Çoğu insan övgü dolu cümlelerle özgüveninin arttığını, eleştirilerle veya suçlamalarla ise özgüveninin düştüğünü düşünür. Ancak kendine güven; dışarıdan gelen övgülerle, eleştirilerle veya suçlamalarla ilgili değildir. Kendinize güvenmek için sıra dışı başarılara ihtiyacınız yok. Özgüven sahibi olmak, doğuştan gelen bir özellik de değil.

Geçmişte veya şu andaki koşullardan bağımsız olarak sağlam bir özgüven inşa edebilirsiniz. Bu, herkesin kazanabileceği bir beceridir. Peki özgüven sahibi olmak için neler yapmak gerek? 

1. Yeteneklerinizi keşfedin

Hangi konularda yetenekli olduğunuzu biliyor musunuz? Belki yeteneğinizle çok içli dışlı olduğunuz için size yetenek gibi gelmiyordur ama başkaları için çok değerli bir yeteneğiniz olabilir. Belki de başkalarının düşüncesizce yorumlarından sonra ilgi alanınızdan vazgeçtiniz. Siz büyürken yeteneğinizi geliştirmeniz için size fırsat sunulmamış da olabilir. Peki yeteneklerinizi keşfetmeye hazır mısınız?

Öncelikle bir hobiniz yoksa mutlaka edinin. Birçok farklı hobiyi deneyebilir, hangi konuda iyi olduğunuzu bularak onda ustalaşmak için zaman ayırabilirsiniz. Bir tanesinde uzmanlaşabileceğiniz gibi, çeşitli alanlarda iyi olmak için de çalışabilirsiniz. Hobi edinmek; farklı kurslara katılıp yeteneklerinizi geliştirmenizin yanı sıra sosyalleşmenizi de sağlayarak özgüveninizin artmasına katkı sağlayacaktır. 

Yeni bir şey öğrenirken önemli olan denemekten vazgeçmemektir. Hemen harika sonuçlar alamadınız diye başladığınız işi bırakmamanız gerekir. Denemeye devam ettikçe ustalaşabilir ve her başarıda özgüveninizin daha çok arttığını gözlemleyebilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Özgüven ve Ego Arasındaki 4 Fark

2. Kendinizi takdir edin

En  sık unuttuğumuz şeylerden biri kendimizi takdir etmek. Kendi iyi yanlarınız üzerine düşünüyor musunuz? Kendinizi takdir etmeniz için çok büyük başarılara ihtiyacınız yok.

Bir sınavdan iyi not aldığınızda, bir işi tamamladığınızda veya güzel bir yemek yaptığınızda da kendinizi takdir edebilirsiniz. Kendinize övgü dolu bir cümle söyleyebilir veya minik bir hediye alabilirsiniz. Yapamadığınız şeyler için üzülmek yerine yaptığınız şeyler için kendinizi takdir edin. 

İlginizi çekebilir: Dr. Ivan Joseph’dan Özgüven Kazanma Yolları

3. Yola tek başınıza çıkın

Bazı insanlar tek başına seyahat etmeyi sevmez, yalnızken dışarıda yemek yemeyi sevmez veya sinemaya gitmekten hoşlanmaz. Bazıları da yalnız olmaktan keyif alır ve her an birilerinin yanında olmasını istemez. Her iki durumda da istenilen, kendimizi rahat hissetmektir. Maceralarımızda birinin bize eşlik etmesi için beklemek zorunda değiliz. Bu, istediğimiz şeyi istediğimiz zaman yapmak için bir fırsattır. 

Bugünden itibaren, kimse size eşlik etmese bile yapmak istediklerinizi yaparak gitmek istediğiniz yerlere gitmeyi deneyin. Kendinizle vakit geçirme tecrübesinden zevk almaya başlayın. Sırf size eşlik edecek kimse yok diye, o plandan vazgeçmekten çok daha iyi hissedeceksiniz. 

4. Kıyaslama tuzağına düşmeyin

Hiç bir başkasının başardığını başaramam diye hiç başlamadan bıraktığınız oldu mu? Peki nerede ve kiminle olduğunuz fark etmeksizin özgüvenli bir duruşa sahip olmak ister miydiniz? O halde kendinizi başkalarıyla kıyaslamayı mutlaka bir kenara bırakın. Kıyaslama; özgüveni düşürmekle kalmaz, aynı zamanda mutsuzluk da getirir. 

Birinin çok başarılı olması sizin başarılı olmadığınız anlamına gelmez. Aynı şekilde birinin çok güzel olması sizin güzel olmadığınız anlamına gelmez. Birinin çok iyi bir özelliğini gördüğünüzde kendinizi onunla kıyaslamak yerine onu takdir edebilirsiniz.

Başarılı olmak istediğiniz konular için “Nasıl yapabilirim?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Unutmayın; amaç dünyadaki diğer insanlardan daha iyi olmak değil, elinizden gelenin en iyisi olmaktır. 

İlginizi çekebilir: Kendinizi Daha Özgüvenli Hissetmenizi Sağlayacak 8 Basit Sır

5. Mükemmel olmak zorunda olmadığınızı hatırlayın

Kendinizi sık sık mükemmel olmadığınız konular için suçluyor musunuz? Her konuda iyi olmak mı istiyorsunuz? Her cephede savaşmaya çalışırsanız, her cephede birden yenilirsiniz. En yüksek notu almak, harika yemek yapmak, en iyi vücuda sahip olmak zorunda değilsiniz. Her konuda mükemmel olmaya çalışırsanız hem yorulursunuz hem de  böyle bir şey mümkün olmadığı için özgüveninizin zedelenmesine neden olursunuz. 

Zeynep Terlemez Kimdir?

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Üsküdar Üniversitesi’nde klinik psikoloji yüksek lisans programına başladı. Tez çalışmasını tamamladıktan sonra uzmanlığını aldı. Eğitim sürecinde ise nöropsikolojik testler, kişilik testi ve çocuk değerlendirme testleri gibi eğitimlerinin yanı sıra psikoloji ve klinik psikoloji hastane stajlarını ve psikodrama stajını tamamladı. Psikolog Zeynep Terlemez şu an sanat terapisi atölyeleri de uygulamakta.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP