Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Mayıs 2020 astroloji ajandası yayında!

5 Mayıs saat 8:49’da

Kuzey Ay Düğümü İkizler burcuna, Güney Ay Düğümü ise Yay burcuna giriyor.

Ay Düğümleri iki şekilde hesaplanır. “Esas Ay Düğümleri” 5 Mayıs’ta burç değiştirirken “Ortalama Ay Düğümleri” ise 4 Haziran tarihinde burç değiştirecek. Ay Düğümleri burç değiştirdikten sonra yaklaşık 1,5 sene boyunca bir burçta kalır.

İçinde bulunduğumuz dönemde ise burcun özellikleri doğrultusunda genel trendleri ve karma ile ilgili sembolleri belirler. Bu dönemde Kuzey Ay Düğümü İkizler burcuna geçerken Güney Ay Düğümü ise Yay burcuna geçmekte.

Bu dönemde, iletişim kurmak en önemli konu olacak. Bir taraftan büyük resmi görürken diğer taraftan yeni olana çekim duyabiliriz. Bu dönemde körü körüne inanmaktansa araştırma yaparak yeni ve güncel bilgilere ulaşmak isteyebiliriz.

Tabu olmuş konular hatta ispatlanmış teorileri çürütmek ve yenilerini tez olarak ortaya koymak da söz konusu olabilir. Belli bir sisteme ya da inanışa fazlasıyla bağlı, tek bir gerçeğe inanan yapılar değişebilir. Başkalarının fikir, düşünce ve inançlarına karşı daha ilgisiz ve kayıtsız olabiliriz.

Bu süreçte edindiğimiz bilgileri günlük hayatta kullanabilir olmayı öğrenebiliriz. Örneğin; doğaya çıkıp orada yoga meditasyon öğrenip huzur bulup sonra tekrar şehir hayatının koşuşturmacası içine girdiğimizde öğrendiklerimizi uygulayamıyorsak artık bu tür sistemlerin bizim işimize yaramadığını fark edebiliriz.

Günlük hayat içinde işe yarar olanı, mentorlar, hocalar ya da gurulardan öğrenmek yerine kendi kendimize yeni yollar ve metodlar geliştirerek öğrenebiliriz. Şu anda içinde bulunduğumuz ve ne kadar devam edeceğini bilemediğimiz karantina süreci ise bunun için iyi bir fırsat olabilir.

7 Mayıs saat 13:45’te

17⁰ Akrep burcunda Dolunay Fazı gerçekleşiyor.

23 Nisan’da 3⁰ Boğa burcunda gerçekleşen Yeniay’da yeni başlangıçlar oluşturmaya niyet etmiştik. Bu dönem, hayattan keyif almamıza, ılımlı ve uyumlu olmamıza vesile olmuştu.

Yeniay’dan Dolunay’a kadar olan dönemde kendimizi iyi hissettirecek çözümler bulmak ve kendi güvenlik alanımızı yaratmak çok önemliydi.

Şimdi Dolunay dönemi ise bize, karşımızdaki kişiler için neler yapabileceğimizi sorgulatıyor. Eğer Yeniay itibariyle kendi ihtiyaçlarımıza odaklanarak, bunları sağlama konusunda somut adımlar atmadıysak şimdi zorlanabiliriz; çünkü bu dönem bize artık karşı tarafla bağ kurmamız gerektiğini söylüyor.

Akrep burcunda tamamen başkalarının arzularına, ihtiyaçlarına odaklanan Ay, Güneş’in karşısında kutuplaşma yaratacak. Bu kutuplaşma karşısında ise Boğa’nın sakinliği ve dengesi sarsılabilir.

Bu döneme kadar ılımlı olmaya çalıştığımız konularda birdenbire patlayabiliriz. Kendi ihtiyaçlarımızla başkalarının, özellikle de partnerimizin ihtiyaçları arasında bir denge sağlamaya çalışmalıyız. Akrep/Boğa aksında paylaşım ve sahiplenme arasında gidip gelebiliriz. Burada derinlik ve hırs, sevgiye dönüşmek isteyebilir. Tutkuyla bağlı olduğumuz konuları sevgi ile besleyebiliriz.

Dolunay’ın Neptün’le yaptığı destekleyici açısı sezgilerimizi kullanarak denge kurabileceğimizi müjdeliyor. Bu etki diğer taraftan Ay Akrep’in aşırı hırslı, kıskanç ve sahiplenici karanlık tarafını aydınlatarak derinleşmesine destek sunuyor.

12 Mayıs saat 00:58’de

Merkür, İkizler burcuna giriyor.

Merkür, İkizler burcunda yönetici durumda olduğunda burada güçlenir. Merkür, ayın 28’ine kadar İkizlerde hareketine devam ederken zihinsel aktiviteleri hızlandırır. Dolayısıyla iletişimdeki bütün kanallar dönem boyunca açık kalacak ve rahatlayacak. Bizler de Merkür’ün İkizlerde olduğu süreçte daha rasyonel olabileceğiz.

Diğer taraftan tek bir noktaya odaklanmakta zorlanabiliriz, fakat bu kısa süre zarfında pek çok konuyu aynı anda halledebilecek akıcılığa da sahip olabileceğiz.

Bu dönemde, günlük işlerimizi rahatlıkla halledebiliriz. İnternet üzerinden işleyen sistemlerde artış, hızlanma, çoğalma ve yenilenmeler mümkün olabilir. Eğitim ve seyahatle ilgili konularda ise yeni düzenlemeler söz konusu olabilir.

Merkür’ün İkizler burcunda olduğu süreden öncelikli olarak Hava Elementi burçlar – İkizler, Terazi, Kova – etkilenir. Bu burçlarda doğanlar kendilerini çok daha rahat ifade edebildiklerini görebilirler.

13 Mayıs saat 9:45’te

Venüs 21⁰ İkizler burcunda ters hareketine başlıyor.

İlişkiler, aşk ve güzellik gezegeni Venüs, 3 Nisan’da İkizler burcuna girmişti. Şimdi Venüs ters hareketine başlıyor ve 25 Haziran’a kadar ters hareketinde olacak. 25 Haziran’da ise Venüs 5⁰ İkizler burcunda düz hareketine başlayacak. Venüs İkizler burcuna girdiğinde ilişkiler, aşk ve yaratıcılık gibi konularda zihinsel enerjiler daha fazla ortaya çıkmaya başlamıştı.

Venüs ters hareketine başlarken Güneş’ten uzaklaşarak Dünya’ya yaklaşmaya başlıyor. Böylece egoya odaklı bireysel zevk, tatmin ve isteklerden uzaklaşarak kolektif olarak ortak amaca hizmet eden bir yaratıcılık ve değerler süreci başlıyor.

Venüs sosyal ve aktif bir burç olan İkizlerde olmasına rağmen – ters hareketin etkisiyle – güçlü bir izolasyon duygusu ortaya çıkabilir. Diğer taraftan ortak fayda için çalışma ve yaratma arzusu güçlenecek. Böylece başkalarını kendimizle bir görmek: “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindir.” demek mümkün.

Diğer taraftan unutmamak gerekir ki bir gezegen ters hareketindeyken enerjisi içselleşir.

Dolayısıyla yaratıcılık sürecinde içeride bir süre geçirmemiz gerekecek. Bu süre gerekli ve faydalıdır. İçeride geçirilen süreci pişme süreci olarak düşünebiliriz. Venüs, haziran ayında düz hareketine başladığında süreç tamamlanarak görücüye çıkmaya hazır hale gelecek. Buna paralel olarak hayatta değer verdiğimiz şeyleri tekrar gözden geçirmek için de iyi bir dönemdeyiz. Özellikle ikili ilişkilerdeki anlaşmazlıklarda “Nerede ne yanlış yaptık?” “Kendi değerimizi ortaya koyabildik mi?” “Değerli hissetmek için neye ihtiyacımız var?” gibi sorulara cevap aramak için güzel bir zaman.

Bu enerji başta İkizler burcu mensupları olmak üzere, Terazi ve Kova burcundaki kişilerin ilişkilerinde başarı, iyimserlik, neşe ve hoşgörü getirecektir. Bu kişiler kendilerini daha rahat ifade edebilir, yaratıcılıklarının arttığını hissedebilirler. İkizler, Terazi ve Kova burçları bu dönemde daha aktif ve sosyal olmak isteyebilirler.

13 Mayıs saat 7:18’de

Mars Balık burcuna giriyor.

Mücadele ve savaş gezegeni Mars, Balık burcundayken bilinçaltından yükselen duygular günlük hayatımız içinde kontrolü ele alabilir. Buz dağının görünmeyen yüzünün son günlerde bizi neden daha fazla meşgul ettiğini merak edebiliriz.

Bilinçaltının aktif oluşu duygusal tortuları su yüzüne çıkarabilir. Bu sebeple duygusal çalkantılar fazlalaşabilir. Enerjimizi kontrol etmekte zorlanabilir, bu sebeple fiziksel olarak güçsüz hissedebilir ve dolayısıyla duygusal gerginlikler yaşayabiliriz.

Bu dönemde mücadelemiz dünyevi olandan çok manevi olana yönelecek. Enerjimizi çoğu zaman başkaları için harcayabiliriz. Karşımızdaki kişilerle tartışmak yerine onlarla empati kurarak kazanma yolunu seçebiliriz. Bu dönemde kazanmak için “teslim olmak” ve “bırakmak” sloganımız olacak.

28 Haziran’a kadar devam edecek bu dönemde, başta Balık burçları olmak üzere Yengeç ve Akrep burçları, manevi ve yaratıcı taraflarını daha fazla ortaya koyabilecek enerjiyi bularak güçlenebilirler.

Başak burçları bu dönemde karşılaşacakları kişiler nedeniyle zorlanırken, onları rahatsız eden konuyu tanımlamakta zorlanabilirler. Oğlak ve Boğa burçları bu dönemde, fiziksel olarak güçlü ve ruhsal olarak da dengeli hissedebilirler.

20 Mayıs saat 16:50’de

Güneş İkizler burcuna giriyor.

Güneş’in hareketli bir hava burcu olan İkizlere girmesiyle her şey biraz daha hareketlenmeye ve hızlanmaya başlıyor. Zihinsellik, kavrayış, hareket, hız gibi konular gündeme geliyor.

Bu dönemde öğrenmeye daha açık ve hevesli olacağız. Fiziksel ve zihinsel olarak daha canlı ve hareketli olabiliriz.

Bilgi toplamak, yeni şeyler öğrenmek ve denemek hoşumuza gidebilir. Hayata karşı daha esnek olabiliriz; böylece adaptasyon gerektiren konularda zorlanmayabiliriz. Kısacası 21 Haziran’a kadar duygulardan çok zihinsellik hakim olabilir.

22 Mayıs saat 20:38’de

2⁰ İkizler burcunda Yeniay Fazı gerçekleşiyor.

Güneş’in 20 Mayıs’ta İkizler burcuna geçmesinin ardından, şimdi de Yeniay enerjisiyle iyice canlanacağız. Böylece baharın ilk rehavetini geride bırakabilir, güneşin verdiği enerjiyle daha canlı, neşeli ve hareketli olabiliriz.

Yeniay ile birlikte yeni başlangıçlar yapmak kolaylaşıyor. Yeni hobiler edinebilir, çeşitli aktivitelerde bulunmak isteyebilir, bunun üzerine arkadaşlarımızla daha fazla diyalog halinde olabiliriz.

Artık günlük hayatın içine dahil olma konusunda heyecanlanmaya başlayabiliriz. Karantina süreciyle ilgili gelişmelere bağlı olarak daha aktif olma isteğimiz artabilir. Yeniay haritasında değişken nitelik yoğunluğu şartların hızlı bir şekilde, sürekli olarak değişmesine ya da yenilenmesine sebep olabilir. Bu sebeple esnek olabilmek ve uyum sağlayabilmek iki kere önem kazanıyor.

İlginizi çekebilir: Haftalık Burç Yorumları (27 Nisan – 3 Mayıs 2020)Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP