Bütün bir haftanın bedeninize yüklediği stres ve yorgunluğu üzerinizden atmanızı sağlayacak Pazar bakımı serimizin son adımı evde spa keyfi! Spa deneyimini evde rahatça uygulayabilmeniz için tüm adımları listeledim. Artık yeni haftaya enerjik, dinlenmiş ve canlı bir görünümle başlamamanız için bir sebep var mı?

Buhar

Banyoda buhar yaratmak ve bir süre o ortamda dinlenmek bütün gözeneklerinizin açılmasına yardımcı olur. Böylece ardından yapacağınız bakımların ve aromaterapi tedavilerinin daha etkili olmasını sağlar.

Bunun için ev tipi bir buhar makinesi alabilir ya da daha geleneksel bir yöntem ile banyonuzda buhar oluşturabilirsiniz (küçük bir düzenek kurarak su kaynatabilirsiniz buharından faydalanabilirsiniz).

Suyun için damlatacağınız birkaç damla nane ve greyfurt yağı, konsantrasyon ve dikkat algılarınızı harekete geçirerek, stres ve yorgunluk dolayısıyla sıkışmış olan başınızdaki damarların rahatlamasını sağlayacaktır.

Organik mum

Hazırladığınız spa odasında, organik mumlarınızın olması daha keyifli bir ortam yaratır. Yapay ve parfümlü mumlar, kokuları ve içerikleri dolayısıyla baş ağrısına neden olabilirler. Organik mumların içeriğini oluşturan organik yağların hafif kokusu ve mumun enerjisi sayesinde odanızda zen bir etki yaratabilirsiniz.

Loş ışık

Yüksek ışık şiddeti, dinlenmek ve gevşemek için yaratmış olduğunuz ortamın amacını bozacaktır. Hazırladığınız banyonun veya odanın loş olmasına özen gösterin. Hatta mümkünse sadece mumlar ile aydınlatın. Bütün hafta yüksek ve normal ışık değerlerinde aktif hale gelen göz ve baş kaslarınızı, ancak loş ışık altında dinlendirebilirsiniz.

Böylece göz sağlığınızı koruyabilir ve eğer varsa olası migren ataklarınızı erteleyebilirsiniz.

Doğal taşlar

Negatif enerjileri toplayıp ortamı daha nötr hale getirebilen, enerjisine inandığınız ve sizi toprakladığını düşündüğünüz doğal taşları spa odanıza koyabilirsiniz. Taşın etki etmediğini düşünüyorsanız, toprak üzerinde bekleterek veya temiz su ile yıkayarak negatif enerjisini boşaltmayı deneyin. Temizlediğiniz taş hala etki göstermiyorsa, size küçük veya yetersiz geliyor olabilir. Daha büyük bir taş ile değiştirin veya başka doğal taşlar ile destekleyin.

Küvette banyo

El ve ayak bakımında da bahsettiğimiz gibi, epson tuz dökülmüş bir küvette uzanmak hafta boyunca topladığınız negatif elektriği vücudunuzdan atarak, topraklanmanızı sağlayacaktır. Ancak böyle bir imkanınız yoksa, öğütülmüş ince deniz tuzu ile peeling yaparak aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

Bir kavanozda, doğal zeytinyağı içine kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olacak, birkaç damla portakal, biberiye ve lavanta yağı damlatın ve deniz tuzu ekleyip karıştırın. Elde edeceğiniz peeling ile bütün vücudunuzu ovun ve 5 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Tuz sayesinde, hafta boyunca toplamış olduğunuz elektronlar vücuttan uzaklaşır ve ovma hareketi sırasında kan dolaşımı hızlanıp, hücreler harekete geçer. Aromaterapi yağları ile deriniz nemlenirken, açılan gözenekleriniz ihtiyaç duyduğunuz besin ve vitaminleri alarak daha sağlıklı ve canlı bir hale dönüşür. Aynı zamanda vücutta biriken ödem ve şişkinlikler de bu sayede giderileceği için, eklemler ve kaslar daha rahat ve dinlenmiş olarak çalışmaya devam eder.

Sıcak banyo ve nemlendirme

Tüm adımları tamamladıktan sonra sıcak bir duş ile bütün kaslarınızın genişleyip rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Duştan sonra hafif nemli kalan vücudunuzu yoğun bir nemlendirici ile nemlendirip, Pazar spa’sını tamamlayabilirsiniz.

Kitap okumaya, film izlemeye hatta uyuyup dinlenmeye artık hazırsınız.

Konu ile ilgili “daha fazla” bilgiye aşağıdaki yazılardan da ulaşabilirsiniz:Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP