Temiz ve sağlıklı görünen bir cilde sahip olmak istiyorsunuz, ancak bir türlü başaramıyorsanız belki de sorun tükettiklerinizdedir. Aslında, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak sanıldığı kadar zor değil. Neyi tüketip nelerden uzak durmanız gerektiğini bilirseniz siz de sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Tüketmemiz gerekenler 

Omega 3 yağ asitleri

Keten tohumu, somon, chia tohumu, soya fasulyesi ve ıspanakta bolca bulunan Omega 3 yağ asitleri cilt için yararlı. Vücutta Omega 3 ile Omega 6’nın dengeli şekilde bulunması gerekiyor. Eğer bu denge sağlanamazsa vücutta şişkinlikler, iltihaplar oluşabiliyor. Akne, egzema ve rosacea’ya (gül hastalığı) vücuttaki iltihaplar sebep olduğundan iltihabı minimize ederek sağlıklı bir cilde kavuşmak mümkün.

Antioksidanlar

Goji meyvesi, yaban mersini, bitter çikolata, ceviz ve enginar iyi birer antioksidandır. Vücuda detoks uygulamak için bu besinler bire bir. Cilt hücrelerine ve kolajenine zarar verebilecek serbest radikallerin üretimini sınırlandırarak sivilceleri önleyen antioksidanlar cildinizi korur.

A Vitamini

Tatlı patates, havuç, koyu yapraklı yeşiller, kabak ve kayısıda bulunan A vitamini sağlıklı cilt hücrelerine sahip olmak ve enfeksiyonlara karşı korunmak için hayati derecede önemlidir. Cildin aşırı yağlanmasına karşı da etkilidir.

C Vitamini

Portakal, kırmızı biber, brüksel lahanası ve brokolide bulunan C vitamini, cilt bakımıyla yakından ilgili vitaminlerden biridir. Serbest radikallerle savaşır ve cildin kolajen üretimini artırır. Akne izlerini yok etmek için bu besinleri bolca tüketebilirsiniz.

E Vitamini

Badem, yeşil yapraklı sebzeler, avokado, brokoli ve zeytinde bolca bulunan E vitaminin cilde yararları o kadar büyük ki birçok cilt bakım ürününün hammaddesini oluşturuyor. Yağda çözünen bu vitamin ciltteki lekeleri yok ederek tazelenmesine yardımcı oluyor.

Su

Su her ne kadar bir vitamin olmasa da cilt için önemli unsurların başında gelir. Eğer vücudunuz susuz kalmışsa bu durum cildinize mutlaka yansır. Su tek başına sivilce ve akneleri tedavi edemese de vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırarak cilde yarar sağlıyor.

Uzak durmamız gerekenler

Şeker ve alkol

Eğer güzel ve sağlıklı bir cilde kavuşmak istiyorsanız vücutta aşırı miktarda su kaybına yol açtığı için alkolden ve iltihabı tetiklediği için şekerden kaçınmanız gerekiyor.

BLOOM SHOP