini amaçlıyor.

Ne bulabilirsiniz: Renkli ve desenli elbiseler, bluzlar, ceketler ve çantalar


One Squared Meter

Listemizin son markası olarak One Squared Meter üretiminde minimum su üretiyor ve geri dönüşüme marka kimliği ile katkı sağlayarak vurgu yapıyor. Markanın atölyesinde sıfır atık felsefesi benimsenerek üretim artığı olan kumaşlar küçük parçalar haline getirilerek değerlendiriliyor ve dönüştürülüyor.  

Ne bulabilirsiniz: Rahat ve sade pantolonlar, etekler ve bluzlar
Aslıhan Kesici

Aslıhan, Enka Lisesi’nde International Baccalaureate programını tamamladı. Lisans eğitimi için gittiği George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji ve Siyasal Bilimler çift ana dalı yaptı. 2019 yılında mezun olduktan sonra çocuk ve ergenlere yönelerek çeşitli klinik ve çocuk oyun/gelişim merkezlerinde staj yaptı ve süpervizyon dahilinde gelişimsel oyun grubu çalışmaları ve bireysel oyun seansları...BLOOM SHOP