Tarçın renkli, enteresan görünümlü ve egzantrik isimli zerdeçal; Hint safranı ya da altın baharat olarak bilinir. Asya ve Orta Amerika’da yetişen, zerdeçal bitkisinden elde edilen bir baharat türüdür. Ayrıca köri (curry) baharatının içinde yer alan ve ona sarı rengini veren temel baharattır. Hardalda, yağlarda ve peynirlerde bolca kullanılan zerdeçal birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Zerdeçalın faydaları ile ilgili bilmeniz gerekenleri araştırdık!

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdeçal; karaciğeri temizler, kolesterol seviyelerini dengeler, sindirimi kuvvetlendirir, bağışıklığı arttırır, depresyon ve Alzheimer riskine karşı kalkan oluşturan marifetli bir baharattır.

Zerdeçalın içinde bulunan kürkümin direkt olarak enflamasyon problemlerine etki eder ve çok güçlü bir antioksidandır. Alzheimer hastalığı için henüz bir tedavi yöntemi bulunamamış olsa da, zerdeçal enflamasyon önleyici etkileri ve antioksidan özelliği sebebiyle Alzheimer’a sebep olan etkilerin ortaya çıkış riskini azaltarak bu hastalığa zemin hazırlanmasını engeller. Aynı zamanda güçlü bir ağrı kesici olduğu da ispatlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Nörolog Açıklıyor: Alzheimer Riskini En Aza İndirmek İçin Ne Yapmalı?

Yapılan araştırmalarda 6 hafta boyunca tüketilen zerdeçalın, depresyon tedavisinde kullanılan Prozac ilacıyla benzer etkiler yarattığı saptanmıştır. Bu bilgiler ışığında bu baharatın çok güçlü bir antidepresan olduğunu söyleyebiliriz.

Serotonin ve dopamin salgılamaya katkıları olan zerdeçal; ani ruh değişimlerine ve manik depresyona iyi gelerek güne daha enerjik, daha mutlu ve istekli başlamanıza yardımcı olur.

İlginizi çekebilir: Depresyon Riskine Karşı Nasıl Beslenmeliyiz?

Akciğerlerin toksinlerden zarar görmesini engelleyen zerdeçal, diyabetik ilaçların kullanımı sırasında yorulan akciğerlerin tedavisinde rol oynar. Ayrıca sindirime yardımcı olarak Ayurveda diyetinde de adından bolca söz ettirir. Mide ve bağırsak sorunlarına iyi gelir ve hatta “düzensiz bağırsak sendromu” probleminin tedavisine yardımcı olur.

Koku sektöründe de yer almasının yanı sıra tat ve renk verici etken madde olarak da pek çok ürünün içinde bulunur. Zerdeçalın yaşlanma karşıtı özelliklere sahip olduğu da ayrıca bilinmektedir.

Zerdeçal nasıl kullanılır?

Zerdeçalı diğer sevdiğiniz baharatlarla karıştırabilirsiniz böylece bu yeni karışım sayesinde zerdeçal sofranızdan ve yemeklerinizden eksik kalmamış olacaktır. Et ya da tavuk terbiye ederken karışımınızın içine zerdeçal ekleyebilirsiniz.

Kendinize zerdeçal sütü, zerdeçallı smoothie, zerdeçal aromalı çorba gibi farklı seçenekler sunarak çeşitli yöntemlerle zerdeçal tüketmeye devam edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ayurveda Mutfağında Kullanılan Baharatlar ve Faydaları

Bir yemek kaşığı zerdeçal günlük olarak yüzde 25 oranında manganez, yüzde 16 oranında demir, yüzde 5 oranında potasyum ve yüzde 3 oranında C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Aşırı kullanımı dahilinde bazı yan etkilere sebep olabileceği gibi, yeterli miktarda kullanılması durumunda oldukça faydalıdır ve beden ve ruh sağlığınız için son derece önemlidir. Baharat rafınızda zerdeçala yer açmayı unutmayın!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP