Kahve, çay yaprağı ve kakao çekirdeği, bitkisel çaylar gibi bazı besinlerin bileşiminde bulunan kafein, günümüzde çoğu insanın en sık tükettiği maddelerden biri. Fazla kaçırıldığında insan sağlığını tehdit etse de, yaklaşık olarak 400 mg (yaklaşık 1 su bardak) tüketildiğinde kafein bedene, cilde ve saçlara oldukça yararlı etkiler sağlıyor.

Ancak bu miktarı aştığınız zaman uykusuzluk, kalp rahatsızlıkları, kan basıncının artması, anksiyete gibi hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle uzmanlar tarafından tavsiye edilen günlük miktarı geçmemekte fayda var. Kafeini kahve ve çaydan alıyorsanız, bu içecekleri şekersiz tüketmeye özen gösterin. Kakaodan alıyorsanız da, günde bir parça çikolatadan fazlasını yememeye mutlaka dikkat edin. Sizler için kafeinin faydalarını araştırdım!

Kafeinin faydaları

1. Uyarıcı etkisiyle zinde hissetmenizi sağlıyor

Uzmanlara göre, kafeinin beyinde uyarıcı etkisi olduğu için bu bileşeni sabah saatlerinde tüketmek en doğrusu. Yorgun hissetmenize sebep olan adenozin moleküllerinin etkisini yok ederek vücudunuzun zinde kalmasını sağlıyor. Akşama doğru tüketildiğinde ise bu etkisi sebebiyle uykunuz kaçabiliyor. Sabah evden çıkmadan yapacağınız kahvaltının yanında, kahve ya da çay içerek vücudunuza kafein almak en sağlıklısı. Hem kendinizi dinç hissediyorsunuz hem de metabolizmanız sağlıklı bir şekilde çalışmaya başlıyor.

Ancak bu rutini gerçekleştirmeden önce ılık bir bardak su (isterseniz limon da ekleyebilirsiniz) içerek bedeninizi temizlemenizin önemli olduğunu hatırlatalım. Sindirim sisteminizin sağlıklı çalışabilmesi için su içtikten en az yarım saat sonra kahvaltı yapıp kafein tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Odaklanmayı kolaylaştırıyor

Beyni uyaran kafein, aynı zamanda zihinsel fonksiyonlarına destek vererek işlerinize daha kolay odaklanmanızı sağlıyor. Araştırmaların sonucuna göre, kafein özellikle bir parça çikolatadan alındığında bir işe konsantre olmak çok daha kolay oluyor. Odaklanmayla beraber bilişsel aktivitelerinizi de çalışmasını sağlayan kafein, alzheimer riskini de azaltıyor.

3. Antioksidan içeriğiyle hücrelerinizi koruyor

Hücreleri koruyan antioksidan, kafenin içinde de bol miktarda bulunuyor. Biliyorsunuz ki antioksidan vücuttaki zararlı maddelerin atılmasına yardımcı oluyor, kalp hastalıklarını ve kanser riskini en aza indiriyor. Serbest radikallerle savaştığı için de cildinizin erken yaşlanmasını önlüyor.

Kafeini cildinizde haricen kullandığınızda gözle görülür bir sıkılaşma oluşuyor. Saçlarda haricen kullanıldığınızda ise saçınızın dökülmesini engelliyor ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlıyor. Durum böyle olunca, içeriğinde kafein bulunan bakım ürünlerini cilt bakım rutinine eklemek son derece önemli bir hal alıyor.

Bunun yanı sıra düzenli olarak ve az miktarda tüketilen kafein, yine içeriğindeki antioksidan sayesinde güneş ışınlarının zararlı etkilerinden cildinizi koruyor ve cildinizde herhangi bir hasar oluşmasını engelliyor. Teninizdeki kızarıkların azalmasına da destek veriyor.

4. Kas yapınızı güçlendiriyor

Spor yapmadan minimum yarım saat önce kafein tüketmek daha hızlı kaslanmanıza yardımcı oluyor. Kafein, kalp ritminizi arttırdığı için nefes alışverişinizi de hızlandırıyor ve sindirim sisteminizi uyarıyor. Böylece vücudunuz en iyi şekilde çalışmaya başlıyor. Ayrıca kafein spordaki dayanıklılık eşiğinizi bir adım öne taşıdığı için kendi sınırlarınızın üzerine daha rahat çıkabiliyorsunuz.

5. Baş ağrılarına iyi geliyor

Bazı bünyelerde kafein baş ağrısına iyi geliyor ve herhangi bir ilaç almadan ağının geçmesini sağlıyor. Ağrı, damarların genişlemesiyle beraber başlıyor. Kafein ise damarlarınızı daraltarak ağrının azalmasına yardımcı oluyor. Ancak dikkat etmekte fayda var, aşırı kafein tüketimi de baş ağrısını neden olabiliyor.Cemre Bosnalı

Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim bölümünden mezun olan Cemre, eğitim aldığı dönemde çeviri stajının yanı sıra Ayaydın-Miroglio Group’da Dijital Pazarlama stajı yaptı. Mezun olduktan sonra dergi ve medya sektörüne girmek isteyerek İstanbul Moda Akademisi’nde Moda Editörlüğü kursu aldı. Bir sene boyunca ALL ve L’Officiel dergilerinde editör asistanı olarak çalıştı, daha sonra sosyal...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP