İkinci adımımız, cilt bakımı!

Bütün bir haftanın stresi, yorgunluğu, uykusuzluğu ve hava kirliliğinden en fazla cildimiz etkileniyor. Yeterli özeni göstermediğimiz dönemlerde ise canlılığını kaybedip, sağlıksız bir görünüme bürünebiliyor. Mutlu olmanın ilk koşulu kendini sevmek; kendini sevmek de ilk olarak içten ve dıştan doğru bir şekilde kendini beslemektir. Bu yüzden kendinize zaman ayırıp, düzenli bakımlar uygulayarak yeni haftaya dinlenmiş, canlı ve parlak bir cilt ile başlayabilirsiniz! İşte bütün haftanın yorgunluğunu atmanızı sağlayacak, cildinizi canlandırırken ruhunuzu da besleyecek keyifli “pazar bakımı” önerilerim.

C vitamini deposu bir kahvaltı

 

Pazar kahvaltılarını kim sevmez ki? Bütün hafta dikkat ettiğimiz beslenmemize, bazen Pazar sabahları mola verebiliyoruz. Yine de ölçüyü kaçırmamanızı öneririm. Protein, lif, sağlıklı yağlar, vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerle sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Özellikle C vitamini, cilde parlaklık ve canlılık sağlamakta. Meyve salatası veya yulaflı süte ilave edeceğiniz, meyve, badem ve belki bir kaşık bal ile keyifli bir öğün oluşturabilirsiniz. Böylece Pazar bakımınıza harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

Açık havada yürüyüş

Kan basıncını arttırıp hücrelere daha fazla oksijen gitmesini sağlayan egzersiz, cilt sağlığı açısından da etkilidir. Özellikle bütün hafta ofiste, evde ve arabada havalandırmalara maruz kaldığımız için fırsat bulduğumuz her an dışarıya çıkıp temiz hava almakta fayda var. Özellikle bakım pazarlarında, açık havada ve tercihen doğa da yapacağınız yürüyüş, daha fazla oksijen almanızı sağlayarak, cildinizi canlandıracak. Doğada yaptığınız aktivite de stresinizi daha çabuk atmanızı yardımcı olacak. Dinlenmiş bir beden ve zihin dış görüntünüze de olumlu olarak yansıyacaktır.

Buhar banyosu

Eğer imkanınız varsa buhar odasına girin, yoksa da evde kendiniz için bu ortamı hazırlayabilirsiniz. İnternetten yüz ve saç için kullanılan buhar makinelerinden sipariş edebilirsiniz. Böylece her Pazar 10-15 dakika kadar buhar uygulaması yaparak gözeneklerinizin açılmasını sağlamış olursunuz. Gözenekler açıldıktan sonra uygulanan peeling, maske ve serumlar daha yüksek performans gösterecektir. Ayrıca, genişleyen gözenekleri temizlemek ve arındırmak da daha kolay olacaktır.

Peeling ve maske

Hafta içi, duş almak için bile kısıtlı zamanımız olduğu için genellikle hazır ürünler ile bakımımızı sağlıyoruz. Ancak, kendimize ve cildimize ayırdığımız bu Pazar gününde, evde doğal ürünler ile bakım yaparak cildimizi besleyebiliriz. Eğer uyguladığınız ve sevdiğiniz tarifleriniz varsa onları kullanabilirsiniz.

Evde hazırlayabileceğiniz cildinize canlılık ve parlılık sağlayan peeling ve maske tarifleri

Canlandırıcı ve toparlayıcı gül şekeri peelingi

Malzemeler

  •  5 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
  •  1 yemek kaşığı badem yağı
  •  7 yemek kaşığı esmer şeker
  •  Taze gül yaprakları

Hazırlamışı

Bütün malzemeleri blenderdan geçirip, gül yaprakları ve şeker ufalana kadar karıştırın. Karışımın yoğun olduğunu düşünmeniz halinde, biraz daha akışkan kıvama getirmek için Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Yüzünüze ve vücudunuza masaj yaparak uygulayın ve 3 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Elde ettiğiniz karışımı cam bir kavanoza koyup 5-7 gün süreyle kullanabilirsiniz. Buzdolabınıza koymanız halinde karışım donacağı için oda sıcaklığında muhafaza etmenizde fayda var.

Balkabağı çekirdeği ve gülsuyu maskesi tarifi

Malzemeler

  • ¼ su bardak balkabağı çekirdeği içi
  • 1/3 su bardak gülsuyu
  • 1 yemek kaşığı kil
  • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Balkabağı çekirdekleri ve gülsuyunu kapalı cam bir kavanoza koyup, buzdolabında bütün gece dinlendirin. Sabah buzdolabından çıkaracağınız gülsuyu ve balkabağı çekirdeklerini blenderdan geçirip püre haline getirin.

Daha sonra püreyi cam bir kavanoz içine alın ve içine kil ve balı ekleyin ve cam veya tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Maskeye metal değdirmemeye dikkat edin, metal kil ile etkileşime gireceği için etkinliğini azaltacaktır. Göz çevrenize getirmeden maskeyi tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayıp yarım saat beklettikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz. Uygulama sonrasında mutlaka canlandırıcı özelliği sahip olan C vitamini içerikli bir serum ve nemlendirici krem uygulayın.

Hazırlamış olduğunuz maskeyi 2 hafta kadar buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Cildinizin ihtiyacına ve verdiği tepkilere göre haftada 1 veya 2 kez uygulayın.

Bir sonraki Pazar bakımı, el ve ayak bakımı olacak.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP