Yemek kitaplarının sadece bir dizi tariften ibaret olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Özenle, yıllar boyu süren çalışmalar sonucu ortaya konmuş tüm tariflerin arka perdesinde bedene, ruha ve gezegene iyi gelme amacı bulunuyor. Doğru beslenmenin dönüştürücü gücünü bilimsel bir temelden yola çıkarak anlatan yemek kitapları lezzetli yemekler kadar doğru gıda seçme, eşleştirme, pişirme ve sunma tüyoları ile dolup taşıyor. Her tür beslenme şekline göre yazılmış binlerce yemek kitabı içinden gerçekten faydasını göreceğiniz, yerken öğreneceğiniz ve yedikçe iyileşeceğiniz favorilerimizi Bloom Kitap Kulübü için derledik!


Gökkuşağı Tarifler, Sezin Güleryüz

Herkesin mutfağında bulunan malzemeler hatta birçok kişinin burun kıvırdığı meyve ve sebzeler ile birbirinden yaratıcı, sağlıklı ve kolay tarifler yaratan Sezin Güleryüz’ün kitabına Gökkuşağı Tarifler demesi de buradan geliyor. Sunumu birbirinden renkli tabaklar yaratan çoğunluğu bitkisel bazlı tariflerin bize kendimizi her anlamda iyi hissettirmekten başka bir amacı da gezegenimize mümkün olduğunca az zarar vermek. Özellikle beslenmesinde çevresel etkisini göz önünde bulunduran vegan, vejeteryan ve fleksitaryenlerin favorisi haline gelecek olan bu kitap tariflerin uygulama kolaylığı ile bir adım öne çıkıyor.


Kendine İyi Gel, Aslıhan Kaya

Birçok sağlık problemi için uygulanan bütünsel tedavi süreçlerinin ortak paydasında eliminasyon diyeti yatar. Kişinin beslenmesinde sağlık durumunu kötüleştiren ne gıda varsa anlaşılabilmesi ve hayat kalitesini yeni bir yeme düzeni ile arttırması amaçlanan bu diyet birçok kişinin gözünü korkutur. Aslıhan Gözdem Kaya’nın kaleme aldığı Kendine İyi Gel’de tam olarak bu noktada devreye giriyor. Eliminasyon diyeti yapan hiç kimsenin bu dönemini zorlanarak, lezzetsiz yemekler yiyerek veya bilgi eksikliği içinde geçirmesini istemeyen Kaya birbirinden lezzetli, pratik ve sağlıklı tarifleri, bilimsel verileri, ipuçlarını kitabında topluyor.


Mevsiminde Yemek, Aydan Üstkanat

Günümüz gıda endüstrisinin geldiği noktada unutulmaya yüz tutmuş en önemli yemek felsefelerinden birisi mevsimsellik. Koruyucu, katkı maddesi, pestisit ile kaplı gıdalar yememizin en büyük nedenlerinden biri olan mevsime aldırış etmeden beslenme, doğaya olduğu kadar bizlere de zarar veriyor. Canlı sağlığının tersine aktığı bu düzene karşı çıkan Aydan Üstkanat Mevsiminde Yemek kitabında doğru zamanda doğru gıdayı seçerek lezzetli tabaklar elde etmenin yollarını anlatıyor.


Kolay Mutlu Mutfak, Miki Mottes

Yağlı ve hayvansal bazlı gıdaların tüketiminin en aza indirildiği ve yoğunluklu olarak sebzelere, meyvelere ve az yağlı besinlere yer verilen bitkisel bazlı beslenme modelinin sağlık üzerinde birçok faydası olduğu biliniyor. Miki Mottes’in eğlenceli ve ilgi çekici çizimlerle hazırladığı Kolay Mutlu Mutfak isimli kitabı, sağlıklı, besleyici ve sürdürülmesi kolay bir beslenme planı için gerekenleri anlatıyor.


Ultra Önlem, Dr. Mark Hyman & Dr. Mark Liponis

Her ikisi de ağır hastalıklar geçirmiş iki önemli tıp bilimci tarafından hazırlanmış bu kitap 6 haftalık bir ultra önlem programı sunuyor. Bu program sağlıklı bir yaşama kolaylıkla sahip olabilmenin haritasını çiziyor. Programın sonunda kendinizi daha sağlıklı, enerjik ve mutlu hissetmeniz hedefleniyor. Dr. Mark Hyman ve Dr. Mark Liponis sağlığınızı kaybedip çeşitli ilaçlar ve tedavilerle günlerinizi geçirmemeniz için alınabilecek önlemleri ve sağlık sırlarını da kitaplarında paylaşıyorlar.


Arınma: Arının – Yenilenin – Gençleşin, Alejandro Junger

Bir kardiyolog olan Dr. Alejandro Junger’e göre gündelik hayatımızda yaşadığımız nezle, alerji, kabızlık gibi rahatsızlıkların sebebi sistemimizde biriken toksinlerde yatıyor. Junger’e gün boyunca birçok kaynaktan gelen toksine maruz kalıyoruz ve bu toksinler biriktikçe bedenimizin onlarla başa çıkabilmesi zorlaşıyor. Biriken bu toksinlerin vücuttan atılması ve tıkanıklıkların giderilmesi için Junger, Arınma isimli kitabını yazıyor. Arınma diğer bir adıyla detoks, sistemimizin sağlıklı çalışmasını engelleyen bu toksinlerin vücuttan attılmasını ve iyi oluş halinin artmasını sağlıyor.

BLOOM SHOP