YAZAN: BURCU ERBAŞ

Toplumda en sık görülen fakat yeterince konuşulmayan cilt problemlerinin en başında keratosis pilaris geliyor. Birçok kişinin daha ortaokul yıllarında bedeninin çeşitli yerlerinde fark etmiş olduğu kırmızı, beyaz küçük pürüzler aslında keratosis pilaris adında zararsız, kronik ve maalesef tedavisi bulunmayan bir cilt problemi yüzünden yaşanıyor. Olumlu tarafı ise bu kronik durumun neden olduğu “tavuk cildini” hafifletmenin birçok yolu var! Sizin için keratosis pilaris nedir ve hangi yollarla hafifletebilir sorularını araştırdık!


Keratosis Pilaris nedir?

Keratin cildi, saçları ve tırnakları oluşturan ana proteinlerden birisidir. Bu protein bazı durumlarda ciltte; özellikle kıl köklerinin içerisinde fazlasıyla üretilir. Kökün içerisinde birikmeye başlayan keratin, ölü derilerin de eklenmesi ile kıl kökünün tıkanmasına neden olur. Bu tıkanıklık da cildin altında zamanla enflamasyona neden olmaya başlar. Dışarıdan bu durum küçük, kırmızı şişkinlikler olarak görülür. Keratinin fazla birikmesi anlamına gelen keratosis ve saç anlamına gelen pilo kelimeleri ile özetlenen bu durum keratosis pilarisdir. Kıl köklerinin içerisinde biriken keratinin enflamasyona yol açması anlamına gelir.

Sağlığa tamamen zararsız olmasıyla beraber cilt üzerinde yol açtığı semptomlar nedeniyle birçok kişinin iyileştirmek istediği bir cilt problemidir.

Nasıl semptomlar gösterir?

Kırmızı, beyaz veya ten rengine yakın bir tonda cilt üzerinde küçük pürüzlere yol açan keratosis pilaris bu sebeple toplumda “tavuk cildi” olarak bilinir. Genelikle cilt kuruluğu ile beraber görülürler. Vücudun genelinde fakat özellikle kollarda, bacaklarda, yanaklarda ortaya çıkabilir. Kronik bir rahatsızlıktır; azaldığı, arttığı hatta yok olup geri geldiği zamanlar olabilir.

Keratosis pilarise kuruluk da eşlik ettiği için cildin üzerinde bölge bölge aşırı kurumalar, soyulma ve dökülmeler de görülebilir. Aynı zamanda havadaki nemin giderek azaldığı, soğuğun tahrişe neden olduğu kış aylarında fazla kuruyan cilt keratosis pilarisin kaşınmasına, gerginlik hissi doğurmasına da neden olabilir.

Keratosis pilaris neden olur?

Bazı kişilerde keratosis pilaris görülürken kimisinde hiç görülmemesinin bilimsel olarak tamamen açıklanabilmiş bir nedeni yoktur. Bununla beraber araştırmalar genetiğin büyük bir rol oynadığını göstermiştir. Aynı zamanda açık tona sahip ciltlerde keratosis pilaris görülme olasılığı daha yüksektir.

Öte yandan yapılan bir başka araştırma keratosis pilarise neden olan genin birçok kişide 30’lu yaşların ortasından sonra baskılanmaya başlandığını göstermiştir. Zaman bu cilt probleminde gerçekten bir ilaç olarak görülebilir.

Vücudun enflamatuar bir cevap vermesi yüzünden oluşan keratosis pilaris tam da bu nedenle enflamasyona yol açan beslenme alışkanlıkları yüzünden kötüleşebilir. Tedavi edilmemiş gluten intoleransı veya sızdıran bağırsak sendromu, keratosis pilarisin gerisinde yatan sağlık sorunlarına örnek olarak verilebilir.

Aynı zamanda keratosis pilaris görülen yerlerin daha çok kıyafetlerin değdiği bölgeler olup olmadığının da kontrol edilmesi önerilir. Eğer kıyafetin değdiği yerlerde ise kumaşın sürekli olarak cilde teması, sıkıştırması hatta irrite etmesi, keratinin kıl kökünü tıkamasına yol açabilir.

Keratosis Pilaris tedavisi nasıl olur?

Keratosis pilarisin kalıcı ve tek seferlik bir tedavisi yok. Kronik bir cilt rahatsızlığı olan keratosis pilarisin istenmeyen etkileri ancak düzenli ve doğru bir bakım rutini ve beslenme alışkanlıkları ile hafifletilebilir.

Doğru beslenmek

Bedende yaşanan kronik enflamasyon, keratosis pilarisin semptomlarının da zorlayıcı olmasına neden olur. Bu nedenle ilk adımda bedendeki enflamasyonu azaltmak; besin değeri yüksek, antioksidan ve bitkisel gıda ağırlıklı bir diyet edinmek önerilir.

Aynı zamanda ciltteki hücresel yenilenmeyi destekleyici A ve D vitamini, çinko, Omega-3 ağırlıklı gıdaları bolca tüketmek, bağırsak mikrobiyotasını dengeleyen pre/pro/postbiyotik besinler yemek ve olası gıda alerjilerine, intoleranslarına; fruktoz, laktoz, glutene dikkat etmek gerekir.

Cildi kurutan çevresel etmenlerden kaçınmak

Kuruluk problemi çeken cildi daha da fazla kurutan;

  • Sıcak ve uzun duşlar,
  • Sert, fazla köpüren katı sabun ve duş jelleri,
  • Sentetik parfüme sahip krem, losyon, vücut spreyleri, çamaşır suları, yumuşatıcı ve oda kokularından,

kaçınmak aynı zamanda güneşe maruziyeti minimize etmek keratosis pilarisin sakinleşmesinde büyük rol oynar.

Aynı zamanda kış dönemlerinde hava nemlendirici makinelere yatırım yapmak cildin bütün genelini rahatlatır.

Düzenli peeling yapmak

Düzenli olarak cilde kimyasal ve fiziksel peelingler yapmak birçok kronik cilt problemi gibi keratosis pilarisi de hafifletir. Fakat zaten kuru ve irrite olmuş cildi sert peelingler ile daha da tahriş etmemeye dikkat etmek gerekir.

Kimyasal peeling için içerisinde hassas asitlerden; laktik asit, glikolik asit ve salisidik asitten biri veya ikisini içeren ürünleri kullanmak etkili sonuçlar verecektir.

Fiziksel peeling için doğal yollarla elde edilen Hindistan cevizi yağı ile şeker karışımı veya vücut fili, kese hatta kuru fırça kullanılabilir. Burada önemli olan cilde gereğinden fazla bastırmamak ve uygulama sıklığını cildin toleransına göre ayarlamaktır.

Orange Bergamot | vücut ovması,
120 TL,
ABTİRA GARDEN

Nemlendirmek

Aloe Vera Jel,
130 TL,
HOMEMADE AROMATERAPİ

Fiziksel veya kimyasal her tür peelingden ve duştan sonra cildi nemlendirmek istenmeyen kuruluğun ve gerginliğin önlenmesininin tek yoludur. Duştan hemen sonra kuru bir yağı hafif nemli cilde uygulamak nemi cilde hapseder. Daha sonra istenilen sıklıkta yoğun olarak nemlendiren fakat gözenekleri tıkamayan; üre, seramid, hyalüronik asit, niasinamid, aleo vera veya shea yağı içeren bir krem kullanılabilir.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP