YAZAN: MİRAY AKIN

Bedensel, zihinsel ve ruhsal iyileşme yolculuğunda en önemli yardımcılardan biri olan masaj yağları, cilt tipine ve masaj terapisine göre öz bakım rutinlerde şekil değiştirebiliyor. Ancak çoğu masaj yağı, yapay bileşenler içerdiğinden cildin tahriş olmasına neden olabiliyor. Bu da kişisel bakım ritüelinizde yer vereceğiniz masaj yağlarını seçerken doğal alternatiflere yönelmeniz gerektiğini işaret ediyor. İşte temiz içerikleriyle masaj rutininizi şifa terapisine çevirecek her tür masaja uygun 6 doğal masaj yağı!


Hindistan cevizi yağı

Diğer masaj yağları ile karşılaştırıldığında daha kaygan bir yapıya sahip olması sebebiyle öne çıkan Hindistan cevizi yağı, yoğun nemlendirme özelliği ile de dikkat çekiyor. Hafif bir dokuya sahip olması ve doymuş yağlardan oluşması sebebiyle cilt tarafından kolaylıkla emilen Hindistan cevizi yağı, her tür masaj terapisinde uygulanabileceği gibi özellikle derin doku ve refleksoloji masajlarında tercih ediliyor. E vitamini ve antioksidanlar açısından zengin olan Hindistan cevizi yağı, lipid bariyerini güçlendirme yeteneği sayesinde çatlak tedavisinde de öncü bir rol üstleniyor.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı
SATIN AL
ABTIRA GARDEN
Wintergreen Kış Yeşili Masaj Yağı
SATIN AL

Üzüm çekirdeği yağı

Lisanslı masaj terapisti Laura Pieto‘a göre, ağır aromalara sahip yağlara iyi bir alternatif olan üzüm çekirdeği yağı, özellikle hassas ciltleri yatıştırmaya yardımcı oluyor. İpeksi bir dokuya sahip olduğu gibi cilt tarafından da kolaylıkla emilen üzüm çekirdeği yağı, doğal bir anti-inflamatuar olmasıyla da öne çıkıyor. Esansiyel bir yağ asidi olan linoleik asit açısından da zengin olan üzüm çekirdeği yağı, böylelikle vücuda uygulandığında nemi ciltte hapsetmeye yardımcı oluyor. Cilt bariyerini güçlendirmeye de yardımcı olan bu mucizevi asit, çatlak tedavisinde tercih ediliyor.


Avokado yağı

A, C, D ve E vitaminleri gibi temel mineral ve vitaminleri içeren avokado yağı, yatıştırıcı ve sakinleştirici bir özelliğe sahip. Oldukça besleyici olmasından dolayı cildin korunmasına yardımcı olan avokado yağı, ağır bir dokuya sahip olması ile de biliniyor. Nemlendirici özelliği yüksek olan yağlardan biri olan avokado yağı, anti-inflamatuar özelliğinin yanı sıra doğal steroid içeriğiyle de ciltteki kolajen üretimini tetiklemeye destek olur. Avokado yağı ile yapılan masajlar, cildin elastikiyetinin artmasına destek vererek, vücudun ipeksi bir dokunuşuna kavuşmasına yardımcı olur.

Önemli uyarı: Avokado yağı, doğal lateks içerdiğinden, lateks alerjisi olanların kaçınması gereken yağlar arasında yer alıyor.

ABTIRA GARDEN
Balsamea Arındırıcı + Onarıcı Masaj Yağı
SATIN AL
HOMEMADE AROMATERAPİ
Soğuk Sıkım Susam Yağı
SATIN AL

Susam yağı

Tayvan tıbbının önemli bir parçası olan susam yağı, her tür masaj terapisinde kullanılabilen özel yağlar arasında bulunuyor. Kalın bir yapısı olmasından dolayı vücuda uygulandığında diğer yağlara kıyasla biraz daha yağlı bir his bırakabiliyor. Bu dezavantajına rağmen güneşin zararlı UV ışınlarının olumsuz etkilerinin azalmasına yardımcı oluyor. Ayurvedik terapi yöntemlerinde de sıkça kendisine yer bulan susam yağı, sakinleştirici ve ısıtıcı bir etkiye sahip olmasıyla biliniyor. Özellikle vata dosha‘yı dengelemek için de kullanılabilecek olan susam yağı, antioksidan ve anti-inflamatuar etkiler de göstererek cildi besliyor.


Argan yağı

Hafif bir yapıya sahip olan argan yağı, cilde yumuşak bir his kazandırmak için en ideal yağlar arasında yer alıyor. Özellikle derin doku masajında tercih edilen argan yağı, vücudun nemi hapsetme yeteneğini güçlendirdiği gibi kasları gevşeterek rahatlamanıza yardımcı oluyor. Sakin bir beden ve zihin için ideal bir yağ olan argan yağı, vücut için oldukça besleyici ve faydalı E vitamini, antioksidanlar ve esansiyel yağ asitleri de içeriyor. Vücut argan yağını en iyi sıcakken emebiliyor, duştan sonra peeling eldiveni ile uygulayabilirsiniz.

HOMEMADE AROMATERAPİ
Soğuk Sıkım Argan Yağı
SATIN AL
HOMEMADE AROMATERAPİ
Soğuk Sıkım Jojoba Yağı
SATIN AL

Jojoba yağı

Sırt ve aromaterapi masajlarında sıkça tercih edilen uzun raf ömürlü jojoba yağı, vücuda uygulandığında yağlı bir his vermeden cildi yatıştırıyor. Jojoba bitkisinin tohumundan elde edilen jojoba yağı, aynı zamanda vücut tarafından hızlıca emiliyor. Bu sebeple bir dezavantaj olarak sık sık uygulanması gerekebiliyor. Ancak Pieto‘ya göre jojoba yağı insan derisindeki doğal yağlara çok benziyor ve kuru cilde nemi geri kazandırıyor. Jojoba yağı, hassas bir cilde sahip olanlar tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir.


Not: Aromaterapi yağları çoğu zaman birçok cilt tipi için uygun olsa da içerisinde yer alan herhangi bir madde reaksiyona neden olabilir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa, yağları vücudunuzla direkt temas ettirmeden önce alerji için test yaptırmanızda ve doktorunuza danışmanızda fayda var!Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP