YAZAN: ASTRO-KOÇ ECEM KIZILTOPRAK
RESİM: ANDY WARHOL

Yeni sene, yeni umutlar demek! Herkese 2023’ün güzellikler getirmesini dilerim. Bu yıla Merkür ve Mars retrolarıyla giriş yapıyoruz. Ancak göksel enerjiler ocak ortasından itibaren rahatlamaya ve retroların bitimiyle de konular hızlanmaya başlayacak. Bu ayın ilk kısmında aile ve duygusal konular öne çıkacak. 21 Ocak itibarıyla da Kova burçlarının dönemi başlayacak. Bizler de ayın sonlarına doğru hayatımızdaki gruplar, arkadaşlıklar ve sosyal ilişkilerimizle daha çok ilgilenmeye başlayacağız. Güzel bir ay ve yıl dilerim. İşte Ocak 2023 astroloji yorumlarınız!


Koç ve Yükselen Koç 

Sevgili Koç burçları ve yükselen burcu Koç olanlar, yılın ilk ayına yönetici gezegeniniz Mars’ın retro etkilerine eklenen bir de Merkür retrosuyla başlıyorsunuz. Ay ortasına kadar hem yakın çevrenizle iletişiminize hem de iş hayatınızda patron ya da büyüklerinizle olan iletişiminize dikkat etmeniz gerekebilir. Bir yandan, bu dönem kariyerinizde yeni bir hamle yapmamaya özen göstermeniz daha doğru olacaktır. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç dolunayında özellikle ailenizle, aile büyüklerinizle ya da hane içinde bazı gündemler yaşanabilir. Merkür’ün gerileme hareketinde olması, aile içinde yaşanan bazı geçmiş meseleleri yeniden ortaya çıkarabilir. 20 Ocak itibarıyla ise gökyüzünde enerjiler değişecek ve retroların da bitimiyle birlikte hem iletişim hem de sosyal çevre ilişkilerinizde daha rahat bir akış başlayacak. 21 Ocak yeni ayı sizlere geleceğinize dair yeni girişim fırsatları sunacak. Bu dönem kariyer kazançlarınızı arttırmaya başlayabilir ve sosyal çevrenizden faydalar görebilirsiniz. 

Boğa ve Yükselen Boğa

Sevgili Boğa burçları ve yükselen burcu Boğa olanlar, yılın ilk ayına kazançlarınız ve harcamalarınıza dair planlarınızın üstünden geçerek başlıyorsunuz. Ay ortasına kadar Merkür’ün gerileme hareketinin devam etmesi sebebiyle, maddi ve finansal konularınızda bazı yavaşlamalar yaşayabilirsiniz. Maddi konularla ilgili yeni girişimler için uygun bir dönem olmayacağı gibi önceden kalan veya tamamlanmamış finansal konuların da yeniden belirebilmesi söz konusu olabilir. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç dolunayı özellikle iletişime dair tüm konularınızı mercek altına alabilir. İmzalanacak bir proje, revizesi yapılacak bir sözleşme, beklenen bir telefon konferansı ve benzeri gibi konular gündeme gelebilir. Ancak Merkür retrosu da devam ettiği için bu konularda hemen bir sonuca varamayabilirsiniz. 20 Ocak itibarıyla gökyüzünde enerjiler değişecek ve özellikle iş hayatınızda daha rahat bir akış başlayacak. 21 Ocak yeni ayı sizlere iş ve kariyer anlamında yeni girişim imkanları sağlayabilir. Bir yandan iş hayatınızda teknolojiyi kullanarak yapacağınız yeni girişim ve yatırımlara da uygun bir yeni ay olacak. Bu dönemde iş hayatınızda gruplardan ve kadınlardan destek görebilirsiniz. 

İkizler ve Yükselen İkizler

Sevgili İkizler burçları ve yükselen burcu İkizler olanlar, yılın ilk ayına biraz yavaş başladığınızı hissedebilirsiniz. Uzun bir süredir burcunuzda gerileyen Mars’a bir de yönetici gezegeniniz Merkür’ün gerilemesi eklenecek. Bu süreçte hem finansal anlamda hem de kendinizi ifade anlamında biraz daha içe dönük bir enerjide olabilirsiniz. Bir yandan yılın ilk aylarında uzun süredir elinizde bekleyen konuları toparlamak ve bekleyen işlerinize daha konsantre olmak için uygun bir dönem. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç dolunayında özellikle beklediğiniz bir kazanca dair netice görebilirsiniz. Yine aileden gelen bir maddi konu ya da aile içi mali meselelerinize dair bir gündemin üstünden geçmeniz de gerekebilir. Bu dönem, ailenizle hesaplar yapabilir, tüm borçlarınız ve ödemelerinizle ilgilenebilirsiniz. Ancak iyi haber, Ocak ortası itibarıyla uzun zamandır hem ilişkilerinizi hem de sizi yoran Mars retrosu ve ardından da Merkür retrosu sona erecek. Ocak ortasından itibaren artık ilişkilerde yanlış anlaşılmalar ve geçmiş meselelerin yarattığı huzursuzluklar çözülmeye başlayacak. 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde değişen enerjilerle birlikte 21 Ocak yeni ayında yeni bir seyahat planı, bir eğitim, sevdiğiniz bir kişi ya da bir grup ile yurt dışı konusu gündeme gelebilir. Bir yandan medya, yayıncılık konularında yeni bir girişim de yapabilirsiniz. 

Yengeç ve Yükselen Yengeç

Sevgili Yengeç burçları ve yükselen burcu Yengeç olanlar, yılın ilk ayına ilişkiler ve ortaklıklarınızdaki meselelerin üstünden geçerek başlıyorsunuz. Merkür 18 Ocak’a kadar ikili ilişkiler ve partnerleriniz alanında geriliyor olacak. Bu dönem partnerinizle iletişimde yanlış anlaşılmalara dikkat etmeniz gerekecek ve geçmişten getirdiğiniz ve artık halı altına süpüremediğiniz konularla ilgilenmeniz gerekecek. Bir yandan geçmiş ilişkilerinizin de yeniden gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Özellikle 6 Ocak’ta gerçekleşecek olan Yengeç dolunayı sizin açınızdan son derece önemli olacak. Bu dolunay burcunuzda gerçekleştiği için hayatınızdaki birçok dinamik de etkileniyor olacak. Kendinize dair uzun süredir aklınızda olan kararlar, ilişkilerinize dair bir süredir mevcut sorunlar ya da yapılacaklar bu dolunayda gündeme gelebilir. Bu dolunayda biraz hassasiyetiniz de yükselebilir. Bir yandan akrabalarınız ya da partnerinizin yakınlarının da etkili olabileceği bir dolunay olabilir. Kendinizi güvensiz ortam ve durumlardan korumaya özen gösterin. Ayın ortasından itibaren ise iletişim anlamında daha rahat ve ilişkilerinizde daha iyi bir akış başlayacak. 21 Ocak’ta Kova burcunda yaşanacak yeni ay ile ödemelerinize dair yeni kararlar verebilirsiniz. Bir yandan banka, vergi, miras, nafaka ya da mal paylaşımı konularınız gündeme gelebilir. Bir kadından finansal konularda yardım alabilirsiniz.  

Aslan ve Yükselen Aslan

Sevgili Aslan burçları ve yükselen burcu Aslan olanlar, yılın ilk ayına iş hayatınızda düzenlemeniz gereken konularla başlayacaksınız. 18 Ocak’ta iş ortamınızda yapmanız gereken sorumluluklar kendini tekrar hatırlatabilir. Bir yandan iş arkadaşlarınızla aranızda yaşanabilecek yanlışlıklara da dikkat etmeniz gerekebilir. 6 Ocak Yengeç dolunayı ile bir süredir sağlığınızı ihmal ettiğinizi düşünüyorsanız bu konuyu ele alabilirsiniz. Bu dolunayda hem ruhsal hem bedensel anlamda daha hassas hissedebilirsiniz. Özellikle stresin ve ruhsal konuların mide ve sindirim sisteminize yansımalarını görebilirsiniz. Daha fazla içe dönmek ve dinlenmek iyi gelebilir. Bir yandan Venüs’ün karşıt sizin burcunuzda olacağı ay genelinde ilişkiler de hayatınızda önemli gündemler yaratacaktır. Özellikle 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde enerjiler değişecek. 21 Ocak’ta ilişkilerinizi ve partnerlik alanınızı hedef alan bir yeni ay yaşanacak. Bu yeni ayda bir ilişkinize dair yeni bir karar verebilir ya da yeni bir ilişkiye başlayabilirsiniz.  

Başak ve Yükselen Başak

Sevgili Başak burçları ve yükselen burcu Başak olanlar, yılın ilk ayına aşk hayatınızdaki ve sosyal ilişkilerinizdeki karışıklıkları yöneterek başlayacaksınız. 18 Ocak’a kadar eski aşkların döndüğüne şahit olabilir ya da mevcut ilişkinizde eski konuların gündeme geldiğini deneyimleyebilirsiniz. Çocukları olan Başak burçlarının ve yükselen Başak’ların ise çocuklarının tamamlanmamış konularıyla ilgili yeniden uğraşması gerekebilir. Özellikle 6 Ocak’ta yaşanacak Yengeç dolunayı ile birlikte aşk ve sosyal hayatta da gelişmeler yaşanabilir. Aşk hayatınızda ya da arkadaşlıklarınızda duygusal meseleler gün yüzüne çıkabilir. Eski bir arkadaşla görüşmek ya da eski bir tanıdığın size duygularını açması mümkün. 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde değişen enerjilerle birlikte siz de biraz daha iş hayatınızla ve sağlığınızla  ilgilenmeye başlayabilirsiniz. 21 Ocak’ta gerçekleşecek yeni ay ile iş hayatınıza dair yeni bir girişim yapabilirsiniz. Teknolojiyi kullanarak yapacağınız yeni bir girişim ya da bir inovatif yatırım gündeme gelebilir. Bir yandan sağlığınıza dair yeni kararlar alabilir ve sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. 27 Ocak itibarıyla Venüs’ün Balık burcuna geçmesiyle ilişkiler ve ortaklıklarda daha olumlu ve romantik bir dönem de başlayacaktır. 

Terazi ve Yükselen Terazi 

Sevgili Terazi burçları ve yükselen burcu Terazi olanlar, yılın ilk ayına aile içi konularda iletişime dikkat ederek başlıyorsunuz. Ay ortasına kadar Merkür’ün gerileme hareketinin devam ediyor olmasıyla birlikte aile içinde eski meselelerin açılması ya da geçmiş konuların gündeme gelmesi söz konusu olabilir. Bir yandan bu dönemde aile içindeki yanlış anlaşılmaları da düzeltme şansınız mevcut. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç dolunayında özellikle ailevi konulara dikkat etmeniz gerekiyor. Bir yandan bu dolunay sizlere iş ve kariyer konularında kararlar aldırabilir ve sonuçlar getirebilir. Ancak Merkür’ün gerileme hareketi bu kararların geçmiş odaklı olabileceğini ya da işle ilgili geçmiş bir meseleyi çözebileceğinizi gösterecek. 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde enerjiler değişecek ve sosyal ilişkileriniz hareketlenmeye başlayacak. 21 Ocak yeni ayı size aşk, keyif aldığınız sosyal alanlar ve çocuklarınızla ilgili konularda da gelişmeler sunacak. Yeni bir aşkın gündeme gelmesi ya da sosyal ilişkilerinizde yeni girişimlerin yaşanabilmesi mümkün. Bu dönem bir hobinizle ilgilenebilir ya da teknolojik yaratıcı bir konuda yeni bir girişim yapabilirsiniz.  

Akrep ve Yükselen Akrep

Sevgili Akrep burçları ve yükselen burcu Akrep olanlar, yılın ilk ayına iletişim konularında yaşanabilecek huzursuzluklara ya da yanlış anlaşılmalara dikkat ederek başlayacaksınız. Merkür retrosu 18 Ocak’a kadar sizlere, yakın çevrenizle olan iletişiminizde yanlış anlaşılmalara, seyahatlere dikkat etmenizi ve ticari faaliyetlerde yeni gelişmelerden uzak durmanızı söyleyecek. Bir yandan bu dönemde sözleşme, anlaşma ya da ödev, tez, proje gibi üstünden geçmek istediğiniz konulara yoğunlaşabilirsiniz. 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç dolunayı hayatınızdaki iletişim anlamında zorlayıcı etkileri daha çok gün yüzüne çıkarabilir. Özellikle aile içi iletişime ve akrabalarınızla olan ilişkilerinize ekstra dikkat etmelisiniz. Bu dönemi uzak akrabalarınızla aranıza giren eski meseleleri ya da soğuklukları çözmek için değerlendirebilirsiniz. 20 Ocak‘tan itibaren gökyüzünde enerjiler değişecek ve aile içi gündemlerinizde daha rahat bir akış başlayacak. 21 Ocak yeni ayı sizlere aile ve ev konularınızla ilgili bazı gelişmeler sunacak. Bir yandan bu dönemde aile içinden birisinin taşınma kararı ya da bireyselleşme kararı gündeme gelebilir. Siz de taşınmayı ya da ev değiştirmeyi düşünüyorsanız bu yeni ayı değerlendirebilirsiniz.  

Yay ve Yükselen Yay

Sevgili Yay burçları ve yükselen burcu Yay olanlar, yılın ilk ayına finansal konularınızda dikkat etmeniz gereken durumlarla başlayacaksınız. Ay ortasına kadar gerileme hareketi devam edecek olan Merkür, maddi konularda yeni girişimlerden uzak durmanızı söyleyecek. Ayrıca bu dönemde eski parasal mevzular yeniden kendini hatırlatabilir ancak ödemelerde aksamalar da yaşanabilir. Özellikle 6 Ocak’ta gerçekleşecek olan Yengeç dolunayı ile paranızı ya da bütçenizi paylaştığınız kişilere ve ortaklıklara dikkat etmelisiniz. Ayrıca aile içinde maddi konulardan dolayı oluşabilecek gerilim ve yanlış anlaşılmalara karşı da temkinli olmalısınız. Ancak iyi haber, Ocak ortası itibarıyla uzun zamandır hem ilişkilerinizi hem de sizi yoran Mars retrosu ve ardından da Merkür retrosu sona erecek. Ocak ortasından itibaren artık ilişkilerde yanlış anlaşılmalar ve geçmiş meselelerin yarattığı huzursuzluklar çözülmeye başlayacaktır. 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde değişen enerjilerle birlikte yakın çevre, kardeş ya da akrabalarla ilgili konularda yenilikler yapmak isteyeceksiniz. Bu dönemde eğitim hayatınıza dair yeni kararlar verebilirsiniz ya da ufak seyahatler gündeme gelebilir.  

Oğlak ve Yükselen Oğlak

Sevgili Oğlak burçları ve yükselen burcu Oğlak olanlar, yılın ilk ayına sizin burcunuzda gerileme hareketinde olan Merkür ile başlıyoruz. Merkür retrosu 18 Ocak’a kadar sizleri biraz yavaşlatacak. Bu dönemde kendinizi ifade ederken yanlış anlaşılmalar sebebiyle içe dönebilirsiniz. Hayatınızda yavaşlayan konular ya da engellenmeler kendinizle ilgili bazı iç hesaplaşmaları yaratabilir. Bu dönem biraz daha kendinizle kalmak, yeni gelişmelerden uzak durmak önemli olacak. Özellikle 6 Ocak’ta gerçekleşecek Yengeç yeni ayı olası tüm sorunlarınızı daha yoğun şekilde hissettirebilir. İlişkilerinizde geçmişi hatırlamak ya da partnerinizle geçmiş konulardan dolayı huzursuzluk yaşamanız söz konusu olabilir. Bu dönem eski ilişkileriniz ve partnerleriniz de kendini çokça hatırlatabilir ve kafanızı karıştırabilirler. Ayın ortasından itibaren iletişim anlamında daha rahat ve kendinizi daha iyi hissedeceğiniz bir dönem başlayacaktır. 21 Ocak’ta Kova burcunda yaşanacak yeni ay sizlere finansal ve maddi konularda yeni girişim imkanları ve özellikle teknolojik ya da inovatif konularla ilgili yeni gelişmeler sunacak. Yine bu yeni ayla kazançlarınızda ya da harcamalarınızda daha özgür olmak istediğinizi fark edebilirsiniz. 

Kova ve Yükselen Kova

Sevgili Kova burçları ve yükselen burcu Kova olanlar, yılın ilk ayına çokça geçmişi hatırlayarak başlayacaksınız. 18 Ocak’a kadar geçmiş hesaplar zihninizi meşgul edebilir. Bu dönem sırlar, gizli konular belirebilir ya da gizli bir ilişki, size karşı duygular besleyen bir kişinin kendini göstermesi söz konusu olabilir. Yapabileceğiniz en iyi şey biraz dinlenmek ve kendinizi sakin tutmak olacaktır. 6 Ocak Yengeç dolunayı ile hayatınızı düzene koymak istediğinizi fark edebilirsiniz. Özellikle çalışma hayatınızda ve ajandanızda yeni bir düzene ihtiyaç duyduğunuzu hissedebilirsiniz. Venüs’ün sizin burcunuzda olacağı ay genelinde kazançlar ve ilişkiler de gündeminizde olacak. Özellikle 20 Ocak’tan itibaren burcunuza geçen Güneş artık size daha enerjik bir dönem yaşatacak. 21 Ocak’ta burcunuzda gerçekleşecek yeni ay ile hem kendinizi hem de ilişkilerinizi yenileyebilirsiniz. Bu dönem teklifler, yeni kazanç kapıları gündeme gelebilir ve popülariteniz artabilir.

Balık ve Yükselen Balık 

Sevgili Balık burçları ve yükselen burcu Balık olanlar, yılın ilk ayında ilişkilerinizde nostalji rüzgarları esecek. 18 Ocak’a kadar eski arkadaşlıklar ya da eski gruplarla olan konuların yeniden öne çıkması ya da eski ilişkilerin yeniden kendini göstermesi söz konusu olabilir. Bir yandan da eski arkadaşlarınızı özlediğinizi fark edebilir, onları arayabilirsiniz. Özellikle 6 Ocak’ta yaşanacak Yengeç dolunayı ile birlikte aşk ve sosyal hayatınızda gelişmeler yaşanabilir. Aşk hayatınızda daha duygusal kararlar almak isteyebilirsiniz. Ancak Merkür’ün retroda olması sebebiyle biraz daha beklemeniz uygun olacaktır. Bir yandan da bu dönem aile içinde bir bebek haberi ya da niyeti de gündeme gelebilir. 20 Ocak’tan itibaren gökyüzünde değişen enerjilerle birlikte biraz daha dinlenmeye ihtiyaç duyabilirsiniz. 21 Ocak’ta gerçekleşecek yeni ay sizlere derin farkındalıklar sunacak. Hisleriniz kuvvetlenecek, daha fazla kendinizle kalmak ve ruhunuza iyi gelen alanlarda yeni başlangıçlara yelken açmak isteyeceksiniz. 27 Ocak itibarıyla Venüs’ün burcunuza geçmesiyle birlikte hem ilişkileriniz hem öz güveniniz iyileşecek. Astrolog Ecem Kızıltoprak

1988 yılında İzmir’de dünyaya gelen Ecem Kızıltoprak, 2010 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden lisans, 2013 yılında Torino Üniversitesi Hukuk Fakültesi ’nden yüksek lisans derecesinde mezun oldu. Kariyer hayatına Fikri Mülkiyet hukuku avukatı ve bu alanda yarı zamanlı öğretim üyesi olarak başladı. Ders verdiği dönemde ilgi duyduğu Astroloji üzerine eğitim...BLOOM SHOP