YAZAN: MERAL ERDURAN

Astrolog Meral Erduran, yıldızlara bakarak kariyer, ilişki ve gündelik yaşamınıza etki eden konuların burçlarınıza etkilerini yorumluyor. Yeni gelen ayda sizleri nelerin beklediğini öğrenmek için, Nisan 2021 astroloji yorumlarına mutlaka göz atın!


4 Nisan saat 6:42’de

Merkür Koç Burcuna giriyor.

İletişim gezegeni Merkür’ün Koç Burcuna girmesiyle iletişimde hızımız artıyor. Böylece yeni fikir ve projelerde her zamankinden daha hızlı bir şekilde ilerliyoruz. Aceleyle karar alıp bir an önce harekete geçmek isteyebiliriz. Eğer uygun bir zemin bulabilirsek bu girişimlerden ileride olumlu sonuçlar almamız da mümkün olacaktır. Üstelik Koç Burcunun yöneticisi Mars’ın bu dönemde İkizler Burcunda oluşu, Merkür ve Mars’ın karşılıklı etkileşim içinde olmasına sebep oluyor. Böylece güç kazanıyor; hız ve hareket düşünce sürecinde kendini ortaya çıkarabiliyor.

19 Nisan’a kadar devam edecek olan bu dönemde günlük hayatın hareketine yetişmek bizi zorlayabilir. Bu sebeple işler fazlasıyla yoğun ve takip gerektirecektir.

Bu dönem en çok Koç ve yükselen burcu Koç olacak kişileri olumlu olarak etkileyecek. Koçlar günlük işlerini kolaylıkla yürütürken yeni ve yaratıcı fikirlerle ortaya çıkabilirler. Birden fazla yeni projeye atılabilirler.

Diğer Ateş Elementi burçlarında doğanlar, Aslan ve Yay’lar, bu dönemden ikincil olarak olumlu etkilenecek kişiler. Bu tanıdık enerjiyle işlerini kolaylıkla halledebilirler ve hayatlarına yenilik katabilirler. Aslan ve Yay’ların günlük iletişimi hareketleniyor ve hızlanıyor.

12 Nisan saat 5:30’da

22⁰ Koç Burcunda Yeniay fazı gerçekleşiyor.

Koç Burcunda gerçekleşen Yeniay hem baharı müjdeliyor hem de bizleri yeni başlangıçlara davet ediyor. Zodyak’ın ilk burcunda gerçekleşen Yeniay, yeni başlangıçlar için uygun enerjileri vurguluyor.

Geçtiğimiz ay sürüncemede kalan konular, belirsizlikler ve tıkanıklıklar olduysa, şimdi bunlar çözülüyor. İleri atılabilecek cesareti ve cüreti kendimizde bulabiliriz.

Koç Yeniayı haritasında Ateş Elementinin baskın oluşu ay boyunca ısıtan ve enerji veren prensibin yüksek olacağını gösteriyor. Ay ve Güneş’le birlikte toplam 4 gezegen Koç Burcunda, yüksek enerji ve motivasyon veriyor. Bir önceki Balık Yeniay’ında Ateş Elementinin hiç olmayışı ve şimdi ise Ateş’in en baskın element oluşu, bizi tatlı uykumuzdan can havliyle uyandıran bir etki yaratıyor. Bu etki aynı zamanda doğumu andıran bir başlangıcı bize gösteriyor.

Koç Burcunun yönetici Mars, İkizler Burcunda oldukça hareketli bir şekilde Yeniayı desteklerken, Neptün’le yaptığı sert açı yanılgıları gündeme getiriyor. Bu sebeple harekete geçmeden önce Ateş’in itici gücüne kendimizi fazla kaptırmamaya dikkat etmemiz gerekiyor.

Aşk, güzellik ve yaratıcılık gezegeni Venüs’ün Koç Burcundaki Yeniay’la yakın ilişki kurması, ilişkilerde aceleciliği ve güdüsel hareket etmeyi sembolize ediyor. Hem Yeniayın hem de Venüs’ün dönüşüm gezegeni Plüton’la kurduğu sert açı, değişimin kaçınılmaz olduğunu ve erteleyerek bilinçaltına bastırdığımız konuların bu dönemde ortaya çıkacağını gösteriyor.

Uzun zamandır yapmak istediğimiz, fakat tereddütlerimiz yüzünden sürekli olarak ertelediğimiz konular varsa şimdi harekete geçmek için bütün şartlar hazır.

Özellikle Balık döneminde bazı konularla yüzleşmekten kaçındıysak, ertelediysek ya da görmezden geldiysek şimdi hepsi bütün çıplaklığıyla karşımıza dikilebilir.

14 Nisan saat 21:22’de

Venüs Boğa Burcuna giriyor.

Aşkın, sevginin, barışın, sanatın, maddi ve manevi değerlerin gezegeni Venüs, Boğa Burcuna girdiğinde güç kazanır. Çünkü burada yönetici konumundadır. Böylece Venüs’ün temsil ettiği bütün konularda olumlu gelişmeler bekleyebiliriz. Venüs’ün Koç Burcunda düşük konumda olduğu bir önceki dönem ilişkiler açısından zorlayıcı olmuştu. Bu alanda ani değişimler, kısa süreli ilişkiler, gelip geçici flörtler ikili ilişkilerde sağlam bir zemin bulmamızı zorlaştırmış olabilir.

Şimdi Venüs sabit bir Toprak burcu olan Boğa’ya girdiğinde sağlamlık, dirayet ve süreklilik söz konusu olacaktır. Daha kalıcı, güvenilir ilişkiler sağlanabilir.

İlişkilerde daha ılımlı, uyumlu, barışçıl bir tutum izlenebiliriz. Bizler de hem maddi hem de manevi açıdan kendimizi daha güvende hissedebiliriz. Boğa Burcundaki Venüs, fiziksel açıdan kendi ihtiyaçlarımızla daha fazla ilgilenmemize yardımcı olacaktır.

9 Mayıs’a kadar Boğa Burçları ve yükselen burcu Boğa olan kişiler cazibelerinin arttığını ve ilişkilerinde parladıklarını fark edebilirler. Hayatın olumlu tarafı bu kişilere akacaktır. İlişkilerde uyum ve denge sağlamak kolaylaşırken yaratıcılıkları artan Boğalar maddi olarak da güçlendiklerini fark edebilirler.

Diğer Toprak Elementi Burçlarında doğan kişiler, Başak ve Oğlak’lar, bu dönemden olumlu olarak etkilenecekler. Başak ve Oğlaklar çevrelerinden destek alabilir ve kazanç sağlamalarına yardımcı olacak işlere girişebilirler.

19 Nisan saat 13:30’da

Merkür Boğa Burcuna giriyor.

Böylece iletişim, haberleşme, eğitim, seyahat gibi konularında yavaşlama söz konusu olabilir. Boğa burcundaki Merkür, zihni ve iletişimi yavaşlatır, ancak fikirlerin somutlaştırılmasına da yardımcı olacaktır. Merkür buradayken iletişim açık ve nettir. Aynı zamanda pratikte uygulanabilir ve işe yarar fikirler üretmek kolaylaşır. Kısacası bu dönemde hayata bakışımız daha gerçekçi ve daha pratik olabilir.

Bu etki başta Boğa Burcu ve yükselen burcu Boğa olan kişileri etkiliyor. Boğalar kendilerini daha rahat ifade edebildiklerini fark edebilirler. Karar alma ve fikirlerini hayata geçirme konusunda hızlanacaklardır. Kendi ihtiyaçlarına daha fazla odaklanıp, ihtiyaçlarını daha net bir şekilde dinleyebilecekler.

Boğaların yanı sıra diğer Toprak Elementi burçlar, Başak ve Oğlak’lar, bu dönemden olumlu olarak etkilenecek grup içinde. Başak ve Oğlak burçları bu dönemde iş odaklı konulara yönelebilir, işlerini daha kolay ve gerçekçi bir şekilde yürütebilmenin yollarını bulabilirler. Çevreleriyle kurdukları ilişkiler sayesinde işlerini rahatlıkla yürütebilecekler.

19 Nisan saat 23:34’te

Güneş Boğa Burcuna giriyor.

Venüs ve Merkür’ün ardından Güneş’in de Boğa Burcuna geçmesi, artık biraz yavaşlayıp hayatın tadına varmamıza vesile olacaktır. Nisan sonu ve Mayıs ayları baharın geldiği, doğanın canlandığı ve bitkilerin kök salarak güçlendiği aylardır. Güneş Boğa Burcundayken bu sağlamlığı bizlere hatırlatır. Geçen ayki yüksek enerjimiz ve huzursuzluk hissi şimdi yavaş yavaş azalıyor. Doğanın uyanışıyla birlikte her şeyin yavaşladığına şahit olabiliriz.

Güneş’in Boğa Burcunda kalacağı bir ay boyunca rutin olanı, pratik, alışılmış ve bize tanıdık gelenle temasımız güçleniyor. Sabitlik ve sağlamlık arayacağız. Güvenlik sağlamak önceliğimiz olacaktır.

Bu sebeple bunu sağlayacak somut adımlar atmak için güzel bir zaman dilimindeyiz. Şimdi başlayan ilişkiler de içinde bulunduğumuz dönemin tınısını yansıtan şekilde sağlam ve güçlü olacaktır.

Diğer taraftan, işleri yürütürken üşengeçlik, tembellik ve zevk düşkünlüğü kendini gösterebilir. Materyal konular ön plana çıkarken paranın değerini her zamankinden daha fazla sorgulayabiliriz.

Bu dönemden en çok Boğa Burcu ve yükselen burcu Boğa olan kişiler etkileniyor. Boğalar güçlendiklerini ve istedikleri güven ortamını bulduklarını fark edebilirler. Somut adımlar atma konusunda daha hevesli olabilirler. Eğer geçmiş dönemde fiziksel ihtiyaçlarını ve sağlıklarını aksatmışlarsa şimdi tekrar kendilerine bakmaya başlıyorlar.

Başak ve Oğlak Burçları da bu dönemde olumlu olarak etkilenecek ikinci grup. Başak ve Oğlaklar iş ve ilişki konularında aradıkları güvenli ve net ortamı bulabilecekler. Her şeyin netleştiği ve somutlaştığı bu dönemde istedikleri sistemi kurmak için oldukça destekleyici bir atmosfer hakim.

23 Nisan saat 14:49’da

Mars Yengeç Burcuna giriyor.

Savaş, mücadele ve rekabet gezegeni Mars, Yengeç Burcunda düşük durumdadır. Mars’ın Yengeç Burcunda olduğu süre boyunca hareketlerimizin güdüsel olmasına ve duygularımıza kapılıp hareket etme ihtimalinin her zamankinden daha yüksek olmasına neden olabilir. Mars burada savaşmak ve mücadele etmek yerine gücenecektir.

11 Haziran’a kadarki dönemde alınganlıklar iyice su yüzüne çıkabilir. Bu dönemde mücadelemiz daha çok, sevdiklerimizi korumak, güvenli alanımızı muhafaza etmek ve tanıdık ortamımızı bozmamak için olacaktır. Bize motivasyon sağlayacak ilhamı, ancak duygusal dürtülerden alacağız. Diğer taraftan duygusal konuları bir silah gibi kullanarak karşı tarafı manipüle etmek söz konusu olabilir.

Yengeç Burçları ve yükselen burcu Yengeç olan kişiler bu dönemde enerjilerinin artığını, özellikle fiziksel enerjilerinin yükseldiğini fark edebilirler. Yengeçler için duygusal tatmin ön plana çıkacak, sevdiklerinden ve aileden bekledikleri ilgiyi alamazlarsa bu dönemde gergin ve stresli olabilirler.

Geçmiş dönem kırgınlık ve küskünlüklerin bu dönemde gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Yengeçler bu noktada dikkatli olmak durumunda! Geçmiş konuların bilinçaltından çıkıp bugün bir savaş yaratmasına izin vermemeliler.

Diğer Su elementi burçları, Akrep’ler ve Balık’lar, Mars’ın Yengeç Burcundaki hareketinden destek alabilecekler. Akrep ve Balıklar duygularını ifade etme konusunda, istek ve ihtiyaçlarını ortaya koymakta daha rahat hissedebilirler. Geçmiş dönem kırgınlıklar bu süreçte su üstüne çıkarsa bunları dönüştürmek ve çözmek mümkün olabilir.

Koç ve Terazi Burçları bu dönemi zorlayıcı bulabilirler. Aile içi konular ya da iş ve kariyerle ilgili bazı zorluklar, olayları kişiselleştirme sebebiyle olabilir. Koç ve Teraziler bu süreçte sağlıklarını da önemsemeli, fiziksel olarak kendilerini zorlamamaya dikkat etmeliler.

Oğlak Burçları ise, bu dönemde eşleri ya da ortaklarından dolayı zorlanıp ilişkilerini dengeleme ihtiyacı hissedebilirler. Oğlaklar karşılarına çıkan ve onları duygusal olarak manipüle etmek isteyen kişilere karşı sert bir tavır sergileyebilir.

27 Nisan saat 6:32’de

Ay 7⁰ Akrep Burcunda Dolunay Fazına giriyor.

Dolunay mevcut enerjinin en üst seviyeye ulaştığı bir hasat dönemidir ve öncesinde gerçekleşen yeniayda başlanan konuların sonuçlanmasına yardımcı olur. Kuşkusuz bu etkiler kişinin kendi haritasındaki etkileşimle yakından ilgilidir. Dolayısıyla hepimiz dolunay zamanı kendi bilinçaltı konularımızla haşır neşir oluruz.

Boğa/Akrep aksında gerçekleşen Dolunay bize güç, tutku, para ve sahip olmakla ilgili konuları hatırlatıyor. Sıcak ve güvenli bir alan istememize rağmen bundan uzaklaşarak dönüşüme ve korkularımıza kucak açabilmeyi gerekli kılıyor. Mayıs ayında Güneş’in Boğa Burcuna girişi doğayla kurulan bağı güçlendiriyor. Somut ve elle tutulur olan, fiziksel ihtiyaçlar, güvence isteği ve fiziksel dünya ile kurulan bağ öne çıkıyor.

Ay’ın Akrep’te oluşu ise, tutkuyu, duygusal huzursuzlukları, değişim ve dönüşümü sembolize ediyor. Akrep bize hayattaki her şeyin gelip geçici olduğunu ve değişen döngüleri hatırlatır. Bu bir bakıma güvence ve konfor isteğimizi tehdit ediyor gibi görünse de gelişim için gereklidir.

Dolunay’ın Uranüs’le olan yakın etkileşimi ve Satürn’ün güçlü konumundan yaptığı zorlayıcı açı bilinçaltı tortularını temizlemek için güçlü bir fırsat vermekte.

Sabit burçlarda gerçekleşen bu kare format etki, en sağlam zannettiğimiz yapıları test edebilir. Sorgulayacağımız konu: “Neyi neden tutuyoruz?” olacaktır. Eskiden bize hizmet eden ve koruyan kalıplarımızın son kullanma tarihi geçti mi? Şimdi sahip olduğumuz nelerden vaz geçeceğiz ya da neleri dönüştüreceğiz? Bize tutunduğunu zannettiğimiz kişileri yoksa biz mi tutuyoruz? Hep şikayet ettiğimiz durumları aslında biz mi yaratıyoruz? Bu durumlar ve kişilerle farkında olmadığımız, karşılıklı bir çıkar ilişkimiz mi var?

Neptün’ün Dolunay derecesine yaptığı zorlayıcı açı, farkına bile varmadan bizi uyutabilir. Kaçış arayanlar, değiştirmek ve dönüştürmek üzere oldukları konuyu tekrar bilinçaltının karanlığına geri yollayabilir. Bu etki bize: “Neyse ki konu kapandı!” dedirtebilir.

Astrolog Meral Erduran

1974 yılında İstanbul'da doğan Meral, Şişli Terakki Lisesini bitirdikten sonra Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde lisans eğitimini tamamladı. 2001 yılında Astroloji Birliği Derneği'nde düzenlenen eğitime katılarak, iki sene süren temel/ileri seviye eğitim programlarını birincilikle tamamladı. Takip eden yıllarda, İngiltere'deki Faculty of Astrological Studies'in ("FAS") uzaktan eğitim programlarını tamamlayarak sertifika almaya hak...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP