Son zamanlarda partnerinizle ilişkiniz zorlu bir dönemden geçiyorsa, muhtemelen şu anda ilişkinizin kurtarmaya değip değmeyeceğini düşünüyorsunuz. İlişkinize devam etmeli misiniz? Yoksa ayrılmalı mısınız? Elbette karar sizin. Ama eğer aşağıdaki işaretler size tanıdık geliyorsa ve tüm problemlerin ötesinde aranızda güzel bir ilişki olduğunu düşünüyorsanız; ilişkinizi kurtarmanız doğru karar olabilir.

İlişkinizi kurtarmaya karar verirseniz, bu kararın sadece başlangıç olduğunu unutmayın. Her ilişki emek ister, zorlu bir dönemden geçen ilişkilerse daha fazla. Danışmanlık almanız, yeni iletişim yetenekleri öğrenmeniz gerekebilir. Mutlu ve sağlıklı bir ilişki, sadece iki taraf da çaba gösterirse olur. Aşağıdaki işaretleri okuyun ve ilişkinizi kurtarmaya karar verirseniz partnerinizle birlikte bu konuda çalışmaya başlayın.

Güzel zamanları hatırlıyorsunuz

Mutlu zamanlarınızı sevgiyle anıyorsanız ve bugünlere geri dönmek istiyorsanız, ilişkiniz için hala bir umut var demektir. Güzel hatıralar size umut verir ve daha önemlisi o günlere yeniden dönmeyi amaçlayarak ilişkinizi kurtarmak için çalışabilirsiniz.

İkiniz de hala kendi sorunlarınızı çözmeye çalışıyorsunuz

Eğer sizi uzaklaştıran belli başlı sorunlar varsa, bu sorunları çözmek için kendinize zaman vermeyi düşünebilirsiniz. Kalıcı değişim hemen olmaz. Ama süreç içinde gelişmeler olduğunu görüyorsanız bu iyi bir işarettir.

Arkadaşlarınız size kalmanızı söylüyor

Size gerçekten değer veren yakınlarınız ilişkinizi kurtarmanızı söylüyorsa, onların önerilerini değerlendirmeniz faydalı olabilir. Bu kişiler sizin objektif olarak göremediğiniz farklı bir perspektifle ilişkinize bakabilir.

Sizi motive eden bazı dış faktörler var

Yakın zamanda bir aile kurduysanız ya da düşünmeniz gereken daha önemli meseleler varsa ve hepsinin ötesinde bu ilişkinin sizi mutlu ettiğini düşünüyorsanız, ilişkinize bir şans daha vermeyi düşünebilirsiniz.

Partnerinizin pek çok iyi özelliği var

Hiçbir ilişki kolay değildir ve devam eden problemler ilişkinizi bitirmenizi düşünmenize neden olabilir. Ama gerçekten düşündüğünüzde ilişkinizin kurtarmaya değer olduğunu görebilirsiniz. İnsan beyni tehditler üzerine yoğunlaşmak üzere tasarlanmıştır, bu yüzden ilişkinin pozitif yönlerindense negatif yönlerine odaklanmanız doğal. Ancak ayrılmayı düşündüğünüz zamanlarda aklınıza sürekli partnerinizin iyi yönleri geliyorsa, ilişkiyi bitirmek çok da doğru bir karar olmayabilir. Bu yüzden onun negatif yönlerindense, harika özelliklerine odaklanmayı seçebilirsiniz.

Önemli konularda aynı görüştesiniz

Ahlak ve yaşam standartları gibi konularda partnerinizle fikir birliği içindeyseniz, küçük meselelerin önünüze çıkmasına izin vermemelisiniz. Partnerinizin alışkanlıkları ve tuhaf özellikleri sizi deli etse de; eğer ona güveniyorsanız, dünyayı onunla aynı şekilde görüyorsanız ve onunla bir gelecek düşünebiliyorsanız, tüm bunlar ilişkinizi kurtarmanız gerektiği anlamına geliyor olabilir.

Bir kere ayrıldınız ve bu durum sizi çok üzdü

Eğer partnerinizle daha önce ayrıldıysanız ve yeniden bir araya geldiğinizde ayrılığın korkunç bir fikir olduğunu düşündüyseniz, bunu pozitif bir işaret olarak görebilirsiniz. Barışmış olmanız, ikinizin de bu ilişkiyi sürdürmek istediğinizi gösterir. İkinizin de ilişkiniz için savaşıyor olmanız, bu ilişkiye bir şans daha vermeniz gerektiğini gösteriyor olabilir.

Uzlaşabiliyorsunuz

İkiniz de hala uzlaşmaya açıksanız, bu ilişkiye bir şans daha verin. Çünkü uzlaşma ilişkinizi iyileştirir. İki tarafın da uzlaşmaya istekli olması, bu ilişkinin hala kurtarılabileceğini gösterir.

İletişim kurabiliyorsunuz

Bir süredir bazı konularda tartışıyor ve ayrılmayı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak hala iletişim kurabiliyor olmanız, kendinizi açıkça ifade edebilmenizi sağlar. Birbirinize hislerinizi açabiliyor olmanız bir ilişkinin en önemli kısımlarından, eğer bu durum sizin için geçerliyse, ilişkinizi bitirmeden önce biraz daha düşünmenizi öneririz.

Birbirinizle vakit geçirmekten keyif alıyorsunuz

Partnerinizin en iyi arkadaşınız mı? İşler bir süredir yolunda gitmiyor olsa da onu görmekten, onunla konuşmaktan hala keyif alıyor musunuz?

Fiziksel ilişkiniz pek yolunda gitmiyorsa da, duygusal olarak hala birbirinize bağlıysanız, ilişkiniz için bir umut var demektir. Fiziksel yakınlığınıza odaklanın ve ilişkinizin bu kısmını geliştirmenin yollarını arayın.

İkiniz de ilişkinizin yürümesini istiyorsunuz

Problemleriniz olsa da, ikinizin de bu ilişkiyi yürütmeyi istemeniz, ortada çabalamaya değer bir şeyler olduğunu gösterir. Bu durumda işleri yeniden yerine koymak için biraz zaman verin ve çaba harcayın. Tek başınıza altından kalkamadığını düşünüyorsanız, çift terapisine gitmeyi düşünebilirsiniz.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

BLOOM SHOP