Pozitif olmanın, düşünmenin gücü sır değil! Küçük yaşlardan itibaren sıkça duyduğumuz iyi düşünmenin önemi, bilimsel çalışmalar ile de desteklenmekte. Genel sağlık durumumuz üzerinde olumlu etkileri olduğu ve bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirdiği araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır. Japonya’nın Okinawa adasında yaşayan uzun ömürlü insanların olumlu düşünmenin önemine vurgu yapması da artık tesadüf değil, değil mi?

Yeni bir çalışmaya göre, kalp rahatsızlığı olan kişilerin uzun vadeli sağlık durumu ile sahip olduğu iyimserlik derecesi arasında bir bağlantı kuruldu.

Araştırma, kalp hastalığı olan 2400 kişi üzerinden gerçekleşti. Katılımcılar, ameliyat olduktan 1 ay, 6 ay ve 12 ay sonra hazırlanan anketi yanıtladılar.

Pozitif bakış açısına sahip olan kalp hastaları arasında diyabet, böbrek hastalıkları ve kalp yetmezliği hikayelerine daha az rastlandı. Bu kategorideki hastalar ise ankete katılan diğer hastalara göre yüzde 40 oranında daha az ameliyat geçirdiği saptandı.

Anketin sonucuna göre 826 katılımcı “en iyimser”, 1000 katılımcı “iyimser”, 451 katılımcı “kararsız” ve 123 katılımcı “iyimser değil” olarak sınıflandırıldı. Ankette aynı cevapları bildiren hastaların, en iyimser olanlarının daha düşük ağrı seviyelerine sahip olduğu saptandı. Ayrıca iyimser grup üyelerinin, genel olarak daha sağlıklı olma eğiliminde oldukları belirtildi.

Duke University Medical Center doktoru Alexander Fanaroff, daha iyi beklentileri olan hastaların, uzun vadede daha iyi sonuçlar elde ettiğini söyledi.

Daha olumlu bakış açısına sahip olan hastaların, olumsuz düşüncelere sahip olmak için daha az nedeni bulunabilir ya da hastalığın yarattığı olası etkileri daha az hissediyor olabilirler bu yüzden bu çalışmayı kesin bir sonuca bağlamak için daha çok araştırma gerekebilir.

Ancak bu çalışma iyimserlik seviyesinin yüksek olduğu kişilerin, sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmasına yol açabileceğine önemli ölçüde dikkat çekiyor. Neticede daha iyiye gideceğinizi düşünüyorsanız, sigara içmeyi bırakıp, spor yapmaya başlarsınız diyor Dr.Fanaroff. Bu da en azından olumlu düşüncenin bir sonucudur, öyle değil mi?

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: Well and GoodLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP