Hadi mucizevi diyetlerden medet ummayı bırakıp, kendi mucizenizi kendiniz yaratın!

Nasıl aldığımız kiloları birkaç günde ve haftada almadıysak vermemiz için de zaman ve düzen gereklidir. Kilo vermek için ihtiyacınız olan tek şey günlük beslenmenizi kontrol altına almak aslında. Kulağa ne kadar klişe gelse de; siz bedeninizin isteklerine cevap vererek dengeli ve düzenli beslenirseniz ve bunu yaşam tarzı haline getirirseniz, o da size bir güzellik yapacaktır 🙂

Kısa vadeli hedefler peşinde olmak size sadece zaman kaybettirir ve sağlığınızı bozabilir. Yaşamınız boyunca aynaya mutlu bakmak istiyorsanız sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenmeniz ve hayata geçirmeniz şart!

Hiçbir diyet, ilaç, ürün ve aktivite tek başına mucizeler yaratmaz, bu yüzden önceliğiniz sağlığınız olmalı. Genetik faktörler, kan bulguları, sosyal yaşam, beslenme alışkanlıkları herkesin kendine özel bir beslenme düzeni olması gerektiğinin göstergeleri…Ve siz bedeninizi sağlıkla hafifletmek istiyorsanız öncelikle:

Hedef koyun!

Bir hedefiniz olsun. Ama emin ve sağlam adımlarla ilerleyin. Detaylı vücut analizi ile sağlık durumunuzu ve yaşam tarzınıza göre bir beslenme programı uygulayın ve bu yaşam şekliniz haline gelsin.

Hızlı kilo vermeyin!

Biliyorum kulağa çok cazip geliyor ama ne kadar hızlıysa o kadar geçici ve sağlıksız unutmayın. Yavaş ve kalıcı kilo vermek en doğru olandır. Hızlı kilo vermek su ve kas kaybına neden olabilir. Bu da vücut kalitenizi düşüreceği için sağlığınızı olumsuz yönde etkiler. Ayrıca hızla giden kilolar hızla da geri alınırlar.

Kaliteli beslenin!

Yaşadığınız tek yer bedeniniz ise kaliteli beslenerek onu mutlu etmelisiniz! Sadece kaloriyi azaltmak kilo verdirmez. Aldığınız kalorinin kalitesi metabolizmanın iyi ve doğru çalışması için çok önemlidir. Bazı kaloriler daha hızlı doymanızı sağlayıp sizi tok tutarken bazı kaloriler daha az doyurucudur ve tokluk hissi vermez. Vücudunuzun her besin gurubuna ihtiyacı vardır, tek tip ve kalorisi düşük bir beslenme tarzı yine sağlık sorunlarına yol açabilir.

Katı menülerden uzak durun!

Çok katı menülerle hayatınızı cehenneme çevirmenize gerek yok. Yemek yemek güzeldir J Dengeyi kurabildiğiniz sürece sağlıklı bir beslenme düzeni hiçbir şeyden mahrum kalmadan hedefinize sizi ulaştırabilir.

Ağır spordan uzak durun!

Zayıflamak ağır spor gerektirmez, hareketsiz bir birey için amaç günlük fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Günlük yürüyüşler, asansör yerine merdiven kullanmak, alışverişe yürüyerek gitmek bile güzel birer aktivite olabilir. Tabi ki dileğim, herkesin bir gün düzenli spor yaparak yaşıyor olması J

Öğün atlamayın!

“Az yersem zayıflarım!” düşüncesinden kurtulun. Çünkü öğün atlamak, ihtiyacınızdan düşük enerji almak metabolizmanızı yavaşlatır. Bedeniniz açlıkla karşı karşıya kaldığında kendini korumaya almak için yağ depolamaya odaklanacaktır. Bu yüzden öğünleriniz düzenli ve yeterli olsun!

Aç karnınıza egzersiz yapmayın!

Aç karna yapılan egzersiz size kalori yaktırabilir fakat kastan kilo kaybetmenize neden olacaktır. Kaliteli kilo kaybı yağ kaybıyla mümkündür. Bu yüzden günlük programınıza ve denk geldiği saate göre egzersizden iki ila dört saat önce ana öğün (ızgara et + tam buğday makarnası gibi), ortalama bir saat önce de ara öğün (meyve + yoğurt veya hindi fümeli sandviç gibi) tüketerek vücudunuzu egzersize hazır hale getirmelisiniz.

Su için!

Günde en az iki litre su tüketimi, vücudunuzu toksinlerden arındırır, sindirim sisteminizi düzenler, enerjinizi yükseltir ve metabolizmanızı hızlandırır.

Yeterli uyuyun!

Uykusuzluk ve düzensiz uyku, hormonal dengesizliğe yol açabilir. İştah kontrolünüzü etkileyebilir ve aynı zamanda günlük ritminizi bozacağı için metabolizmanızı da yavaşlatabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, beş saat ve daha az uyuyanların yedi saat uyuyanlara göre mutlaka kilo fazlası olduğu tespit edilmiştir.

Yediklerinizi yazın!

Herkes için geçerli olmasa da -bazılarımız bu yöntemden sıkılabiliyor- yediklerinizi kayıt altına almanız, eksiklerinizi ve hatalarınızı görmenizde çok etkili olacaktır. Bir sonraki gün daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı yaşam bir bütündür. Tek başına hiçbir öneri mucize yaratmaz. Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirerek ve fiziksel aktivitenizi arttırarak bu mucizeyi sizde yaratabilirsiniz. Güç sizde artık 🙂Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP