YAZAN: MİRAY AKIN

Gün boyu yaşanan stres, zihnin yavaşlamasını ve uykuya dalmayı zorlaştırabilir. Mindfulness meditasyon ise zihnin yüksek volümlü sesini kısmaya yardımcı olurken konsantrasyon, stres ve uyku problemlerini çözmede önemli bir destekçiniz olabilir. İşte mindfulness meditasyon ile uyku problemlerini çözmenin adımları!


Mindfulness meditasyon nedir?

Zinde olmak ve duygusal olarak daha iyi hissetmek için kaliteli uyku önemli bir etken. Ancak ne yazık ki birçoğumuz iyi bir uyku uyuyamamaktan muzdarip.

Farkındalık meditasyonu ise dağınık zihni ana getirebilme yetisini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu sebeple de kişinin dikkatini belirli odak nesnelere yöneltmesini öneriyor. Bu nesneler arasında obje, ışık, ses, nefes veya duygular yer alabiliyor. Önemli olanın istenmeyen düşüncelerin zihni ele geçirmesini engelleyecek odak nesneye tamamen konsantre olmak olduğu mindfulness meditasyon sırasında zihni sakinleştirmek gerekiyor.

Mindfulness meditasyonunu nasıl yapabilirsiniz?

Rahat edebileceğiniz bir alana geçerek ister oturarak ister uzanarak kendinizi güvende ve konforlu hissettiğiniz bir pozisyonu seçin. Ardından derin birkaç nefes alıp vererek bedeni ve zihni rahatlatın. Meditasyon esnasında düşüncelerinizi bastırmak yerine onları fark edin, zihin başka düşüncelere kaydığında ise onu nazikçe nefesinize geri getirin. Eğer düşünceleriniz kontrol edilemez bir noktaya gelirse nefes alış ve verişlerinizi izlemeye devam edin.

Mindfulness meditasyonu ilk defa deniyorsanız 5 dakikalık kısa bir meditasyonu tercih edebilirsiniz, zamanla meditasyon süresini artırabilirsiniz. Yeri ve zamanı dilediğiniz gibi değiştirebileceğinizi, kendinizi uygun hissettiğiniz anda mindfulness meditasyonu yapabileceğinizi unutmayın.

Mindfulness meditasyon uyku problemlerini çözebilir mi?

Yapılan birçok araştırma farkındalık meditasyonunun kişinin yaşam koşullarını iyileştirdiğini ortaya koyuyor. Negatif düşüncelerle baş edememe ve stresi yönetememe gibi kişinin uyku sorunları yaşamasındaki kaynak problemleri çözmede oldukça yararlı olan mindfulness meditasyon, düzenli bir şekilde yapıldığında zihnin yarattığı gürültüleri bastırmada önemli bir rol üstleniyor. Uykusuzluğun temelinde yatan birçok ruhsal problem ile başa çıkmaya yardımcı olması, mindfulness meditasyonun uyku problemlerini çözmenin yolları arasında etkili bir yöntem olduğunu gösteriyor.

Uykuya dalma ve uykuyu sürdürme gibi problemlerin altında yatan stres düzeyinin düşmesine ve kaygı seviyelerinin azalmasına destek olan farkındalık meditasyonu, zihnin dinlenmesine dolayısıyla da vücudun gevşeyerek uykuya hazır bir hale gelmesine destek veriyor. Nitekim algılanan stresin azalması ve iyileştirilmiş uyku kalitesi arasındaki bağlar da çalışmalara konu oluyor. Pek çok araştırma ise yorgunluk ve motivasyon kayıpları ile baş etmede mindfulness’ın yadsınamaz bir başarıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP