YAZAN: SEÇİL TOPÇU

Mart ayının ruhuna uygun dönüşümünüzü tetikleyecek, bireysel gelişiminize katkı sağlarken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak konuların farkındalığını uyandıracak 5 kitabı sizler için derledik. Bahar mevsimi, bu birbirinden keyifli kitap önerileri ile daha keyifli hale gelecek, hiç şüpheniz olmasın!


Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla – Marie Kondo

Japon yaşam alanı düzenleme uzmanı Marie Kondo, bu kitabında hayatı sadeleştirmenin bireylere sağladığı faydalardan bahsediyor. Hayatın kendi yoğunluğunun yanında aslında kendimize yeni karmaşık alanlar oluşturuyoruz. Rahat nefes alabileceğimiz boşlukları dolduruyor, zihnen ve bedenen daha fazla yoruluyoruz.

Kondo’nun kitabı, düzenli bir yaşama geçebilme anahtarının sadeleştirmede olduğunu söyleyerek bu felsefeyi evde uygulamanın yollarından bahsediyor. Kitap, dolapların düzenlenmesinden kıyafetlerin katlanma biçimlerine varan çeşitli önerilerle daha düzenli bir hayat için rehber niteliği taşıyor.

Etrafınızda sizi boyunduruğu altına almış kullanmadığınız eşyalarınız varsa veya kullandıklarınızı muhafaza ederken oldukça fazla yer kapladıklarını düşünüyorsanız sadeleşmeye ihtiyacınız var demektir. Öyleyse bu kitapla bir yerden başlamanın tam zamanı!

Şimdi’nin Gücü – Eckhart Tolle

“Olana teslim olun. Yaşama “evet” deyin ve yaşamın nasıl birden – size karşı çalışmak yerine – sizin için çalışmaya başladığını görün.”

Geçmiş ve gelecek sürekli olarak zihnimizi kurcalıyor ve bizi özümüzden uzaklaştırıyor. İçimizdeki benliği keşfetmenin yolu, şimdiye odaklanmaktan geçiyor. “Şimdi’nin Gücü” kitabı tam olarak bunu, şimdinin kıymetinin bilinmesini sağlamayı amaçlıyor.

Kitap, şu an var olan her şeyi kendi seçimimizmiş gibi kabul etmek, şimdi ile barışmak ve onunla birlikte yaşamak gerektiğini söylüyor. Tolle, yaşanan anlara geçmişin gözleriyle bakmanın o anı yanlış yorumlamaya neden olacağını belirtiyor ve şimdiyi kavramanın, onunla dost olmanın yollarını sunuyor.

Kendinle Savaşma Sanatı – Ichiro Kismihi, Fumitake Koga

Uluslararası bestseller listesine girmeyi başarmış bu kitap kişinin kendi özgürlüğünü tanıması için çeşitli yollar gösteriyor. Duygulardan kaçmamanın öneminden bahseden “Kendinle Savaşma Sanatı” duyguları korkmadan, doyasıya yaşamak gerektiğini öğütlüyor. Kismihi ve Koga, bireyin özgürleşmesinin önünde engel olarak gördükleri geçmiş olgusundan sıyrılmak için stratejiler veriyor.

Oradan oraya savrulduğunuzu hissediyor, ruhunuzu tanımakta güçlük çekiyorsanız, kendinizle girdiğiniz savaştan galip çıkmak için bu kitabı okuyabilirsiniz.

59 Saniye – Richard Wiseman

“Dilin veya kalemin ifade edebileceği en acı kelimeler içinde, en acısı şudur: Olabilirdi!”

59 Saniye, 12 bölümden ve bu bölümleri açıklayan bilimsel araştırmalardan oluşuyor. Kitap mutluluk hakkında açıklamalara ya da mutlu olma yollarına yer vermiyor. Wiseman, hayatta minnet duyduğumuz şeyler, son bir haftadaki iyi gelişmeler gibi listelemeler yapmamızı istiyor ve bunun sonucunda okuyucuya daha iyimser bir bakış kazandırmayı hedefliyor.

“Minimum zaman harcayarak hayatınızı nasıl güzelleştirirsiniz?” sorusundan yola çıkarak motivasyon, stres, ilişkiler, başarı gibi çeşitli konulara değinen yazar, 59 saniye başlığı altında her çalışmayı özetleyerek daha akılda kalıcı olmalarını sağlıyor.

The Success Principles – Jack Canfield                   

Henüz Türkçe’ye çevrilmemiş olan The Success Principles, herkes tarafından hayali kurulan başarılı biri olma konusunda okuyucuya yardımcı olacak fikirler veriyor. Başarıya giden yola dair, pek çok şey biliniyor olsa da faaliyete geçirilmediği sürece bir faydası olmuyor. Canfield bu kitabı ile sorumluluk almanın, değerler ve hedeflerin uyumlu olmasının, şikayet etmek yerine harekete geçmenin öneminden bahsediyor.

Kitaptaki bilgilerin fazla zorlayıcı olmaması maddeleri uygulamaya geçirme konusunda bireye rahat bir zemin hazırlıyor. Canfield, hayatımızda varlığını sürdüren ama önemsiz görünen bazı ayrıntıların aslında başarısızlığa yol açtığını belirterek okuyucuya bu ayrıntılara dair aydınlanma yaşatıyor.

Başarılı olmak istiyor, harekete geçemiyor ya da tanımlayamadığınız nedenlerden dolayı hüsrana uğruyorsanız The Success Principles kitabının söylediklerine kulak verin.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP