21. yüzyılın en büyük sağlık sorunlarından biri obezite. O kadar ki Dünya Sağlık Örgütü (“WHO”) obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ediyor. Bir düşünün; obezite olmasa dahi kilo problemleriyle baş eden kaç arkadaşınız var?

Kaç arkadaşınızın yeni yıl dileklerinden biri sağlıklı beslenme? Etrafımızın bizi her an baştan çıkartan çikolatalarla, paketlenmiş gıdalarla dolu olduğunu düşünürsek hepimizin kilo üzerine bu kadar kafa yorması aslında hiç de şaşırtıcı değil. Peki neden kilo alıyoruz, neden içimizdeki o yeme duygusunu bastıramayıp akşam 10’da kendimizi elimizde kaşıkla tatlı yerken buluyoruz?

Kötü beslenme alışkanlıkları, sporsuz bir hayat, sağlık sorunları, uyku problemleri, genetik ve hormonal hastalıklar bize fazla kilo şeklinde geri dönüyor. Fiziksel sağlık sorunlarını bir kenara ayırdığımızda, çoğu neden aslında yaşadığımız psikolojik sıkıntılarla ilgili. Bir çoğumuz için stresi atma isteği bizi yemeğe iten etkenlerden.

Stres seviyesi yüksek olduğunda vücudumuz adrenalin, kortizol ve kortikotrofin hormonlarını salgılıyor. Stres devam ettiği sürece kortizol seviyesi yükseliyor ve bu da hem iştahımızı açıyor hem de bizi yüksek kalorili yiyeceklere yöneltiyor. Canımız sıkkın olduğunda kaçımız dondurmayı elmaya tercih ediyor? 

Reiki de işte bize tam bu noktada yardımcı oluyor

Bir çoğumuzun fiziğine hayran olduğu Christina Aguilera’nın Reiki sayesinde kilo verdiğini ya da Dr. Mehmet Öz’ün obezite ve diğer sağlık sorunları için Reiki’yi de önerdiğini biliyor muydunuz? Peki nasıl?

Reiki ile dengelenen enerji akışı

Reiki ile çakralarımızdaki enerji akışını dengeli hale getirdiğimizde fiziksel ve duygusal olarak daha sağlıklı olmaya başlıyoruz. Kendimizi daha sakin hissediyor ve kararlarımızı hayata daha kolay geçiriyoruz. Yaşamı ve özellikle yemeklerle ilgili seçimlerimizi daha doğru analiz edip nelerin bize iyi geleceğine ve nelerin bize iyi gelmeyeceğine daha doğru bir şekilde karar veriyoruz.  

Yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki uykusuzluk ile yeme alışkanlıkları arasında da ciddi bir ilişki var. Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere, Reiki enerjisi ile çalışmak uyku kalitemizi de arttırıyor. Reiki’nin tüm bu faydalarının yanı sıra en güzel ve şifalı etkisi ise stres ile başa çıkma konusunda sağladığı fayda. Evrensel yaşam enerjisi ile çalışmaya başladığımızda stres seviyemiz düşüyor ve biz su gibi geçirgen oluyoruz.

Peki ne demek su gibi geçirgen olmak? Her ne kadar bizim kontrolümüzde olmayan binlerce etken bizi strese süreklese de biz bu etkenlerin bizi etkilemesine izin vermiyoruz. 

İlginizi çekebilir!Hande Özakhun & Aybike McDonough

Uzun yıllardır kurumsal firmaların pazarlama departmanlarında çalışan Hande ve Aybike, “ben ne yapıyorum, ne yapmak istiyorum, ne üretiyorum, varoluş amacım ne” gibi sorulara yanıt ararlarken Reiki, EFT, Mutluluk Kolay ve Mindfulness gibi farklı şifa yöntemleriyle tanıştılar. Uzun yıllar süren eğitimlerden sonra bu öğretilerde uzmanlaşıp eğitmen oldular. Şuan Reiki seansları yapıyor...BLOOM SHOP