YAZAN: ALEYNA TEPE

Müzik dinlemek günlük hayatın büyük bir kısmını kaplıyor. Yolculukta, sporda, çalışırken müzik dinliyor; kendimize listeler oluşturuyor ve hatta bazı şarkıları tekrar tekrar dinliyoruz. Birbirimizi tanımaya çalışırken dinlediğimiz müzikleri konuşuyor, sevdiğimiz müziklerden yola çıkarak birbirimizin karakterini değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda, yapılan çalışmalar bireylerin müzik tercihi ve kişilik özelliklerinin ilişkili olduğunu gösteriyor. Müzik tercihiniz kişiliğiniz ve karakter özelliklerinizi daha yakından tanımanızı sağlayabilir; en çok dinlediğiniz şarkıya bakarak kendiniz hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.


Müzik tercihi ve 5 kişilik özelliği

Müzik tercihiniz doğrultusunda incelenen 5 kişilik özelliği: açıklık, sorumluluk, dışa dönüklük, uyumluluk ve duygusal dengedir. Müzik ve psikoloji arasındaki ilişkiyi inceleyen Greenberg’in yaptığı çalışmalar, sorumluluk yönü yüksek olan bireylerin genelde pozitif müzikleri, dışa dönük bireylerin daha çok uyarıcı müzikleri, duygusal açıdan daha dengeli bireylerin yavaş müzikleri, yeniliklere açık kişilerin ise farklı farklı türden müzikleri tercih ettiğini göstermektedir.

Buna ek olarak, Spotify’ın yapmış olduğu araştırmaya göre yeniliklere açık bireyler genelde “Haftalık Keşif” çalma listesini, sorumluluk özelliği yüksek bireyler genelde spesifik bir türü barındıran listeleri dinliyor. Ayrıca, dışa dönük kişiler başkalarının çalma listelerini ve son olarak duygusal dengesi yüksek kişiler ise spesifik bir sanatçının albümlerini dinleme eğilimi gösteriyor.

Geniş bir perspektiften, kişilik özelliklerinizin dağılımı ve müzik tercihleriniz arasındaki ilişkiyi incelemek isterseniz Greenberg tarafından hazırlanmış linkteki testi cevaplayabilirsiniz. 

Tercih ettiğiniz müzik türleri kişilik özellikleriniz hakkında genel bir bilgi veriyor olsa da bazen kendinizi belirli bir şarkıyı tekrar tekrar dinlerken bulabilirsiniz.

En çok dinlediğiniz bu şarkı hakkınızda neler söylüyor?

Tekrar tekrar sıkılmadan dinlediğiniz bir şarkının ruh halinizi, tercihlerinizi, hayallerinizi veya özlediklerinizi anlatıyor olması oldukça mümkün. Kendinizi daha iyi anlamak ve tanımak için bu şarkıyı birkaç adımı takip ederek analiz edebilirsiniz.

  • Şu sıralar en çok dinlediğiniz şarkıyı ve sözlerini açın.
  • Şarkıyı dinlerken sözlerine odaklanın.
  • Size neler hatırlattığını, hissettirdiğini ve düşündürdüğünü anlamaya çalışın.
  • Şu an ve şarkıdaki an arasındaki farklara odaklanın.

Bu adımlar doğrultusunda kendinize sorun: “Bu şarkı benimle ilgili ne anlatıyor?”Aleyna Tepe

1997 yılında İstanbul’da doğan Aleyna, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimine Bahçeşehir Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji alanında devam ediyor. Çocukluğundan beri duygu ve düşüncelerini yazarak ifade eden Aleyna, iyi yaşam konseptine duyduğu ilgiyi yazma tutkusuyla birleştirerek Live to Bloom’da editör olarak çalışıyor. Akademik ve deneyimsel olarak kendini...BLOOM SHOP