Son zamanlarda pek çok kişinin şikayeti haline gelen kronik yorgunluk ve bitkinlik hissi çağımızın hastalıklarından bir tanesi olarak gösteriliyor. Hayat tarzında dönemsel olarak meydana gelen bir değişiklik söz konusu değilse, sürekli hale gelen kronik yorgunluğun arkasında yatan nedeni bulmak gerekiyor. Kronikleşen yorgunluk, dönemsel bir nedeni olmadığı durumlarda bedende baş gösteren dengesizlikleri işaret ediyor ve önlem alınması gerekli oluyor. İşte kronik yorgunluğun altında yatan nedenlerden en sık görünenler!

Sirkadiyen ritmin sürekli olarak bölünmesi

Kısa dönemli olarak sirkadiyen ritmin bölünmesi hayatın bir parçası olarak değerlendirilebilir. Fakat insan bedenindeki bütün sistemlerin bağlı olduğu bu döngünün sürekli olarak bölünmesi veya değişmesi kronik yorgunluğa neden oluyor.

Günümüzde uzun çalışma saatlerinin, kıtalar arası seyahatlerin veya değişiklik gösteren mesai saatlerinin neden olduğu uyku ritmi değişiklikleri normal olarak değerlendirilebilecek ölçülerden fazla olabiliyor. Ayrıca geç saatlerde büyük ve sindirimi zor porsiyonlar tüketmek de uyku düzenini kolaylıkla bozabiliyor veya uyku sağlığını ve verimini düşürebiliyor. Genellikle uzmanlar uyku sağlığını korumak adına güneş ışığının olduğu saatlerde yemek yemeyi öneriyor.

İlginizi çekebilir: Sirkadiyen Ritim: Doğru Zamanda Doğru Beslenme

Uyku apnesi

Uyku apnesi, günümüzde oldukça sık görülen ve uyku sırasında nefesin durup baştan başlaması olarak açıklanan bir sağlık sorunu. Uyku kalitesini direkt etkileyen ve yorgun uyanmaya neden olan bu rahatsızlığın pek çok farklı nedeni olabiliyor. Doğuştan dar bir soluk borusuna sahip olmak, beynin soluk borusunda bulunan kaslara yanlış komut vermesi, yaşlılık, fazla kilo, astım, yüksek tansiyon, diyabet ve sigara içmek bunlardan bazıları olarak gösteriliyor.

Hipotalamus – hipofiz – adrenal aksındaki düzensizlikler

Vücudumuzun stres tepkilerini kontrol eden hipotalamus – hipofiz – adrenal aksındaki sinyallerde meydana gelen düzensizlikler; yorgunluğuna, beyin sisine ve uyku sorunlarına neden olabiliyor. Kronik stres, hipotalamus – hipofiz-adrenal aksında oluşan düzensizliklerin başlıca nedeni olarak gösteriliyor. Sürekli olarak stres hormonlarına maruz kalan HHA aksı bir süre sonra stres hormonlarının salgılandığı bir döngüye giriyor.

Besin eksiklikleri

Alınması gereken günlük kalori miktarının çok altında kalmak ve dengeli öğünler tüketmemek vücudun ihtiyacı olan enerjiyi üretememesine ve yorgunluk hissinin tetiklenmesine neden oluyor. Ayrıca fonksiyonlarını sürdürmek için ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri tüketilen besinlerden alamayan vücutta hormon salınımları gibi önemli konularda birtakım dengesizlikler ve düzensizlikler meydana geliyor. Özellikle demir ve B grubu vitaminlerinin yetersizliği de kronik yorgunluk hissini tetikliyor.

Tiroid hastalıkları

Haşimoto gibi yaygın görünen tiroid hastalıkları veya sadece yaşlanma nedeniyle tiroid bezinde üretilen hormon miktarlarının azalması yorgunluk hissinin başlıca sebepleri arasında gösteriliyor.

Mitokondri disfonksyonu

Hücresel boyuttaki enerji santrallerimiz olan mitokondriler son zamanlarda sağlıkla ilgili pek çok konuda adlarını duyurmaya başladılar. Düzgün çalışmadıkları zaman kronik yorgunluğun da dahil olduğu pek çok sağlık sorununa neden olan mitokondriler, oksidative stres ve enflamasyondan olumsuz etkileniyor.

İlginizi çekebilir: Wellness Dünyasının Yeni Trendi Mitokondri Nedir?Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP