Aşırı duyarlılık, sürekli tatlı ya da tuzlu yiyecek tüketme ihtiyacı, bazen şiddetli sancılar ve anlam verilemeyen şişkinlik hissiyle vücuda eklenen fazla kilolar… Özellikle de regl dönemlerinde karşımıza çıkan ve peşimizi bırakmayan ödem ile yaşamak bizler için bir hayli sıkıntı yaratan bir durum.

Sevdiğiniz kıyafetlere bile giremediğinizi fark ettiğinizde veya ilk buluşma için hazırlanırken şişkin karnınızı saklayacak bir giysi bulamadığınızda regl dönemlerini neden bir türlü sevemediğinizi çok daha iyi hatırlıyorsunuzdur. 

Peki, regl dönemlerinde neden şişkin hissediyoruz?

Uzmanlara göre, kadınların yüzde yetmişinde regl döneminde ödem meydana geliyor. Yani yalnız değilsiniz! Östrojen seviyesi yükseldikçe bedenimiz su tutmaya başlıyor, progestron düşüşü ile sindirim hızı yavaşlıyor. Bir doluluk hissi bizi kasıp kavuruyor.

Östrojen seviyelerindeki dengesizlik ve regl öncesi progestrondaki ani düşüş duygu durumumuzu da etkisi altına alıyor. Stres seviyemiz arttıkça kortizon yükselişe geçiyor ve o da detox yapalım, aman dikkat edelim derken bizi yemek yemeye ve atıştırmaya yönlendiriyor.

Çaresi nedir hatta ödemin çaresi var mıdır diye merak ettim ve yaptığım araştırmaların sonuçlarını kısaca sizlerle paylaşmak istedim. İşte özellikle regl zamanı bazen 3 kiloya kadar ulaşan ödemimle başa çıkma yollarını araştırırken ve denerken ulaştığım sonuçlar!

1. Protein ve potasyumu yüksek yiyecekler tüketin

Sizi şişirmeyecek yiyeceklere tabağınızda yer açın. Potasyum oranı yüksek yiyecekler arasında muz, kavun, avokado, domates, kuşkonmaz gibi gıdalar sıvının dengelenmesine yardımcı oluyor. Ünlü diyetisyen ve fitness uzmanı Isabel Smith; chia, fındık ve somon gibi sağlıklı yağları da menümüze eklememizi öneriyor. Bu gıdalar şişkinliği ve kas kasılmasına sebep olan prostaglandins hormon grubunun düşürülmesine yardımcı oluyorlar.

Aşağıda potasyum oranı yüksek gıdalarının bir listesi bulunmakta:

  1. Avokado
  2. Kabak
  3. Ispanak
  4. Tatlı patates
  5. Somon balığı
  6. Kuru kayısı
  7. Nar
  8. Hindistan cevizi suyu
  9. Kuru fasulye
  10. Muz

Proteinler de aynı şekilde potasyumun yarattığı etkiyi gösteriyor. Bu nedenle balık veya tavuk, et yemiyorsanız da tofu listenize eklenebilir.

2. Gaz yapan yiyeceklerden uzak durun

Bazı gıdalar sizde gaz yapıyor olabilir. Benim gibi Vata beden tipi iseniz Brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar uzak durmanız gerekenlerin başında geliyor. Özellikle vata mevsimi yani sonbahar ve kışın başlangıcında bezelye, bakla, lahana, marulu listeye dahil edebilirsiniz.

3.  Yogayı aksatmayın ve meditasyonu yaşamınıza katın

Özellikle regl döneminde birçok kişi spor yapmayı istemiyor veya sevmiyor. Uzmanlar altını çizerek regl dönemlerinde sporu aksatmamanızı öneriyor fakat Crossfit gibi yoğun sporlar yerine yüzme ve yoga öneriliyor.

Regl döneminde eğer beyninizde sağlıkla alakalı bir problem yoksa veya doktor bir şey belirtmemişse yoga yapmaya devam edebilirsiniz. Bunlar enerjik asanalar olmayabilir bunun yerine Yin Yoga ve Yoga terapi yapabilirsiniz. Gentle veya zen flow gibi uygulamalarla ve yumuşak akışlarla bedeninizi hareket ettirerek lenf drenaj sistemini aktif tutarak ödeme dur diyebilirsiniz.  

Meditasyon zihninizin rahatlamasına yardımcı olurken tabii ki stres seviyenizi azaltmaya ve beraberinde de kortizon hormonu seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

4. Bir süreliğine kafein ve alkolden uzaklaşın

Alkol, regl öncesi göğüs hassasiyetine, duygu iniş çıkışlarına ve şişkinliğe zemin hazırlıyor. Kahve, sindirim sistemini fazla çalıştırarak bağırsakları harekete geçiriyor ve bu da sizi susuz bırakıp ödem oluşmasına ortam hazırlıyor. Yani bol su, az alkol ve kafein tüketmeye özen gösterin.   

6. Gazlı ve şekerli içecekler yerine ayurvedik detox çayı tüketin

Uzmanlara göre gazlı içecekler başta doyurucu gibi gelse de sonrasında şişkinlik katsayısını arttırıyor. Suni tatlandırıcılar tarafından kandırılmaya izin vermeyin çünkü balon balığı gibi şişme ihtimaliniz var!

İçecek içmek istiyorsanız su tercih edebilirsiniz. Ödem yani tabiri caiz ise bedenin su toplaması içtiğiniz sudan değil, içmediğiniz sudan kaynaklanıyor. Günde 1,5-2 litre su içemem diyenlerdenseniz nane, rezene veya yeşil çay tüketebilirsiniz.

Size en büyük sırrımı söyleyeyim: Ayurvedik detox çayı. Sevgili Ebru Şinik hocamın kitabında detaylı bir tarifi yer alan bu çay, benim olmazsa olmazlarım arasında. Sadece regl dönemi değil, her gün içtiğim, her yere yanımda taşıdığım bir çay. İçinde rezene, kimyon, kişniş olan bu çayı ben kişniş yerine karabiber koyarak tüketiyorum. Bu da metabolizmayı hızlandırıyor. 

7. Uyku, uyku biraz daha uyku

“Regl ağrılarına, ödeme ve buna benzer oluşan negatif durumlara çare uyku.” diyor uzmanlar. Uykuda bel çevresinde biriken fazla su bedene yayılıyor ve gereksiz olanı atılıyor. 6-8 saat, uyku için oldukça iyi bir süreç.

8. Evde daha sık yemek hazırlayın

Özellikle hafif depresif moda girmişseniz her mutfak size göre olmayabilir. Restoranlarda sunulan yemeklerin içindeki gizli tuz tuzaklarına düşmemek için kendiniz pişirin kendiniz yiyin.

9. Liflere fazla takılmayın

Kendinizi şişmiş hissediyorsanız meyve ve sebzelere saldırırken dikkati elden bırakmayın. Çünkü onları da normalden fazla tüketirseniz regl dönemi şişkinliklerinin önüne geçeceğim derken daha da ötesine gidebilirsiniz. 

10. Ayurvedik beden tipinizi öğrenin

Ayurveda harika bir yol haritası sunuyor. Beden tipinizi öğrenerek ona uygun beslenmeniz halinde ekstra bir şey yapmadan ödemden doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. 

Bazen de olanla kalmak, olanı olduğu gibi kabul etmek de bir çözüm olabilir. Çünkü önemli olan, sizin nasıl hissettiğinizdir.

Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi’ni tamamlayarak Endüstri Mühendisliği okumak için rotasını Kıbrıs’a çevirdi. 4 sene sonunda okul ikincisi olarak tamamladığı mühendislik eğitiminin ardından dergilerle başlayan medya ilişkisi Sinema-TV master ile sinema sektörüne doğru kaydı. 5 yıla yakın filmlerle yaşadığı yakın ilişki zamanla onu televizyon reklam prodüktörlüğüne doğru yöneltti. 2015 yılından...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP