YAZAN: BURCU ERBAŞ
FOTOĞRAF: MATILDA DJERF

90’lar modası Winona Ryder ve Kate Moss’dan 2000’lerin başı Alexa Chung ve Chloe Sevigyn’den soruluyorsa günümüzü Matilda Djerf şekillendiriyor. Saçı, kıyafetleri, yaşam tarzı kadar giyim markası Djerf Avenue ile küresel bir üne erişen yeni it-girl Matilda’nın şu anda Instagram’da 2.7 milyon, TikTok’ta ise 1.2 milyon takipçisi bulunuyor. Peki yakın bir zamanda çok ciddi bir üne erişen Matilda’yı diğer influencerlardan, markası Djerf Avenue’yü ise diğer ünlü girişimlerinden bu denli farklı ve başarılı kılan ne? Instagram’dan Pinterest’e kadar fotoğrafları en çok kaydedilen kişilerin başında gelen Matilda Djerf’i tanımıyorsanız çok şey kaçırıyorsunuz!


Matilda Djerf kim?

Henüz 25 yaşında multi-milyon dolarlık bir giyim markası; Djerf Avenue’ye sahip Matilda Djerf aslında kariyerine influencer olarak başlıyor. Modanın yeni başkentleri arasında gösterilen Stockholm merkezli Djerf, lise yıllarından itibaren sosyal medya hesabında giydiği kıyafetleri ve gündelik yaşamını paylaşıyor. 2010’lu yıllarda İskandinav kültürü ve yaşam stiline karşı giderek büyüyen ilgi moda akımlarına da sıçrıyor ve Djerf gibi birçok İskandinav influencer tüm dünyanın radarına giriyor. Ülkelerinin soğuk ve karanlık kışlarına karşıt giydikleri renkli, farklı, yaratıcı giysilerle yeni bir akımı oluşturmaya başlıyorlar: Scandi Style yani İskandinav stili. Djerf de bu akımın başını çeken isimlerden oluyor.

Neden bir anda bu kadar ünlü oldu?

Djerf’in diğer İskandinav influencerlardan sıyrılarak herkesçe bilinen bir isme dönüşmesi, viral olan saç fönü bir yana, kreatif direksiyonu kendi eline alması sayesinde yaşanıyor. Influencer olmanın gerekliliklerinden olan marka ve sponsorluk gönderilerini giymek Djerf’i zaman içinde tatminsiz bırakıyor. Kendini geliştirebilmek adına daha yaratıcı olması gerektiğini fark eden Djerf 2019 yılında erkek arkadaşı ile beraber kendi giyim markasını yaratıyor: Djerf Avenue.

Djerf Avenue: Yeniden tanımlanan İskandinav stili

Çıkış noktası zamansız, kaliteli ve eforsuz kıyafetler olan Djerf Avenue aslında 2010’larda ünlenen Scandi stilini başka bir yöne çekiyor. Ganni, Stine Goya, Rotate gibi geçtiğimiz yıllarda moda sahneside kalıcı yer edinmiş İskandinav markalarının aksine Djerf Avenue herkes tarafından ulaşılabilir ve giyilebilir (!) parçalar yapması ile öne çıkıyor. Djerf Avenue tek bir beden imajı üzerinden ilerleyen geleneksel moda anlayışının aksine her bedene tam oturan, kişiyi en iyi şekilde gösterecek iyi dikimli kıyafetler üretiyor. Model seçimlerinin hem beden hem yaş hem de etnik köken açısından kapsayıcı ve zengin olması da Djerf Avenue’nün marka kimliği ile örtüşüyor. Web sitesinde veya sosyal medyaları üzerinden yayınladıkları fotoğraflar ise asla editlenmiyor, değiştirilmiyor, modeller rötuşlanmıyor.

Kıyafetler ise konforu ve fonksiyonelliği öne çıkarırken herkesin kendi stilini yansıtabileceği kadar incelikli tasarlanıyor. Bazı parçalar nötr renklere ve basit tasarımlara sahipken diğerleri parlak renklere ve farklı biçimlere sahip olabiliyor.

Etik üretim yapan Djerf Avenue’nün imalathanesi Portekiz’de yer alıyor. Lokal üretim yerine Portekiz’i tercih etmeleri de diğer ülkelere oranla işçi haklarının ve çalışma şartlarının daha iyi olması nedeniyle oluyor. Markanın sürdürülebilirlik felsefesi de kıyafetlerin uzun ömürlü ve zamansız olması üzerinden ilerliyor. Kumaş tercihleri doğal, organik, geri veya ileri dönüştürülmüş materyallerden olurken polyester veya plastik gibi fosil yakıt türevleri asla kullanılmıyor.

İlhamını Matilda Djerf’ten alan stil ipuçları

Matilda’da doğal olarak en fazla kendi markasından yani Djerf Avenue’den giyiniyor. Henüz ülkemizde satışı olmasa da ilhamını Matilda’dan ve Djerf Avenue’den alan görünümler aşağıdaki kilit parçalar ile kolaylıkla elde edilebiliyor.

Oversize blazerlar

BUTE Zyrtare Gjinia Unisex Ceket
KEŞFET

Matilda’nın en çok giyerken görüldüğü kıyafet oversize ve maskülen kesimli blazerlar oluyor. Daha çok mini elbise ve eteklerin üzerine veya benzer bir kumaştan yapılmış bol pantolonlar ile eşleştiyor.

Kumaş pantolonlar

HIP+HAPPEN Miranda Pantolon
KEŞFET

Matilda bedene oturan klasik kumaş pantolonlar yerine uzun, bol ve rahat kesimler tercih ediyor.

Renkli gömlekler

HIP+HAPPEN Hailey Gömlek
KEŞFET

Son zamanlarda Matilda’nın sosyal medyasına hakim olan parça ise renkli ve bol gömlekler oluyor. Klasik beyaz gömleklerden farklı seçimler yapmak isteyenler Matilda’nın turuncu, pembe, sarı gömleklerinden ilham alabilir!

Uzun etekler

MIRIMALIST Wrap Midi Skirt
KEŞFET

90’lar ve 2000’lerde moda olan uzun, kargo veya kot “çirkin etekler” Matilda ve diğer it-girller; Bella Hadid, Kendall Jenner sayesinde geri geliyor. Geçmişin uzun, bol, sportif etekleri günümüze aynı eforsuzluk ve rahatlıkla ama daha rafine bir dokunuşla taşınıyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP