Sigara içmek, alkol bağımlılığı, mutsuz hissedince abur cubura başvurmak, can sıkıntısında alışveriş çılgınlığına kapılmak ve bunun gibi binlerce kurtulmak isteyip adım atma cesareti gösteremediğimiz kötü alışkanlıklar… Belki de tüm bu alışkanlıklardan kurtulmak istediğimizi sık sık dile getiriyoruz ama bir türlü bu dileği gerçeğe dönüştüremiyoruz. 

Psikolojik araştırmalar ve verilerden elde edilen sonuçlara göre; kötü bir alışkanlıktan vazgeçmenin en güzel yolu, o alışkanlığın yerine iyi bir alışkanlığı koymaktan geçiyor.

Örneğin, sigara üstüne sigara yakıyor ve bu huyunuzdan bir türlü vazgeçemiyorsanız sigaranın yerine size iyi gelecek, sağlıklı bir alışkanlık yerleştirmeyi deneyin. Sigara içmek her aklınıza geldiğinde eliniz su ya da yeşil çay dolu bardağınıza gitsin. Zaman içinde buna alıştığınızı fark ederek bu alışkanlığın yoğunluğunu kontrol edebildiğinizi gözlemleyebileceksiniz.

Kötü alışkanlığı iyi alışkanlıkla değiştirme örneğinde olduğu gibi, kurtulmak istediğiniz olumsuz duygu ve davranışlarınızdan da dört basit adımla uzaklaşmanız mümkün!

İlk adım: Karar verin

Kimse değişimin ve değişmeye karar vermenin kolay olduğunu söyleyemez. Ancak değişme fikri eğer sizin kararınızsa ve bunu gerçekten içinizden gelerek diliyorsanız bu konuda kesinlikle bir gelişim söz konusu olacaktır.

Ancak değişmenizi doktorunuz, anneniz, partneriniz ya da çocuklarınız söylüyorsa ya da bu konuda bir baskı görüyorsanız ne yazık ki değişmesi istenen özelliğiniz hakkında ilerleme kaydetmeniz pek mümkün değildir. Öncelikle değişmeyi ve gelişmeyi kendiniz istemeli, bunun için kararlar almalı ve uygulamak için gerekli gücü içinizde keşfetmelisiniz.

İkinci adım: Bulunduğunuz ortamı veya çevreyi değiştirmeyi deneyin

Sıklıkla vakit geçirdiğiniz ortamlardan ya da çok sevdiğiniz arkadaş çevrenizden uzaklaşma fikri hoşunuza gitmeyebilir ve sizin için kolay olmayabilir. Ancak, bırakmak istediğiniz alışkanlığınızın sürekli olarak tekrarlandığı bir ortamda bu alışkanlıktan vazgeçme azminiz körelecek, moraliniz bozulacak ve günden güne kararlılığınız zayıflayacaktır.

Bu nedenle uzak durmak istediğiniz alışkanlıkların sıkça tekrarlandığı ortamlardan olabildiğince kendinizi ayrı tutmanız gerekir. Sizi seven ve size destek olmak isteyen arkadaşlarınız zaten bu konuda sizi destekleyecek ve gerekli önlemleri alarak yanınızda olduklarını hissettireceklerdir.

Üçüncü adım: İlgi odağınızı çeşitlendirin

Gece saat 12 ve canınız inanılmaz derecede mutfağa gidip dolabı açarak tatlı bir şeyler yemek istiyor. Hatta her gece bu ritüeli tekrarlamadan uyuyamıyorsunuz diyelim. Bu noktada yapmanız gereken şey mutfağa gitme düşüncesiyle ilgili dikkatinizi dağıtmak ve ilgi odağınızı değiştirmek.

Muhtemelen mutfağa gidip dolabı açma alışkanlığınız aç olduğunuzdan kaynaklanmıyor. Bu sadece o hareketi uygulamaya alışkanlık geliştirmenizle alakalı bir durum. Mutfağa gidip dolabı açmak yerine yatak odanıza gidip kıyafet dolabınızı düzenleyebilir, çekmecelerinize bakabilir, kitap rafınızdan kitap seçebilir ya da uzun zamandır izlemek istediğiniz bir film veya diziyi izleyebilirsiniz.

Bir süre sonra bu alışkanlığın yavaşça yön değiştirdiğine şahit olabilirsiniz.

Dördüncü adım: Kendinizi ödüllendirin

Kötü alışkanlıklarınızdan vazgeçmek için attığınız adımlar gerçekten büyük bir çaba ve istek gerektiriyor. Bu nedenle kendinizi takdir etmeyi ve ödüllendirmeyi kesinlikle hak ediyorsunuz. Bu ödüller tabii ki vazgeçtiğiniz alışkanlıklarla bağlantısız ödüllerden oluşuyor. Örneğin, şekeri bıraktıysanız kendinize güzel bir cilt bakımı seansı ya da sigarayı bıraktıysanız sevdiğiniz bir mekanda lezzetli bir akşam yemeği hediye edebilirsiniz.

Tüm bunlara hemen, şu anda başlayabilirsiniz. Yeter ki ilk adımda olduğu gibi karar vermeyi başarın ve kötü alışkanlığınızdan vazgeçmeyi gönülden isteyin.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP