arrangement of natural herbal cosmetics on wooden background

Üçüncü adımımız, el ve ayak bakımı!

Vücudumuzdaki bütün organlarımızın, vücudumuzdaki farklı noktalar ile bağlantısı bulunur. Stres, yorgunluk ya da uykusuzluk gibi nedenlerle vücutta üretilen adrenalin hormonu sinir sistemimizi olumsuz etkiler. Bu da el ve ayaklarımızda bulunan enerji noktalarımızın tıkanmasına neden olur.

Ancak hafta sonu kendinize zaman ayırıp yapabileceğiniz el ve ayak bakımları ile enerji noktalarınızı açabilir ve bedeninizin olması gereken dengeye kavuşmasına yardımcı olabilirsiniz.

Pazar bakımları serimizin üçüncü adım olan evde doğal ve enerji düzenleyici el ve ayak bakımları konusunu derledim.

El ve ayak banyosu

Başlangıç ve topraklanma aşamanız banyonuz.

Eğer evinizde küvet varsa küveti ılık su ile doldurup, içine biraz epson tuz, birkaç damla da kokusunu ve etkisini sevdiğiniz esansiyel yağ damlatıp, 30 dakika içinde dinlenebilirsiniz.

Eğer küvetiniz yoksa elleriniz ve ayaklarınız için ayrı ılık suların içine yine epson tuz (veya deniz tuzu) ve tırnakları besleyen, güçlendiren birkaç damla limon yağı eklenmiş kapları hazırlayın. Suyun içine ellerinizi ve ayaklarınızı koyup, 30- 40 dakika kadar bekletin.

İçindeki tuz sayesinde vücudunuzdaki negatif enerji akacak ve topraklanma sağlanmış olacaktır. Avuç içi ve ayak tabanı ince ve geçirgen deriler olduğundan dolayı, en yüksek enerji akışı buralardan gerçekleşir.

Peeling

¼ su bardak Hindistan cevizi yağı, 1 su bardak esmer şeker, 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi rendesi ve 6 damla limon yağını karıştırıp peeling hazırlayın. Özellikle ayak tabanına ve tırnaklara peelingi uygulayarak ölü derilerin ve kurulukların atılmasını sağlayabilirsiniz. Birkaç dakika ovarak yaptığınız uygulamadan sonra tekrar ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın.

Masaj

Sudan çıkardığınız, enerjisini boşaltmış el ve ayaklarınızı kuruladıktan sonra rahatlatıcı masajlar yapın. Parmak ve tırnak uçlarını sıkabilir, esnetme hareketleri yapabilir ve bir uzmandan eğitim alarak, evde kendi el ve ayaklarınıza refleksoloji tedavisi uygulayabilirsiniz. Sonuç olarak vücudunuzdaki problemlerin ve stresin en yoğun hissedildiği noktaların neresi olduğunu en iyi siz biliyorsunuz.

Nemlendirme

Kozmetik marketlerden, bakım eldiven ve çoraplarından alın. Etkisinden ve içeriğinden emin olduğunuz el ve ayak kremlerinin yanı sıra, aynı ölçülerde karıştıracağınız Shea ve Hindistan cevizi yağlarının içine limon yağı ve lavanta yağı damlatarak kendi nemlendiricinizi de hazırlayabilirsiniz. Nemlendiriciyi el ve ayak derinize, özellikle de tırnak etlerinize birkaç dakika yedirin. Daha sonra eldiven ve çorapları giyip 20 dakika kadar bekleyin.

Bu aşamada yağların etkisiyle birlikte elleriniz ve ayaklarınız çok fazla ısınacaktır. Ancak dayanmaya çalışırsanız, hafta boyu yumuşacık eller ve ayaklar ile rahat olacaksınız. Gün içerisinde nemlendirici sürmekten daha yoğun ve konsantre bir bakım olduğunu unutmayın.

Tırnak eti itme

Eğer tırnak etleriniz sizi çok fazla rahatsız etmiyorsa, tırnak etlerine herhangi bir işlem uygulamayın. Aksi halde, yumuşamış tırnak etlerini tahta bir çubuk ile hafifçe bastırmadan itin. Tırnak kenarlarında sertleşme, batık veya şeytan tırnağı problemi olması halinde çok derine inmemeye ve kanatmamaya özen göstererek sertleşmeyi kesin. Tırnak etlerini düzenli nemlendirdiğiniz zaman böyle sertlik ve kurulukların da ortadan kalktığını, tırnak ve tırnak yataklarının daha sağlıklı olmaya başladığını göreceksiniz.

Bir sonraki Pazar bakımı, evde spa olacak!

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:

Kaynak: The Idea Room, MindBodyGreen, Energy BalancingSimge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP