Hafta sonu özellikle pazar günleri, dışarı çıkmak yerine evde kendime zaman ayırmayı tercih ediyorum. Bütün hafta hem evde hem de dışarıda çok fazla işle meşgul olarak çok sayıda insan ile kontak halinde oluyoruz. Bu nedenle hafta sonları, hem enerjimizi temizleyip kendimizi yenilemek hem de kişisel bakım yapmak için en uygun zaman.

Aslında daha önce de yazılarımda sık sık bahsettiğim pazar ritüellerimi tek bir yazıda toplayıp derlemek istedim.

Güne limonlu su ile başlamak

Hafta içi sabah erken çıkmam gerektiği zamanlarda limonlu suyumu içmeye üşeniyorum açıkçası. Ancak, özellikle pazar günleri, mutlaka sabah uyanır uyanmaz bir fincan ılık suyun içine yarım limonun suyunu sıkıp bir tatlı kaşığı natürel elma sirkesi ekliyorum. Kahvaltıdan en az yarım saat önce limonlu suyumu içerek güne başlıyorum. Bu sayede günlük C vitamini ihtiyacım karşılanmış oluyor. Üstelik limonlu suyu sürekli kullandığım zamanlarda, daha enerjik hissettiğimi ve daha canlı göründüğümü fark ettim. Çünkü limonlu su, cildin ve saçların canlanmasına ve parlamasına destek oluyor.

Sağlıklı kahvaltı

Hafta sonu kendime zaman ayırmayı tercih ediyorsam yemek yemeyi abartmıyorum. Diyetimi bozup kaçamak yapmak istiyorsam genelde bunun için cumartesi akşamlarını tercih ediyorum. Çünkü pazar günü mutlaka bir gün önce yediklerimi telafi ediyorum. Pazar günleri genelde protein ve vitamin yüklü hafif bir kahvaltı yaparak midemi dinlendiriyorum. Özellikle kahvaltımda yumurta olmasına dikkat ediyorum. Çünkü yumurtanın içeriğindeki protein ve vitaminler cilde anti aging etkisi yaratıp canlandırırken saç sağlığına ve uzamasına da destek oluyor. Bu nedenle bakım günümü temiz ve yoğun içerikli bir kahvaltı ile destekliyorum.

Yürüyüş

Genelde kahvaltıdan sonra saçıma bakım yağı sürüp şapkamı takıp yürüyüşe çıkıyorum. Mümkünse park veya orman gibi yerlerde yürüyüş yapmaya çalışıp oksijen depolarımı dolduruyorum. Yeşilin ve temiz havanın iyileştirici gücüne inanıyorum ve fırsat buldukça doğada vakit geçirmeye çalışıyorum. Yürüyüş sayesinde kan dolaşımım hızlanıyor, vücudumdan toksinler atılıyor ve enerjim yükseliyor. Bu sayede gün içinde yapacağım diğer uygulamalara da hazırlanmış oluyorum.

Takviye güzellik

Düzenli yaptığımda kesinlikle çok iyi sonuçlar aldığım uygulamaları, hafta sonu ritüellerime eklemeyi çok seviyorum. Örneğin yürüyüş yaptıktan sonra eve gelip dinlenirken kendime güzel ve taze bir kahve yapıp içine 1 ölçü kollajen tozu ekliyorum. Sabah aldığım C vitamini kollajen üretimimi desteklerken ilave besinler ile dış güzelliğimi desteklemiş oluyorum. Eğer kahve içmek istemiyorsam genellikle yeşil ağırlıklı, yani ıspanak, mint nane, lime, yeşil elma içerikli bir smoothie hazırlıyorum. Yeşillerin cilde verdiği canlılık ve ışıltıyı herhangi bir takviye vitamin ile sağlamak mümkün değil bence.

Enerji temizliği

Bütün haftanın yoğunluğunu temizlemek için genelde Palo Santo tütsüler ve kristaller kullanıyorum. Haftalık planlarımı yaparken beni dinlendiren bir müzik açıyorum, Palo Santo’mu yakıp önce çakralarımı sonra zihnimi arındırmasını niyet ediyorum ve kristallerimi yanıma koyuyorum. Bu sayede biraz dinleniyor biraz da plan yapmış oluyorum.

Tuz banyosu

Bütün bunları yaptıktan sonra genelde tuz peelingi yapıyorum. Kaya tuzunun içine birkaç damla aromatik yağ damlatıp bütün vücuduma peeling uygulaması yaptıktan sonra ılık bir duş alıyorum. Hiçbir zaman çok sıcak veya çok soğuk duşa girmiyorum. Özel uygulamalar dışında hem sıcaktan hem de soğuktan cildimi korumaya çalışıyorum.

Nemlendirme ve maske

Duştan sonra bütün vücuduma kuru fırçalama yapıp genelde sıkılaştırıcı etkisi olan yoğun bir nemlendirici ile nemlendiriyorum. Saçıma haftalık serum ve duş sonrası maskelerimi yapıyorum. Cildime genelde arındırıcı ardından nemlendirici maske uyguluyorum ve günü bitiriyorum.

Böyle günlerde hafif yemekler yemeyi, tercihen ızgara veya haşlanmış sebzelerle ya da salata ile beslenmeyi tercih ediyorum. Ayrıca telefonumla fazla vakit harcamıyor, bilgisayar ve televizyonu da mümkün olduğunca açmıyorum. Böylece cildimi mavi ışıktan koruyorum. Kitap veya dergi okumak böyle zamanlarda beni daha çok dinlendiriyor. Biliyorum ki dinlenmiş ve arınmış bir beden ve zihin, kişisel bakım alanının en önemli maddeleri ve güzel bir görünümün en büyük destekçileri.

Bunlara ek olarak kendi şifanızı bulabileceğiniz, negatif enerjilerden ve stresten arınarak dinlenmiş ve huzurlu hissedebileceğiniz bir gün dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP