Gün içerisinde en çok hissettiğimiz ve karşımıza çıkan duygulardan birisi de öfke. Kontrol edilemediği zaman ne yazık ki kişiye ve çevresindekilere zarar vermeye başlar. Öfke, kontrollü olduğu ve doğru ifade edilebildiği sürece oldukça doğal hatta sağlıklı bir duygudur.

Peki öfke ne değildir?

Öfke bir korkutma, domine etme yöntemi değildir; bir suç işleme, insanlara zarar verme sebebi değildir; o sadece istemediğimiz durumlarda içimizde oluşan geçici bir duygudur.

Öfkenin kişi için zararlı hale geldiği durumlar:

  • Öfkelendiği zaman kendini kontrolsüz durumda hissediyorsa,
  • Öfkelendiğinde sonradan pişman olacağı davranışlarda bulunuyorsa,
  • Öfkelendiğindeki tepkileri ilişkilerine, çalışmalarına, hayat kalitesine zarar veriyorsa,
  • Öfkesini azaltmak için alkol, madde gibi şeyler kullanmak zorunda hissediyorsa,
  • Tepkisini göstermesi gereken yerde göstermeyip içine atıp öfkesini biriktiriyorsa.

Öfke kontrol problemleri beraberinde fiziksel, zihinsel ve davranışsal bir çok problemi de beraberinde getirir. Baş ağrıları, mide, bağırsak rahatsızlıkları, cilt problemleri, kalp hastalıkları, şeker hastalığı ve hipertansiyon öfke kontrol bozukluğuyla birlikte seyreden fiziksel hastalıklardır.

Öfke kontrolsüzlüğünün sebep olduğu zihinsel problemlerin başındaysa unutkanlık, konsantrasyon problemleri ve uykusuzluk gelmektedir. Davranışsal olarak bu kontrolsüzlük kişide aşırı yemek yeme, alkol tüketme, sigara bağımlılığı gibi durumlara sebep olabilir.

Peki nasıl baş ederim diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Kendinizi dinleyin ve tanıyın. Bir patlama yaşamak üzere olduğunuzu fark ettiğiniz an, 8 saniyelik nefes egzersizi uygulayın (1-2-3 nefes al, 4-5 nefesini tut ve 6-7-8 nefesini ver). Sakinleşmenize yardımcı olacağını göreceksiniz. Sizi öfkelendiren durumu kafanızda evirip çevirmekten kaçının, tam tersine aklınıza dağıtacak şeyler yapmaya çalışın. Söylenen sözlere değil, çözüme odaklanın. Öfkenizle kendi kendinize baş edemediğini düşünüyorsanız profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Psk. Gözde Özdikmenli

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü mezunu olan Gözde, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitenin Gelişim Psikolojisi alanında tamamlamıştır. Uzun yıllar akademik alanda görevler almasının ardından, son bir yıldır Muğla’daki bir özel merkezde çalışmakta, çocuk, ergen, yetişkin ve çiftlere yönelik psikolojik danışma hizmeti sunmaktadır....

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP