YAZAN: SEÇİL TOPÇU
FOTOĞRAF: MANREPELLER

Ağaçların çiçeklenmeye başladığı ılık bahar ayları yaklaşırken, okuduktan sonra kendinize ve yaşamınıza mutlaka bir şeyler katacağınıza inandığımız 5 kişisel gelişim kitap önerisi listesini sizin için hazırladık!


İnsanları Okumak – Jo-Ellan Dimitrius

Davranış uzmanı olan Dimitrius “İnsanları Okumak” adlı New York Times’ın çok satanlar kitabında, beden dilinin önemini vurgularken aslında insanların bir kitap gibi okunabileceğini savunuyor. Bu iddiasını derin araştırmalarıyla desteklerken kitabın da insanların günlük yaşamda sürdürdüğü alışkanlıkları, sergilediği davranış ve tutumları anlamlandıran, kişilikleri çözümlemeye yardımcı olan bir kılavuz niteliğinde olduğunu belirtiyor. Etrafınızda olan bitene dair daha derin bir gözlem gücüne sahip olmak istiyorsanız “İnsanları Okumak” kitabının sunduğu formülleri dikkate almayı deneyebilirsiniz.

Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak – Stephane Garnier

Garnier “Kedi Gibi Düşünmek ve Davranmak” adlı kitabında, kedilerin yaşamından, sakin, gözlemci, özgür hallerinden bahsederek insanların kedilerden öğreneceği şeyler olduğunu söylüyor. İnsanlar okullar bitirip, kitaplar okuyup, altmışlı yaşlarına gelince ancak belli bir bilgeliğe ulaşırken kediler kısa ömürlerinde doğuştan gelen bir bilgeliğe sahiptir.

Kedilerin arkadaşlarını seçme biçimi, kişisel alanına diğer canlıları kabul edip etmeme kararındaki özeni bile onun bilgeliğini gösteriyor. Garnier, kedilerin gerekmedikçe miyavlamadıklarını az ve öz konuşmayla bağdaştırıyor ve kedilerin sessizce durup düşünmeleri ile insanlarda olması gereken çok dinleyip az konuşma erdemi arasında bağlantı kuruyor.

Hayata ve kedilere dair farklı bir bakış açısına sahip olmayı istiyorsanız bu kitap tam size göre!

Mükemmel Olmamanın Hediyeleri – Dr. Brene Brown

Brene Brown, “Mükemmel Olmamanın Hediyeleri” ile kendini suçlayarak yaşayan, eksiklerine odaklanan ve değersiz hisseden insanlara sesleniyor. Brown, hataların ve korkuların iyi bir insan olmayı engellemediğini kabul ederek yaşamın keyfini çıkartmak gerektiğini söylüyor. Sorun varken yokmuş gibi yapmayarak onu benimsemeyi, kendimizi öyle de sevmeyi, gerçek karakter ile yüzleşmenin getirdiği özgürlüğü yaşamak gerektiğini belirtiyor.

Kendinizi mükemmel olmadığınız için kötü hissediyorsanız mükemmel olmamanın verdiği hediyeleri görmeye ihtiyacınız var demektir. Bu kitabın hatalarınızı sevdirmesine izin verin! 

Kaplanı Uyandırmak Travmayı İyileştirmek- Ann Frederick, Peter A. Levine

“Kaplanı Uyandırmak” adlı kitap, travmaların iyileştirilmesi adına farklı bir bakış açısı sunuyor. Kitapta, travmaları iyileştirecek gücün insanın içinde doğuştan var olduğu söyleniyor. Ayrıca, vahşi doğada sürekli tehdit altında olan hayvanların travmatize olma oranlarının oldukça düşük olduğu saptanarak travmanın özüne dair çıkarımlar yapılıyor, travmayı iyileştirmek için doğal yaşamdan dersler alınıyor.

Travmayı iyileştirmek için adımları sistemize eden kitap, bedene odaklanmayı sağlayan egzersizlerle iyileşme sürecini destekliyor ve semptomlara dair farkındalığın oluşmasına yardımcı oluyor.

Kendi Tercihlerinizle Yaşamak – Osho

Osho, “Kendi Tercihlerinizle Yaşamak” adlı kitabında, insanın kendi oluşunun değerinden bahsederek toplumun dayattığı “şey” olmanın kişiye değersizlik hissi getireceğini anlatıyor. Sizden beklenilen özelliklere sahip olmak takdir toplamanızı sağlasa da, öz saygıyı ve kendiniz olabilmenin gururunu sağlamaz. Bu nedenle Osho bu kitabında başkasını değil, kendini kazanmanın önemini anlatıyor.

Toplumun beklentilerine takılıp değersizlik hissine kapıldıysanız kendiniz olmaya bir şans verin. “Kendi Tercihlerinizle Yaşamak” size ışık tutacaktır.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP