YAZAN: MİRAY AKIN

Magnezyum, enerji metabolizması ve protein sentezi gibi vücudun önemli fonksiyonları yerine getirebilmesi için gereken ve insan vücudunda en çok bulunan dördüncü mineraldir. Magnezyum eksikliğinde ise iştahsızlık, yorgunluk ve konsantrasyon eksikliği görülebilmektir. Yazımızda, magnezyum eksikliği belirtileri, magnezyumun bütünsel sağlığımız için faydaları ve hangi besinlerde bulunduğunu araştırdık!


Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Beyin fonksiyonları, kemik sağlığı ve kas aktiviteleri başta olmak üzere kan şekeri regülasyonu ve uyku kalitesinin iyileştirilmesi için de son derece önemli olan magnezyum, ne yazık ki tipik şehir hayatı beslenmesiyle vücuda gerektiği kadar alınamıyor. Ancak yaşa ve cinsiyete bağlı olarak bir yetişkinin gün içerisinde 310-420 mg magnezyum alması gerekiyor.

Vücutta yüzlerce kimyasal reaksiyonu desteklemek, ruh halini iyileştirmek, kan basıncını düşürmeye yardımcı olmak ve egzersiz performansını artırmak gibi sayısız faydası olan magnezyumun dengesini sağlayabilmek için günlük beslenme rutininize dahil etmeniz gereken gıdalar arasında;

 • Bitter çikolata,
 • Avokado,
 • Kuruyemişler,
 • Baklagiller,
 • Tofu,
 • Chia ve kabak çekirdeği gibi tohumlar,
 • Tam tahıllar,
 • Yağlı balıklar,
 • Muz ve
 • Yeşil yapraklı sebzeler yer alıyor.

Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Hipomagnezemi olarak da adlandırılan magnezyum eksikliğinde, kardiyak, metabolik ve nörolojik belirtiler görülebiliyor.

1. Kas seğirmeleri ve kramplar

Magnezyum eksikliğinin yaygın belirtileri arasında yer alan kas seğirmeleri, kramplar ve titremeler, araştırmalara göre magnezyum eksikliği ile birlikte kas sinirlerini aşırı uyaran fazla kalsiyum akışından kaynaklanıyor. Takviyeler ise özellikle yaşlılarda kas krampları için etkili bir tedavi yöntemi olmayabiliyor.

2. Ruh halindeki değişimler

Magnezyum eksikliğinin diğer yaygın belirtileri arasında zihinsel uyuşukluk ve ruh halinde meydana gelen değişimler yer alıyor. Araştırmalar, düşük magnezyum seviyelerini artan depresyon riski ile ilişkilendirirken kanıt eksikliği olsa da artan kaygı da magnezyum eksikliğinde söz konusu olabiliyor.

3. Yorgunluk ve kas zayıflığı

Hem fiziksel hem de zihinsel yorgunluk magnezyum eksikliği belirtileri arasında yer alabiliyor. Her ne kadar yorgunluk modern yaşam ile birlikte kaçınılmaz hale gelse de kronikleşen, şiddetli yorgunluk hali magnezyum eksikliğini işaret ediyor olabilir.

Kas zayıflığı ise magnezyum eksikliği ile ilişkili bir durum olan kas hücrelerindeki potasyum kaybından kaynaklanabiliyor.

Magnezyum eksikliği belirtileri arasında ayrıca;

 • iştahsızlık,
 • bulantı,
 • halsizlik,
 • odaklanma problemleri yer alıyor.

Magnezyum eksikliği uzun vadede nelere yol açabilir?

Uzun vadede magnezyum eksikliği, bütünsel sağlık üzerinde olumsuz bir etki yaratabiliyor. Kronik hastalık risklerinin artmasına sebep olabiliyor. Özellikle şiddetli magnezyum eksikliğinde; zihinsel bulanıklık, yüksek kan basıncı, kas krampları ve kardiyak aritmiler görülebiliyor.

Egzersiz eksikliği, yaşlanma ve D ve K vitamini eksikliklerinde de görülebilen osteoporoz (kemik erimesi) da magnezyum eksikliğinin uzun vadeli sonuçları arasında yer alabiliyor. Magnezyum eksikliği, kemikleri doğrudan zayıflatabildiği gibi kemiklerin ana yapı taşı olan kandaki kalsiyum seviyelerini etkileyebiliyor

Magnezyum eksikliğinin hangi aşamasında doktora görünmek gerekiyor?

Yaygın bir sağlık sorunu olan magnezyum eksikliğinin birçok belirtisi ciddi bir problem olmadığı sürece belirgin olmayabilir. Ancak semptomlardan herhangi birini gösteriyorsanız doktorunuza başvurmanız önlem almanızı sağlayabilir.

Basit bir kan testi ile magnezyum eksikliğinizin olup olmadığı doğrulanabileceği gibi sonuç ne olursa olsun diyetinize magnezyum açısından zengin gıdaları eklemeye çalışmanız son derece önemli. Herhangi bir takviye almadan önce ise doktorunuzla görüşmeyi ihmal etmeyin. Aksi takdirde magnezyum doz aşımı ishal, mide bulantısı, düşük kan basıncı ve solunum zorluğu gibi komplikasyonlara yol açabilir.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP