“11” şu anda moda sektörünün en gündeminde olan rakam. Mercedes-Benz Türk sponsorluğunda 11. kere gerçekleşecek olan Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul bugün İstanbul’da Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde başlıyor. 30 Mart, Cuma günü de dahil olmak üzere sabahtan gece geç saatlere kadar art arda defileler olacak. Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonları tanıtılacak.

Daha önceki yazılarımda moda takvimlerinin nasıl işlediğini anlatmıştım. Dolayısıyla neden bugün gördüğümüz kıyafetlerin mağazalara sonbaharda geleceğini, aradaki o süreçte hangi adımlar geçiliyor, biliyorsunuz. Bu sebeple takvimin kendisine değinmiyor olacağım. Moda haftasının ta kendisini anlatacağım bugün…

Dikkatinizi çekti mi, eskiden “İstanbul Moda Haftası” derdik. Artık demiyoruz çünkü hitap etmemiz gereken isim artık o değil, 10 sezondur bu: Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul. Bir keresinde bir yazımda İstanbul Moda Haftası diye geçirmiştim, düzeltmem rica edilmişti; aman diliniz sürçmesin 🙂 Bu demek değil ki hiç ‘İstanbul Moda Haftası’ demedik… Hatta ondan bile öncesi var. Anlatayım!

“Kurumsal hayatı bırakıp moda sektörüne bodoslama dalmam 2006 sonu idi. 2007 senesini moda camiasına “Merhaba, ben de varım!” demekle geçirmiştim.”

Sanmayın sektör kalabalıktı, her köşe kapılmıştı. Tam aksine! Moda Tasarımcıları Derneği bile yeni kurulmuştu. İlk ofislerini dün gibi hatırlıyorum, geçenlerde yad ettik. Yürekli, odakta, gözü pek moda tasarımcılarının etrafında uçuş uçuştuk. O zaman zelfist.com’u yeni kurmuştum, soranlara “blogger” nedir onu anlatıyordum (kendi ailem dahil). Gönülden gelen hevesler 2008’de olabilecek en naif moda haftasını hediye etti bize: Istanbul Fashion Lab!

Ne tatlı bir isim değil mi, isminin hakkını veren bir laboratuvardı sanki. Heyecanla, koşa oynaya gitmiştik, destek olabilmek için ne yapacağımızı şaşırmıştık. O zaman Instagram da yok ki, Facebook’u bile yeni kullanmaya başlamışız! iPhone daha yeni çıkmış. Cep telefonunla fotoğraf çekmek çok havalı! Tasarımcıları ayakta alkışlamış, eve gelip blogumda yazmıştım içimden umut fışkırarak. Hala dün gibi aklımdadır, Tophane-i Amire’nin tılsımı altındaki o defileler.

Ardından alternatif bir moda haftası rüzgar gibi esti İstanbul’da: Fashionable Istanbul. Daha önce misafir etmemişti ki İstanbul böyle büyük moda isimlerini: Roberto Cavalli, Vivienne Westwood, Missoni, Ferre, Salvatore Ferragamo… Model, Lily Donaldson’ı çok beğenirim. O da gelmişti defilede yürümek için. Tanışmış, backstage’de makyajı yapılırken sohbet etmiştim. Mutluluğumu görmeliydiniz!

İstanbul’un moda haftası serüveni dura aksaya devam etti. Türkiye’yi ağlatan elim olayların acısı üstüne serpilen, üzüntüden gidemediğimiz, saygı ile iptal edilen moda haftaları geçirdik… Her iptal olduğunda aylarını atölyesinde gece gündüz çalışarak geçiren tasarımcı arkadaşlarımızı, uykusuz ekiplerini, ettikleri masrafları, koreografları, görev alacak modelleri, defile ve alan organizasyon ekibini, moda PR ajanslarını ve nice emeği hiçe gidenleri düşündük ve üzüldük.

Defileler onların işlerini icra etme platformu. Toplumun buna “keyifleri yerinde, lüks, süs, püs, hava, caka” olarak bakmasına kırıldı tasarımcıların kalpleri. Bir fırıncı düşünün, güneş doğmadan fırınına gelen, unu bereketle yoğurup hamura dönüştüren, ekmeklerini nar gibi pişirmek için emek veren, fırınından çıkan sımsıcak ekmeklerini heyecanla tezgahına ve vitrinine dizen. Fark yok! Umarım anlatabilmişimdir.

“Bu sezon 140’a yakın mağaza ve markanın satın alma ekibi koleksiyonları takip edecekler. Emeklerine değecek, işlerini büyütecek satışlar yapmalarını dilerim.”

Mercedes-Benz Fashion Week sadece İstanbul’a değil, birçok moda başkentindeki moda haftalarına ismini vermiş durumda. Organizasyonun yöneticisi IMG Worldwide, sektördeki uzun yıllara dayanan tecrübesi ile biliniyor. Mutlaka bu formal kısmını da söylemeliyim ki Mercedes-Benz’in isim sponsorluğunun yanı sıra; Hopi, Laboratoire BIODERMA, L’Oréal Professionnel, Samsung Galaxy S9, Yapı Kredi, Zorlu Center ve Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin resmi sponsorluğunda DHL ile M.A.C Cosmetics’in destekleriyle ve tedarikçi sponsorlar Damla, Dukan Diet ve Red Bull’un katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (“İHKİB”), Moda Tasarımcıları Derneği (“MTD”), Birleşmiş Markalar Derneği (“BMD”) ve İstanbul Moda Akademisi (“İMA”) tarafından desteklenmektedir.

Bu sezon 32 marka ve tasarımcı Sonbahar/Kış 2018 koleksiyonlarını sergileyecek. 17’sinin koleksiyonu Zorlu PSM’de defile formatında, 6’sının mini defile formatında, 4’ünün ise Studio alanında sunum formatında gerçekleşecek. Pek tabii ki koleksiyonlarını Zorlu PSM alanı dışında, kendi showroom’larında vb. sergilemeyi tercih eden tasarımcılar da var.

Katılan marka ve tasarımcılar:

ASLI FİLİNTA, BAHAR KORÇAN, BELMA ÖZDEMİR, BRAND WHO, CİHAN NACAR, ÇİĞDEM AKIN, DB BERDAN, EMRE ERDEMOĞLU, EXQUISE, GÖKHAN YAVAŞ, İPEK ARNAS, LUG VON SIGA, MEHMET KORKMAZ, MEHTAP ELAIDI, MELTEM OZBEK, Mercedes-Benz presents ATELIER KIKALA, Mercedes-Benz presents SUDI ETUZ, MERT ERKAN, MIIN BY KADİR KILIÇ, MURAT AYTULUM, NEW GEN BY IMA, NİHAN PEKER, NİYAZİ ERDOĞAN, ÖZLEM ERKAN, ÖZLEM KAYA, RAŞİT BAĞZIBAĞLI, ST. NIAN, ŞİYAR AKBOĞA, TUBA ERGİN, TUVANAM, URUN, ZEYNEP TOSUN

İçlerinden beni en çok heyecanlandıranlardan birinin İstanbul Moda Akademisi’nin NEW GEN defilesi olduğunu söylemem lazım. 2007 yılından beri eğitim verdiğim İMA’nın yetenekli moda tasarımı öğrencilerinin koleksiyonlarını ayakta alkışlamanın üstüne bir keyif yok! Bu sezon yeteneklerine çok güvendiğim öğrencilerimizden Şebnem Günay ve Neslihan Çömez koleksiyonlarını sergiliyor olacaklar. İple çekiyorum!

“Mercedes-Benz’in en değerli katkılarından biri her sezon seçili bir tasarımcının defilesine destek vermesi.”

Bu öyle kıymetli bir şey ki; tasarımcı açısından düşünün: Moda haftasına ismini veren Mercedes-Benz’in o sezon sizi desteklemeyi seçmesi. Çok havalı değil mi? Geçtiğimiz sezonlarda Özlem Kaya, Zeynep Tosun, Gül Ağış (Lug Von Siga), Hande Çokrak (Maid in Love), Gülçin Çengel, Mehtap Elaidi, Bahar Korçan, DB Berdan ve Başak Cankeş (Bashaques’) bu şansı yakaladı. Bu sezon Şansım Adalı’nın markası Sudi Etuz olacak. Çok sevindim onun adına, başarılar diliyorum…

Mercedes-Benz’in desteği bununla da bitmiyor. Erasmus gibi düşünün, sponsorluğundaki moda başkentleri arasında “Uluslararası moda değişim programı” uyguluyor. Geçtiğimiz İlkbahar/Yaz 2018 sezonunda DB Berdan’ın koleksiyonunu Mercedes-Benz Fashion Week Tbilisi’ye taşımıştı. Bu sezon da Gürcü modasının önde gelen temsilcilerinden Atelier Kikala ilk defa MBFWI’ye konuk olarak koleksiyonunu İstanbul’da sunacak.

MBFWI sadece defilelerden oluşmuyor. Sektör için çok kıymetli bir kısmı daha var: O da The Core. Etkinliğin ticari ayağı olarak görebilirsiniz. Yerli ve yabancı satın alma ekipleri MBFWI katılımcısı marka ve tasarımcıların koleksiyonlarını yakından görsün, görüşmeler yapılsın diye iki gün boyunca The Core alanınında hareket dinmiyor.

Buraya kadar anlattığım her şey moda tasarımcılarının etrafında dönüyor gibi oldu. Değil aslında, moda sektörünün her köşesi için değerli günler bunlar. Blogger/influencer’lar için iş birliği fırsatları, sponsorluklar, basının PR destekleri, şehrin tanıtımı, modeller, catering’den alan organizasyonuna birçok iş ortağının dahil olduğu bir çark bu.

“Bizzat 3 gün boyunca sabahtan gece yarısına kadar alanda olacağım. Lakin sanmayın ki lay lay lom günler benim için.”

Bir bilseniz nasıl yorucu! Kaos, insan uğultusu ve müzik gürültüsü, başınızı ağrıtan ışıklar, çileye dönen davetli sırası, orada olduğunu göstermek için selfie çekmeye çalışanlar, yer kapacağım diye birbirinin üstüne çıkanlar, kibarlık çizgisinden kayanlar, defileye falan davetli olmamasına rağmen alana gelip, oradan fotoğraf çektirip “miş gibi” yapanlar, dikkat çekmek için saçma sapan giyinen, zorlama karakterler….

Bir de en siniri ne biliyor musunuz? Ben orada YouTube için video çekimi yaparken pat diye telefonunu kamera çekiş alanınızın içine sokanlar. Story’den hava atacak diye aldığınız görüntüyü berbat edenler! Bir yandan da yapmanız gerekenler var: Tüm defileleri takip etmek, video çekmek, fotoğraf almak, montajlamak, yayınlamak ve hepsini en hızlı şekilde yaparak takipçilerimi “gelmiş kadar yapmak” inanın çok çaba istiyor.

Dışarıdan eğlenceli gibi gözüküyor biliyorum, şımarık gibi algılamayın lütfen. Ancak bu benim mesleğim, hobim değil. Ben ve meslektaşlarım iş yapmak için oradayız, bu işi “çocuk oyununa çeviren” kişilerden neden rahatsızlık duyduğumuza hak verirsiniz diye düşünüyorum.

Hey! Bu arada… Şehir trafiğinde Mercedes-Benz moda haftası araçlarını görebilirsiniz. Birinin içinde ben de olabilirim, el sallarız birbirimize 🙂

Yine güçlü bir sezon ile karşı karşıyayız. Hani anılarınıza dönüp bakarsınız: Doğum günü zaten güzeldir de bazı doğum günleriniz diğerlerinden daha güzel geçmiştir. İçimden bir his bu sezon için öyle geçecek diyor. Hadi bakalım başlıyor… Emeği geçen herkes için harika geçsin!

Daha fazlasını öğrenmek isterseniz, moda haftası hakkında bilmedikleriniz: Defile, Backstage, Davetiye… #ZelfistYouTubeda

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Zehra Elif Zevulun

Elif, ODTÜ İşletme ve University of Illinois Chicago MBA mezunudur. Uzun yıllar, uluslar arası şirketlerin pazarlama departmanında çalıştıktan sonra 2007 yılında moda internet sitesi, Zelfist.com’u kurmuştur. Website, sosyal medya ve Zelfist Youtube kanalının 300.000’e yakın takipçisi bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde Elele Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliğini yürütmüştür. Hepsiburada’da Moda İletişim Müdürü...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP