Her ilişki, belirli bir zaman geçtikten sonra monotonlaşmaya, ilk günkü heyecanını kaybetmeye, birbirini tanıma heyecanını birbirine alışma evresine bırakmaya başlıyor. Bu konuda yalnız olmadığınıza emin olabilirsiniz çünkü istisnasız tüm ilişkiler mutlaka bir duraksama döneminden geçiyor.

Bu dönemi hasarsız veya daha az hasarlı atlatmak isteyenler için, monotonlaşan ilişki evresine geldiklerinde uygulayabilecekleri bir “ilişki detoksu” yönergesi hazırladık. İşte ilişkinizi canlandırmaya yardımcı olacak 5 ipucu!

5 adımda ilişki detoksu        

Adım 1: Kendinize üç soru sorun

1. Sizce bir ilişkinin olmazsa olmaz anahtar kelimeleri neler?

Kalbinizden geçen ilişkiyi nasıl tanımlarsınız? Ne istediğinizin bilincinde olmanız hem kendi isteklerinizi hem karşı tarafın beklentilerini anlamak konusunda en önemli ve belirleyici adımdır.

Gerekirse bir kalem kağıt alıp kendi beklentilerinizi ve ilişkide karşılaştığınız durum ya da duyguları bir kağıda yazarak karşılaştırın. Olabildiğince objektif olmaya çalışarak ilişkinize ve kendinize dışarıdan bakın. Dürüst bir değerlendirme yapmaya gayret gösterin.

2. Siz bu ilişkide hangi roldesiniz?

Yukarıdaki gibi, bir adım geri çekilerek kendinize ve ilişkinize dışardan baktığınızda kendinizi nerede görüyorsunuz? Siz bu ilişkide hangi roldesiniz? İlişkiyi sakinleştiren, problemlerde çözüme giden, barışçıl taraf mısınız yoksa öfke patlamaları yaşayabilen, tartışmalarda baskın taraf olan, sözünü esirgemeyen bir role mi sahipsiniz?

Kendi rolünüzü belirledikten sonra, bu rolün ilişkiniz için ne kadar faydalı ve ne derecede zararlı olduğunu listeleyebilirsiniz. Bir artı eksi tablosu yaparak tutum ve davranışlarınızın ilişkinizi ne ölçüde etkilediğini keşfedebilirsiniz.

3. Partnerinizden nasıl bir ilişki beklentiniz var?

Son soruda da ilişkide karşı tarafın rolünü sorgulama kısmı karşınıza çıkıyor. Karşı taraftan ne bekliyorsunuz? İlişkide size yaklaşımı nasıl, sizin beklentilerinizi karşılıyor mu? Beklentileriniz onun karşılayabileceklerinin üzerinde mi? Tüm bu sorulara yanıt bulmak için yine bir artı eksi listesi yaparak ve objektif bir bakış açısıyla ilişkinizi ve partnerinizi değerlendirebilirsiniz.

Adım 2: Partnerinizle detoks buluşmaları yapın

Bir ilişkiye tekrardan canlılık ve heyecan kazandırmanın en güzel yollarından biri de kaliteli vakit geçirmek ve doğru iletişim kurmaktır. Partnerinizle her zamankinden farklı bir aktivite yaparak daha yakın temas kurabileceğiniz ve daha derin bağlar geliştirebileceğiniz buluşmalar ayarlayabilirsiniz.

Ortak zevklerinizin buluştuğu detoks etkinliklerinde ilişkiniz hakkında konuşabilir, birbirinize söylemeyi geciktirdiğiniz konuları masaya yatırabilir, stres veya tartışma ortamı yaratmadan birbirinizi gerçekten anlamaya çalışabilirsiniz.

Adım 3: Dargınlıkları ve yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırın

İçinize attığınız her kırgınlık, yanlış anlaşılmalardan ötürü ortaya çıkan her kızgınlık zamanla büyüyerek ileride daha büyük problemlere yol açar. Bu nedenle, sorunları içinize atmadan, vaktinde, doğru bir üslupla partnerinizle paylaşmanız ilişkinizi sağlıklı tutmanın en faydalı yöntemidir.

Dargınlıklar, toksik ilişkilerin temelidir. Çözülmedikçe büyür ve ilişkiyi daha da toksik, yıpratıcı ve mutsuz hale getirir. İlişkideki kırgınlıkları temizlemek direkt olarak ilişkiye detoks yöntemi uygulamaktır. Negatif detayların pozitif dinamiklere döndüğü ilişkilerde partnerlerin daha mutlu, huzurlu, açık iletişime sahip oldukları tartışmasız bir gerçektir.

Adım 4: Dinleyin

Çoğu zaman kendimizi savunma içgüdüsüyle karşı tarafı dinlemeden, bizden ne istediğini ya da bize ne anlatmaya çalıştığını anlamadan hatalı iletişim kurma boyutuna geçiyoruz. Söylenilenleri “doğru” ya da “yanlış” şeklinde kalıplara sığdırmadan, gerçekten cümlelerin arkasındaki anlamı keşfetmeye çalışarak karşı tarafı dinlemek kaliteli iletişim için çok önemli.

Anlamadığınız ya da yanlış anladığınızı hissettiğiniz noktalarda kendiniz çıkarımlar yapmak yerine karşı tarafa açıkça mesajın ne olduğunu sormaktan çekinmeyin. Gelen cevabı da samimiyetle, karşı tarafın dürüstlüğüne inanarak, yargılamayarak dinlemek için çaba gösterin.

Adım 5: İnanın, inandığınızı belli edin ve ilişkiniz için çaba gösterin

Değişim, inançla gerçekleşir. İlişkinizin düzeleceğine içten bir şekilde inanmıyorsanız ve bu inançsızlığınızı karşı tarafa hissettiriyorsanız ilişkinizin yenilenmesini ve hasarlarını onarmasını bekleyemezsiniz. İlişki detoksu karşılıklı olarak çaba ve istekle gerçekleşir. Tutkusunu gösteren ilk taraf olmaktan çekinmeyin. Ne kadar monotonlaşırsa monotonlaşsın, her ilişkinin dinamiği her an, her yerde değişebilir ve hatta her ilişki baştan yaratılabilir.

İlişkinize güvenin, ilişkiniz için çaba gösterin, adım atmaktan çekinmeyin ve her duygunuzu karşı tarafla herhangi bir çekince olmadan paylaşın.

BLOOM SHOP