YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: MAN RAY

Ünlü şarkıcı Adele’in konserlere çıkmadan önce heyecanını kristaller ile yatıştırdığını, Victoria Beckham’ın Londra’daki mağazasında müşterilerine kristal şifa pratiği sunduğunu, Miranda Kerr’in sütyeninde pembe kuvars taşıdığını, Kim Kardashian’ınsa her daim yanında sağlık kristalleri taşıdığını biliyor muydunuz? Kadim şifa pratiklerinin sadece iyi yaşamda değil popüler kültürde de kendini göstermeye başladığı günümüzde, neredeyse her ünlü ya çantasından bir kristal çıkarıyor ya evini doğal taşlar ile dekore ediyor ya da işin uzmanlarına kristal şifa seansı için gidiyor! Peki, ünlülerin yanlarından ayırmayacak kadar etkili bulduğu kristaller pozitif değişimler sunabiliyor mu? En popüler wellness trendlerinden kristallerin bir şifa modeli haline dönüştüğü Crystal Healing yani kristal şifa nedir, sizin için araştırdık!


Kristal Şifa (Crystal Healing) nedir?

Crystal Healing, Türkçe ismi ile Kristal Şifa bir tür biyo-enerji çalışmasıdır. Atomik düzeyde çok farklı mineral kombinasyonlarından oluşan kristallerin molekülleri de oldukça kararlı bir yapıya sahiptir ve enerji düzenleri değişmez. Kristallerin bu kararlılık hali çevresel etmenler ile karşılaşınca yapılarının bozulmamasına yarar. Aynı zamanda her kristale kendine özel bir frekans, enerji alanı ve rezonans kazandırır.

Kristallerin aksine insan bedeni, kararsız moleküller ile doludur ve sürekli değişen, çevresel etmenlerden etkilenen bir enerji alanına sahiptir. Kristal şifa pratiği de bedenimizin bu değişken halini kristaller ile dengelemeyi, hayatımıza yeniden harmoniyi getirmeyi amaçlar. Uzman kristal şifa pratisyeni Emma Lucy Knowles‘a göre kristaller bedenimize ve hayatımıza yepyeni bir enerji getirmemizi, dış dünyamız ile iç dünyamızın bağını kuvvetlendirmemizi sağlar.

Burada vurgulanması gereken kristal şifa pratiğinin bedensel bir iyileşmeden çok zihinsel ve ruhsal bir iyileşme sunduğudur. Antik zamanlardan beri şifa ve tedavi yöntemlerine dahil edilmiş kristallerin somut bir iyileşme sunduğuna dair bilimsel bir kanıt henüz yoktur. Bununla beraber yapılan araştırmalar kristallerin placebo etkisi yaratarak bütünsel sağlığı iyileştirebildiğini göstermiştir. Bir başka deyişle, kristallerin size iyi geldiğini düşünüyorsanız, gerçekten de sizi iyi gelme ihtimalleri oldukça yüksek!

Hangi kristaller nasıl bir şifalanma sunuyor?

Kristal şifa pratiği içerisinde, farklı fiziksel özelliklere sahip çok çeşitli kristal kullanılır. Bunun sebebi fiziksel özelliklerine göre farklı frekans ve enerjilere sahip kristallerin hayatın farklı alanlarında etki göstermesi, zihni farklı şekillerde uyarabilmesidir. Peki hangi kristal hangi pozitif etkiyi getirir?

 • Pembe kuvars: Aşk, ilişkiler, arkadaşlık, öz sevgi.
 • Kristal kuvars: Enerji, bilinç ve bilinçaltı arasındaki köprü, iç güç.
 • Kaplan gözü: Cesaret, bolluk, korkusuzluk.
 • Apatit: Öz disiplin, kontrol, kötü alışkanlıklardan uzaklaşma.
 • Turkuaz: Korunma, denge, bilgelik, bağışıklık desteği.
 • Yeşim taşı: Bütünsel sağlık, uzun yaşam, doğurganlık.
 • Sitrin taşı: Yaratıcılık, öz güven, bereket.
 • Ametist: Huzur, iç denge, bütünsel iyileşme.
 • Labradorit: Spiritüel iyileşme, iç gücü destekleme, korunma.

Kristal şifa pratisyeni Emma Lucy Knowles’a göre bazı kristalleri bir arada kullanarak yaşamın farklı alanlarında iyileşme sağlayabiliriz.

 • Aşkı bulmak için: Pembe kuvars + Güneş taşı.
 • Kariyerde ilerleme için: Sitrin taşı + Kaplan gözü.
 • Kalp kırıklığını dindirebilmek için: Kaplan gözü + Pembe kuvars + Labradorit.

Doğadaki sayısız kristal içerisinde ismi ile öne çıkmayan fakat sizi rengi, görünüşü, hissi ile çağırdığını hissettiğiniz doğal taşların nasıl bir fayda sağlayacağını renk kodları ile anlayabilirsiniz. Bunun için genel kural aşağıdaki gibi ilerliyor:

 • Pembe renkli kristaller: Sevgi.
 • Kırmızı renkli kristaller: Enerji.
 • Sarı renkli kristaller: Bereket.
 • Yeşil renkli kristaller: Sakinlik.
 • Kahverengi kristaller: Temizleme.
 • Koyu-siyah renkli kristaller: Koruma.
 • Beyaz renkli kristaller: Arınma.

Kristal şifa pratiği esnasında, bireyin istek ve ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde seçilmiş kristaller çakra merkezlerine yerleştirilir ve bir süre boyunca mantra tekrarlanılarak kristallerin yaydığı enerji alanında kalınır.

Kristal şifa pratiğini günlük yaşamımıza nasıl taşıyabiliriz?

Henüz bir kristal şifa pratiğine gitmeyi düşünmüyor ama kristallerin iyi olma hali üzerindeki pozitif etkilerini merak ediyorsanız aşağıdaki yöntemleri gündelik yaşamınıza taşıyabilirsiniz!

 • Meditasyon sırasında avucunuzda, o anda ihtiyaç duyduğunuz alanda size destek olacak kristali tutabilir ve içinizden niyetinizi geçirebilirsiniz.
 • Evinizin farklı alanlarını kristaller ile dekore edebilirsiniz. Örneğin; yatak odanıza sevgi için pembe kuvars, çalışma alanınıza motivasyon için sitrin, meditasyon köşenize iç huzur için ametist koyabilirsiniz.
 • Bireysel bir düzeyde iyileşme için kristalleri takı olarak takabilirsiniz. Böylelikle cildinize değmelerini, çakra merkezlerinize yakın kalmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Aynı mantık üzerinden kristalleri güzellik rutininize dahil edebilir, Gua Sha veya Jade Roller ile cildinize değdirebilirsiniz.

Belirtilen konuyla ilgili hiçbir öneri bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte öneriler kişilerin spiritüel ve duygusal hayatını zenginleştirmeye, bireysel iyi olma yolculuğunu desteklemeye yardımcı olabilir.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP