Her birimiz kadın veya erkek fizyolojisiyle dünyaya geliriz ancak bu, içimizdeki dişil ve eril enerji ile ilgili bir durum değildir. Benliğimizi oluşturan esas faktör nasıl göründüğümüz değil, nasıl hissettiğimizdir. Bu hisleri de doğuran iki ana enerjinin ruh halimizdeki oranıdır. Dişil ve eril enerjinin kimliğimizdeki kritik rolünü sizler için araştırdık!

Dişil enerji nedir?

Beynin sağ tarafını temsil eden dişil enerjinin ilgi alanında zeka, sevgi, içgüdü, güven, yaratıcılık, hassasiyet, empati, denge, uyum ve sabır gibi kavramlar var.

Cinsiyete göre şekillenmeyen dişil enerji, bir bedende yalnızca tek başına var olduğunda; karar verme, hırs, yönetim, özgüven gibi konularda kişi kendini zayıf hissedebilir, objektifliğini kaybedebilir, içindeki gücü ve potansiyeli bulma alanında yeterli düzeyde kararlılık gösteremeyebilir. Çünkü dişil enerji, duygularla ve sezgilerle bağdaştırılan bir enerji türüdür.

Eril enerji nedir?

Beynin sol tarafını temsil eden eril enerjinin ilgi alanında ise analitik düşünce, pratik zeka, başarı tutkusu, rekabet, üretim ve organizasyon gibi kavramlar yer alır.

Eril enerji, dişil enerjinin sağladığı duygu bütünlüğü olmadığında bir robottan farksızdır. Odak noktası mantık üzerine kurulu olan, her daim hazırda beklettiği bir plana ve hedeflere sahip eril enerji; kaybetme korkusu ve ego savaşı içinde sürüklenmeye müsaittir.

Tekrar hatırlatmak gerekirse; eril enerjinin erkek, dişil enerjinin ise kadın cinsiyetiyle ilgisi yoktur. Sağlıklı olarak tabir edebileceğimiz bir insan bünyesinde eril enerjinin de dişil enerjinin de olay ve durumlar karşısında oran değiştirerek yer edinmesi gerekir.

Güncel hayattan örneklerle eril ve dişil enerji

Hayatınızla ilgili önemli bir karar alacağınızı varsayın. Örneğin bu uzun zamandır içinde bulunduğunuz iş alanınızı değiştirmek olsun. Eril enerji kaba hatlarla tabir etmek gerekirse işin maddiyat ve fayda kısmıyla ilgilenir. Yeni işiniz belki de çok daha yoğun şartlar altında çalışmanızı gerektirerek sosyal ve aile hayatınızı kısıtlayacak. Ama madalyonun diğer tarafına baktığınızda, maddi ve manevi yönden kazançlarınız çok daha fazla olacak.

Bu durumda sadece eril enerjiyle alınan bir karar; değiştirdiğiniz işinizde çok üretken, çok hırslı ve başarılı olmanızı sağlayabilir ve sizi kariyer anlamında tatmin edebilir. Ama zaman geçtikçe “neden kendimi mutsuz hissediyorum” sorusunu dişil enerjiye sormanız gerekecektir. Çünkü dişil enerji, durup bir nefes almanızı, hayattaki tek amacınızın başarmak olmadığını savunur ve mutluluk kavramının altını çizer.

Özetleyecek olursak, eril ve dişil enerjinin ortak paydasıyla alacağınız bir karar yeni işinizi hem mantık hem de duygusal açıdan değerlendirmenize olanak tanır. Orta yolu bulabilmeniz için size ışık tutar. Eril ve dişilin doğru kombinasyonuyla hem istediğiniz hedeflere ulaşabileceğinizi hem de bu yolda keyif alarak ilerleyebileceğinizi söyleyebiliriz.

Bu doğru kombinasyonun püf noktası ise sadece ve sadece sizin kendinizi çok daha yakından tanımanızdan geçmektedir.

İlginizi çekebilir!