Son zamanların en çok rastlanılan şikayetlerinden biri olan laktoz alerjisi dünya popülasyonunun yüzde 75’ini etkiliyor ve ülkemizde de laktoz alerjisi ile mücadele eden insanların oranı yüzde 70’leri aşıyor. Peki, bu kadar yaygın bir şekilde insanları tesiri altına alan laktoz alerjisi nedir, alerjinin belirtileri, nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Laktoz alerjisi nedir?

Bir çeşit sindirim rahatsızlığı olan laktoz alerjisi veya laktoz intoleransı, süt ürünleri içerisindeki glikoz ve galaktoz şekerlerinin birleşmesiyle meydana gelen ana karbonhidrat maddesi laktozun sindirilememesi sonucunda ortaya çıkar. Şişkinlik, ishal, karında kasılma ve spazm gibi pek çok huzursuzluğa neden olmaktadır.

Süt, yoğurt, kefir, ayran, peynir, tereyağı, kaymak gibi süt ve süt ürünlerinin tüketimi sonrası vücudunda bu ürünleri sindirmek için yeterince laktaz enzimi bulunmayan kişilerde hazım problemleri görülür. Laktaz enziminin amacı, laktozu oluşturan glikoz ve galaktoz isimli iki şekeri ikiye ayırarak dolaşım yoluyla enerji için kullanılmalarını sağlamaktır.

Laktoz anne sütünde de bol miktarda yer alır ancak beş yaş altı çocuklar genellikle bu sütü sindirebilmek için gerekli enzimlere sahiptir.

Laktoz alerjisinin belirtileri nelerdir?

1. Karın ağrısı ve şişkinlik

Laktaz enzimi doğru çalışmadığında ve laktoz sindirilemediğinde insan vücudu içerisinde mikroflora isimli bakterilerden oluşan mikroorganizmalar meydana gelir. Bunun sonucunda ortaya çıkan zararlı bakterilerle hidrojen, metan ve karbondioksit gazı salınımı ortaya çıkar. Bu zararlı gazlar da karın ağrısı ve şişkinlik gibi problemlere sebep olur.

2. İshal veya kabızlık

Laktoz intoleransı nedeniyle kalın bağırsakta su artışı meydana gelir. Bu artış sebebi de ishal probleminin ortaya çıkmasına neden olur. Yetişkinlere oranla, laktoz alerjisi ile meydana gelen ishal durumu çocuklarda ve bebeklerde daha yaygındır.

İshal semptomundan daha az yaygın olarak görülen kabızlık durumunun sebebi laktoz intoleransı nedeniyle oluşan metan gazı salınımıdır. Metan gazı besinlerin bağırsak içindeki hareketini yavaşlatır ve kabızlık sorununun ortaya çıkmasına neden olur.

3. Mide gazı ve gaz

Laktoz intoleransı olan kişilerde kalın bağırsakta meydana gelen hidrojen, metan ve karbondioksit gazı salınımı mide gazı ve bağırsak gazı oluşumuna neden olarak kişilere huzursuzluk verir.

4. Diğer belirtiler

Baş ağrısı, halsizlik, konsantrasyon kaybı, mide bulantısı ve kusma, kas ve eklem ağrısı, egzama ve idrar yolu problemleri laktoz alerjisinin diğer belirtileri arasında yer alır. Laktoz alerjisi belirtileri kişiden kişiye göre değişebilmekte, laktoz miktarına bağlı olarak da belirti şiddetlerinde farklılık göstermektedir.

Hangi ürünlerde laktoz bulunur?

  • İnek, keçi, manda sütü gibi bütün sütler
  • Peynir çeşitleri
  • Tereyağı
  • Dondurma
  • Yoğurt
  • Krema
  • İçinde süt veya süt tozu içeren bisküvi, tatlı, çorba, hamur işi, hazır gıda gibi ürünler

Laktoz alerjisinin tedavi yöntemleri

Yukarıda yer alan ürünleri beslenme rutininize dahil etmeyerek laktoz alerjisinin vücudunuzdaki negatif etkilerini minimuma indirmeniz mümkün. Ancak, beslenme düzeninizi değiştirmek istemiyorsanız aşağıdaki yöntemlerle de laktoz intoleransıyla başa çıkabilirsiniz.

Enzim takviyesi

Yiyeceklerinize veya içeceklerinize ekleyebileceğiniz enzim takviyeli tabletler, laktozun sindirilmesine yardımcı olarak hazım problemi çekmenize engel olur. Enzim tabletlerinin etki gücü kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir.

Probiyotik ve prebiyotikler

Probiyotikler, insan vücudu için faydalı etkiler yaratan sağlıklı organizmalar olarak bilinir. Prebiyotikler de probiyotiklerin işlev göstermesine yardımcı olan sağlıklı koşulların yaratılmasından sorumlu lifli içeriklerdir.

Probiyotik ve prebiyotiklerin birleşimi laktoz intoleransı nedeniyle vücutta artış gösteren zararlı bakterilerin baskınlığını kontrol altında tutar.

Laktoz adaptasyonu

Homeopatik tedavide olduğu gibi, laktoz alerjisi olan kişilerin beslenme düzenine belirli miktarlarda laktoz eklendiğinde vücut laktoza karşı adaptasyon geliştirme eğilimi gösterebilir.

Yapılan bazı araştırmalar, belirli bir süre laktoz takviyesi yapılan laktoz intoleranslı hastalarda bu hassasiyet durumunun zamanla kontrol altına alınabildiğini ortaya koymaktadır.

Eğer yukarıdaki yöntemleri denemek yerine beslenme düzeninizde bir adaptasyon yaratmak isterseniz, süt ve süt ürünlerini hayatınızdan çıkarttığınız veya azalttığınız koşullarda beslenme düzeninize mutlaka kalsiyum gibi sağlıklı ve dengeli takviyeler yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP