Gün boyunca bizi strese sokacak pek çok etkenle karşılaşıyoruz. Özellikle büyük şehirlerde trafik, kalabalık, bir yerden bir yere yetişme endişesi, pahalılaşan hayat, iş stresi, ilişki problemleri derken gün sonunda kendimizi hem bedensel hem de ruhsal olarak yorgun ve yıpranmış bir halde bulabiliyoruz.

Bakış açımızı pozitif yöne çevirmek, zorlukların içinde güzellikleri görebilmek yalnızca bize bağlı aslında. Karşımıza çıkan tüm olumsuzlukları farklı noktalardan ele alabilir, onlarla baş etmeyi kendi çabamızla öğrenebiliriz.

Sizin için önereceğimiz 4 nefes ve beden egzersizi ile bu haftanın negatif enerjisini geride bırakmanız mümkün! Hadi birlikte deneyelim.

1. Omuz hareketi

Yalnızca beş dakikanızı alacak olan bu hareket, tüm gün boyunca belki bilgisayara eğik bir şekilde oturmaktan veya ağır çanta taşımaktan ağrıyan omuzlarınızı ve sırtınızı rahatlatmayı hedefliyor.

İstediğiniz her an, her yerde yapabileceğiniz bu hareketle vücudunuzdan negatif enerjinin ve yorgunluğun uzaklaşıp gittiğini hayal edebilirsiniz. Harekete başlarken gözlerinizi kapatıp, sırtınızı dikleştirin. Derin bir nefes alarak omuzlarınızı kaldırın. Nefesinizi tutarken omuzlarınızı yukarı kaldırıp aşağı indirin ve bu hareketi birkaç kere tekrarlayın. Daha sonra yeni bir nefesle tekrar omuz indirip kaldırma işlemine devam edin.

İlginizi çekebilir: Yoga Terapi: Anksiyete Bozukluğunun Üstesinden Gelmenizi Sağlayan Yoga Akışı

2. Esneme

Tüm gün boyunca stresten gerilen bedeni ve kasları rahatlatmak için esneme hareketleri yapmak çok önemli. Bunun için pilates veya yoga yapmak genel beden sağlığı için oldukça faydalı! Gün içerisinde pilatese veya yogaya vakit bulamıyorsanız, yalnızca 15 dakikanızı alacak esneme hareketleriyle de kaslarınızı rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Bu hareketi ayakta veya oturarak uygulayabilirsiniz. Her aldığınız nefesle, odaklanmak istediğiniz bölgeyi gözleriniz kapalı bir şekilde hayal ederek o bölgenin nefes verişinizle rahatladığını hayal edin. Örneğin, ilk uygulama noktanız yüz kaslarınız olsun. Aldığınız nefesle yüz kaslarınıza, belki farkında olmadan sıktığınız çenenize, fazla baskı uyguladığınız göz kapaklarınıza odaklanın ve nefes verirken bu noktaları rahatlatmayı hedefleyin.

Vücudunuzun diğer bölgeleri için, nefes alıp verirken ufak ufak açma germe hareketleri, kol veya bacak esnetmeleri uygulayabilirsiniz. Her bir bölge için nefes alıp vererek esnetme ve rahatlatma işlemini 3 kere uygulayın.

İlginizi çekebilir: Sırt Ağrısını Azaltan Yoga Pozları

3. Baloncuk nefes hareketi

Bu harekette hayal gücümüzün sınırlarını biraz daha genişletiyoruz! Baloncuk nefes hareketinde, rahat bir pozisyonda, vücudunuzun kasılmayacağı şekilde oturup gözlerinizi kapatın. Her nefes alışverişinizde gözünüzün önünde kocaman bir baloncuk hayal edin.

Nefes verdiğinizde bu baloncuk içinizdeki bütün stres, kaygı, mutsuzluk, özgüvensizlik gibi negatif duyguları kendisiyle birlikte alıp uzaklara götürsün. Bunun için siyah renkli bir baloncuğun ağzınızdan çıktığını hayal edebilirsiniz.

Her nefes aldığınızda ise gözünüzün önünde altın renkli bir baloncuk resmederek, etrafınızdaki bütün güzelliklerin, pozitif bakış açılarının, mutluluğun bu baloncuk yardımıyla içinize dolduğunu hayal edin. Yaklaşık olarak 10-20 dakika devam edebileceğiniz bu meditatif nefes egzersiziyle kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: 7 Nefes Egzersizi ile 10 Dakikadan Kısa Bir Sürede Daha İyi Hissedin

4. Görselleştirme egzersizi

Bu egzersiz yine baloncuk nefes hareketi egzersizinde olduğu gibi hayal gücünü geliştirmeyi esas alıyor. Özellikle iş stresinden uzaklaşmak isteyenler, anlık olarak kaygıyı ve negatif enerjiyi azaltmak için bu egzersiz yönteminden faydalanabilirler.

Görselleştirme egzersizi için, oturduğunuz yerde gözlerinizi kapatabilir, derin nefesler alıp vererek şu an bulunduğunuz ve size kaygı veren ortamdan uzaklaştığınızı hayal edebilirsiniz. Her adımı ufak ufak ve sabırlı bir şekilde resmetmeye çalışın. Kalkıp odanın kapısını açtığınızı, dışarı attığınız ilk adımı, yolda yürürken gördüğünüz detayları sabırla, büyük bir dikkatle görselleştirmeye çalışın. Bir süre sonra, kurduğunuz hayalin içerisinde tüm dikkatinizi topladığınızı ve o an gerçekten bulunduğunuz yerdeki stresten uzaklaşmış olduğunuzu fark edeceksiniz.

Bunu yaparken derin nefesler alıp vermeyi, her nefeste biraz daha problemlerinizden uzaklaştığınızı hayal etmeyi ihmal etmeyin.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP