Astrolog Meral Erduran, nisan ayında kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuları yıldızlara bakarak burçlarınızı nasıl etkileyeceğini yorumluyor. Nisan 2020 astroloji ajandası yayında!

3 Nisan saat 20:11’de Venüs İkizler burcuna giriyor.

İlişkiler, aşk ve güzellik gezegeni Venüs bu sene İkizler burcunda ters hareketini yapacağı için uzun bir süre bu burçta vakit geçirecek. Venüs 13 Mayıs’ta 21⁰ İkizler burcunda ters hareketine başlıyor ve 25 Haziran’a kadar ters hareketinde olacak. 25 Haziran’da Venüs 5⁰ İkizler burcunda düz hareketine başlayacak. Böylece Venüs’ün İkizler’deki hareketi 7 Ağustos’a kadar devam edecek.

Aşkı, sevgiyi, ilişkileri ve yaratıcılığı temsil eden Venüs’ün İkizler burcuna girmesi bu konularla ilgili zihinsel enerjilerin daha fazla ortaya çıkacağını göstermekte. İlişkilerde önceki dönemden farklı olarak iletişim daha fazla ön plana çıkaracaktır.

Bir ilişki içinde bağlılık ve fiziksel ihtiyaçlardan çok zihinsel uyum ve bütünlük daha çok önem kazanacak. İkili ilişkilerde arkadaşlık kavramı öne çıkıyor. Fikir alışverişi ve entelektüel uyum isteği artıyor. İçinde bulunduğumuz ve mecburi sosyal izolasyonun gerekli olduğu şu dönemde, ilişkiler, yaratıcılık ve aşkın gezegeni Venüs’ün İkizler burcuna girmesinin birkaç özel anlamı olabilir.

İlk olarak, Venüs 13 Mayıs itibariyle Güneş’ten uzaklaşarak Dünya’ya yaklaşmaya başlayacak. Dolayısıyla kolektif olarak ortak amaca hizmet eden bir yaratıcılık ve değerler süreci başlayacaktır.

Bu sebeple Venüs sosyal ve aktif bir burç olan İkizlerde olmasına rağmen – ters hareketin de etkisiyle – güçlü bir izolasyon duygusu ortaya çıkabilir. Diğer taraftan ortak fayda için çalışma ve yaratma arzusu güçlenecektir. Böylece başkalarını kendimizle bir görmek: “Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içindir.” demek mümkün.

İkincil olarak, 13 Mayıs’a kadar Venüs düz hareketinde devam edeceğinden, Venüs İkizlerin sembolik olarak sosyal ve arkadaş canlısı tarafı ön plana çıkacaktır.

Dolayısıyla bu süreçte sosyalleşme isteği ve ihtiyacı iyice tırmanabilir. Yaratıcılıkla ilgili konularda, zihinsel yaklaşımlar öne çıkarken yeni fikirler oluşturmak kolaylaşacaktır. Fikirlerimizi paylaşabildiğimiz sürece tatmin olabileceğiz. Bu süreçte yeni fikirler üretmek ve internet ortamında yeni platformlar kurarak burada aktif olmak oldukça beklenen bir durum olacaktır.

Bu enerji, başta İkizler burcu mensupları olmak üzere, Terazi ve Kova burcundaki kişilerin ilişkilerinde başarı, iyimserlik, neşe ve hoşgörü getirecektir. Bu kişiler kendilerini daha rahat ifade edebilir, yaratıcılıklarının arttığını hissedebilirler. İkizler, Terazi ve Kova burçları bu dönemde daha aktif ve sosyal olmak isteyebilirler.

8 Nisan saat 5:34’de Ay 18⁰ Terazi burcunda Dolunay Fazı’nda.

Dolunay genel olarak ilişki temasını vurgularken bu Dolunay özellikle  “ben” ve “sen” kavramlarını vurgulamakta… Yani ilişki konularımız gündeme geliyor. Güneş Koç burcunda gücü, kimliği ve egoyu gösterirken, Ay Terazi burcunda, ilişki ve uyum isteğini gösterir. Dolunay bize orta yolu bulabilmeyi ve denge arayışını hatırlatıyor. Bireysellikle, paylaşım arasındaki dengeyi bulabilenler Dolunay’ın yoğun enerjisiyle kolaylıkla başa çıkabilecekler.

Ay boyunca ister istemez kendimize, kendi isteklerimize yoğunlaşmış olabiliriz. İçinde bulunduğumuz bu dönemde çoğu kişi hem kendine hem de hayatın öncelikli konularına odaklandı. İlk ve ilkel ihtiyaçlarımız neler? Günü nasıl geçirebiliriz? Bütün bunlar önceliğimiz oldu ve her şeyden önce kendi sağlığımız ve kendi gereksinimlerimiz ajandamızın ilk sırasına yerleşti.

Bu da sevdiklerimizi ihmal etmemize ya da otomatik olarak ikinci plana atmamıza sebep olmuş olabilir. Özellikle evden çalışanlar ve çocukları olan kişiler hem kendileriyle hem de evde kalan çocukların yapılması gereken öncelikli işleriyle fazlaca uğraşmak mecburiyetinde kalmış olabilirler. Bu mecburiyetten kaynaklanan zorunluluk bu kişilerin üzerine ekstra bir yük yüklemiş olabilir.

Bu dönemde kendimize sormamız gereken en önemli sorulardan biri şu olabilir: “Kendi ihtiyaçlarımı, başkalarını da düşünerek karşılayabilme olgunluğuna ulaşabilir miyim?”

11 Nisan saat 7:49’da Merkür Koç burcuna giriyor.

Şubat’ın başında Balık burcuna giren iletişim gezegeni Merkür ters hareketi nedeniyle uzun zamandır buradaydı. Merkür ters hareketinde kısa bir süre Kova burcuna girdi, fakat bunun dışında, şu ana kadar düşük durumda olduğu Balık burcundaydı.

İletişim, ulaşım, eğitim ve ticareti temsil eden gezegen, dünya genelinde yaşanan pandeminin gündeme gelişi sırasında başrollerdeydi. Bütün bu süreç boyunca özellikle ulaşım, eğitim ve iletişim konularında zorlu süreçlere girdik. Pek çok ülke sınırlarını kapatınca ve seyahat sınırlamaları getirilince insanların mobilitesi sınırlanmış oldu. Eğitimde internet üzerinden işleyen bir sisteme geçildi ve iletişimin de şekli değişmiş oldu.

Şimdi iletişim gezegeni Merkür, Koç burcuna girdiğinde iletişimde hızımız artıyor. Bununla birlikte iletişim, eğitim, ulaşım ve ticarette hareketlenmeler ve hızlanmalar beklenebilir.

Fakat içinde bulunduğumuz şartlar içinde bunun ne şekilde işleyeceğine bakmak gerekecektir. Bu etkiyle ulaşımda hareketlenmeler ve rahatlamalar olabileceği gibi, Merkür’ün temsil ettiği tüm konularda sanal ortam üzerinden hızlanmalar da gerçekleşebilir. Yani tüm bu yeni sürece geçerken, Merkür Balık döneminde acemilik çektiğimiz konularda ustalaşarak, Merkür Koç dönemi çok daha aktif bir hale gelebiliriz.

Herkesin evlerinde geçirdiği bu dönemde pek çok internet üzerinden kurs ve eğitim başladı. Bu alanlarda çoğalmalar, aktifleşmeler ve yeni yeni başlıklar gündeme gelebilir. Diğer taraftan bu etkiyle, karantina döneminin sona erip tüm dünyada Merkür konularının aktif bir şekilde işlediğine de şahit olabiliriz.

Merkür Koç burcundayken yeni fikirler ve yeni projeler her zamankinden ilerleyebilir. Bu dönemde, aceleyle karar alıp bir an önce harekete geçmek isteyebiliriz. Eğer uygun bir zemin bulabilirsek bu girişimlerden ileride olumlu sonuçlar almamız mümkün olacaktır. 27 Nisan’a kadar devam edecek olan bu süreçte günlük hayatın hareketine yetişmek bizi zorlayabilir.

19 Nisan saat 17:46’da Güneş Boğa burcuna giriyor.

Güneş’in Boğa burcuna geçmesi, bizi biraz yavaşlatıp hayatın tadına varmaya yönlendirebilir. Mart ayı boyunca dünyada yaşanan olaylar neticesinde çoğumuz tedirgin ve diken üstünde hissetmiş olabiliriz. Yapmak isteyip de yapamadığımız pek çok şey olmuş olabilir. Güneş Boğa’ya geçtiğinde ise biraz olsun huzur ve sükunet atmosferi bizi rahatlatacaktır. Artık kendimize günlük bir rutin oluşturarak bu rutini takip etmek isteyebiliriz.

Nisan sonu ve Mayıs ayları genel döngüde baharın geldiği, doğanın canlandığı ve bitkilerin kök salarak güçlendiği aylardır. Güneş Boğa burcundayken bizler de bu sağlamlığı kendi derin psikolojimiz içinde hissederiz.

Geçen ayki yüksek enerjimiz ve günlük hayatın içinde istediğimiz şekilde hareket edememenin verdiği gerilim bizi yormuş olabilir. Şimdi her şeyin yavaşladığına şahit olacağız.

Güneş’in Boğa burcunda kalacağı bir ay boyunca rutin olan, pratik, alışılmış ve bize tanıdık gelen rahatlamamıza vesile olacak. Pratik olanın peşinden giderken bir taraftan da üşengeçlik, tembellik ve zevk düşkünlüğü kendini gösterebilir. Materyalist konular ön plana çıkarken paranın değerini her zamankinden daha fazla sorgulayabiliriz.

Bu dönem Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olan kişileri ilk etapta etkiliyor. Boğalar dönem boyunca kendi tanıdıkları bir atmosferi soluyacakları için herkesten daha rahat ve huzurlu hissedebilirler. Boğalar parladıklarını ve güçlendiklerini aynı zamanda yaratıcılıklarının arttığını hissedebilirler. Boğaların yanı sıra diğer Toprak elementi burçları (Başak ve Oğlaklar) bu dönemden olumlu olarak faydalanabilecek burçlar. Başak ve Oğlak burçları önümüzdeki 1 ay boyunca ikili ilişkilerini daha sağlam bir zemine oturtabilir ve yaratıcılık isteyen konularda rahatça ilerleyebilirler.

23 Nisan saat 5:26’da 3⁰ Boğa burcunda Yeniay Fazı’nda.

Yeniay daima yeni başlangıçlar demektir. Boğa burcundaki Yeniay ise hayattan daha fazla keyif almamıza, ılımlı ve uyumlu olmamıza ve aynı zamanda kişisel zevklerimize daha fazla yönelmemize olanak sağlar.

Bu dönemde güvenlik ve süreklilik ön plana çıkarken, üretken ve yaratıcı olmamız kolay olacaktır. Kendimizi güvence altına almak, hem fiziksel olarak sağlık, yiyecek, erzak ve hijyen konusunda, en büyük önceliğimiz. Fiziksel ihtiyaçlar ön plana çıkarken duygusal ve ruhsal olarak da güvence altında olmak ve huzurlu hissetmek istemekteyiz. Yeniay’ın beklenilmeyeni beklemekle ilgili gezegen Uranüs’le birleşim açısı içinde olması ve büyük öğretmen Satürn ile yaptığı zorlayıcı açı bizi bazı kısıtlamalar içine sokabilir.

Boğa Yeniay’ı bize baharı, aşkı, beş duyuyu ve tensel zevkleri hatırlatırken izolasyon gerekliliği Satürn Kova’dan geliyor.

Bu etkiyle sanki sıkı bir öğretmen başımıza dikilip bize zevk veren ve rahatlatan her ne varsa yasaklıyor gibi bir duygu içine girebiliriz. Tabi öğretmen aynı zamanda öğretendir de… Bu kısıtlama sürecinde, biz keyif yapmak ve kaygısız bir şekilde günlük hayatımıza devam etmek isterken dış şartların bunu engelliyor olması, kendi konforumuz için farklı yollar bulup yaratmamamıza vesile olacaktır.

“Yani dış ortam benim rahatlayıp gevşemem ve güvende hissetmem için uygun değilse ben kendimi güvenceye almak ve huzurlu hissetmek için neler yapabilirim?” bu dönemin sorusu olabilir.

Beklenilmeyeni beklemekle ilgili gezegen Uranüs ilk defa 2018’de istikrarlı Boğa burcuna kısa bir süreliğine girmiş ve 6 Mart 2019’da Boğa burcundaki 7 senelik yolculuğuna başlamıştı. Uranüs Boğa burcuna girdiğinde, sağlam, sabit ve değişmez olduğunu düşündüğümüz pek çok şeyin ne kadar hızlı ve karşı konulmaz bir şekilde değiştiğine şahitlik edebiliriz.

Bu süreçte kaynakları kullanmakla ilgili önemli değişim ve farkındalıklar yaşayacağımıza daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Bu süreç aynı zamanda para ve materyal konularda devrim niteliğinde değişimlere neden olacaktır.

Maddenin bizi kısıtlayan boyutu – mal, mülk, ev, araba – gibi sahip olduğumuz şeyleri bırakmak ve bunlardan özgürleşmek dönem boyunca ajandamızda üst sıralarda kalacaktır. Uranüs’le birleşen bu Yeniay bize bütün bu elementleri hatırlatıyor ve “Hiçbir şeye sahibim deme! Kendi kaynaklarını kendin oluşturabileceğin araçlarını geliştir” diyor.

27 Nisan saat 22:53’te Merkür Boğa burcuna giriyor.

Merkür’ün Boğa burcuna girmesiyle, iletişim, haberleşme, eğitim, seyahat gibi konularında yavaşlamalar söz konusu olabilir. Boğa burcundaki Merkür, zihni, iletişimi ve eli yavaşlatır. Fakat diğer taraftan zihnin sakinleşmesine ve fikirlerin somutlaştırılmasına yardımcı olur.

Merkür buradayken iletişim açık ve net olur. Böylece zihnimiz dinginleşir ve günlük hayatın kaosu içinde sakinliğimizi korumamız kolaylaşır. Aynı zamanda pratikte uygulanabilir ve işe yarar fikirler üretmek kolaylaşır. Bu dönemde hayata bakışımız daha gerçekçi ve daha pratik olacaktır.

Merkür Boğa dönemden en çok – başta Boğa Burcu ve yükselen burcu Boğa olan kişiler olmak üzere – Toprak elementi burçlar (Başak ve Oğlak) etkilenecek. Boğa, Başak ve Oğlak burçları bu dönemde iş odaklı konulara yönelebilir, işlerini daha kolay ve gerçekçi bir şekilde yürütebilmenin yollarını bulabilirler. Yeni düzen içinde işlerini nasıl daha pratik ve sürdürebilir şekilde yürütebileceklerinin formülünü bulabilirler.

İlginizi çekebilir: Haftalık Burç Yorumları (30 Mart – 5 Nisan 2020)Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP