YAZAN: BURCU ERBAŞ

Bir yemeği sürdürülebilir kılan nedir? Kullanılan malzemelerin coğrafyaya özgü, yerel ve taze olması, bitki bazlı beslenmeye uygun bir tarif ve doğada kendiliğinden çözünmeyecek hiç bir atığa sebep olmamak. Peki bu unsurlar Türk mutfağı içerisinde, lezzetten hiç bir ödün vermeden de yakalanabilir mi? Bu soruya en lezzetli cevabı bu yıl on birincisi Dude Table tarafından düzenlenen, Metro Türkiye ana sponsorluğunda gerçekleşen Restoran Haftası veriyor. 5 – 31 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’te gerçekleşecek gastronomi festivali için birbirinden lezzetli yemekleri ile 5 katılımcı restoranı sizin için deneyimledik.


Restoran Haftası nedir?

Türkiye’nin ilk gastronomi festivali olan Restoran Haftası 11.yılında Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table Gastronomi ve Pazarlama Ajansı tarafından düzenleniyor. 5 Mayıs’tan 31 Mayıs’a kadar İstanbul, İzmir, Bodrum, Denizli ve Gaziantep’te çeşitli katılımcı restoranlarda sürecek Restoran Haftası’nın bu seneki teması sürdürülebilirlik. Yetenekli şeflerin sürdürülebilirlik temasına uygun oluşturduğu menüler üç ana kategoride; atıksız mutfak disiplinine uygun, yerel ve coğrafi işaretli, vegan ve vejetaryen olarak karşımıza çıkıyor.

Beslenmeyi çevre dostu kılan; yerel, sıfır atık ve bitkisel bazlı unsurları içeren yaratıcı ve lezzetli menüler Restoran Haftası boyunca daha uygun fiyatlarla gastronomi tutkunları ile buluşuyor.

Bunun yanı sıra ilk kez düzenlenen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması”nda sürdürülebilirliği mutfağının ana disiplini haline getirebilmiş genç ve yetenekli şefler Prag’da yer alan Metro platformunda eğitim alabilmek için yarışıyor.

Restoran Haftası’nda hangi restoranları denedik?

Live to Bloom olarak vegan & vejetaryen, atıksız ve yerel & coğrafi işaretli menüleri ile Restoran Haftası’na katılan, İstanbul merkezli 5 restoranı sizin için ziyaret ettik.

Halat By Divan

Vegan, atıksız, yerel ve coğrafi işaretleri ile tam anlamıyla sürdürülebilir bir menü hazırlayan Halat by Divan, başlangıç olarak Urla enginarı carpaccio, Antalya kivisi, Amasya elması, Bursa Deveci armudu ile yaz meyveleri salatası ve ızgara sebzeler bulunan bir tabak sunuyor. Ana yemek; Yalova’dan taze bezelyeli risotto’yu yine Anadolu’nun çeşitli yerlerden toplanmış lezzetli meyveler; Muğla çileği, Antalya kivisi, Amasya elması, Bursa Deveci armutu, Antalya portakalı ile yapılmış minestrone ve limon sorbe takip ediyor. Menünün döngüselliği ve sıfır atık unsuru da ilk olarak tuzlu daha sonra tatlı olarak yediğimiz bu meyvelerden anlaşılabiliyor. Haliç kıyısında bulunan Halat by Divan’ın tadım menüsüne ise tarihi yarım ada manzarası eşlik ediyor.

Madam Niça

Vegan, yerel ve coğrafi işaretli tadım menüsü ile Kabataş’ın set üstü mevkisinde boğaza karşı bir terasta bulunan Madam Miça’nın menüsü karadutlu kuşkonmaz salatası, enginar ravioli ve vegan krem karamelden oluşuyor. Geleneksel olarak hayvansal gıdalardan yapılan krem karamel tatlısına belki de ilk vegan alternatifini kazandırmaları tadım menülerinin öne çıkan unsuru oluyor.

Perihan Meyhane

Kadıköy Göztepe Parkı’nın karşısında yeşilliklere bakan bir terasta bulanan Perihan Meyhane, vegan ve vejetaryen beslenenlere uygun yaratıcı mezeleri, ara sıcakları ve yemekleri ile diğer yeni nesil meyhanelerden farklılaşıyor. Restoran Haftası için hazırladığı menüsü trüflü keçi peyniri kremalı pancar kavurma, balzamik glaze muhammara, karamelize mürdüm erikli Antakya yoğurdundan oluşan meze tadım tabağı ile başlıyor. Kendilerine özgü Perihan salatasından sonra aklımızda en çok kalan tarifleri tahin soslu vegan arincini ana yemek olarak geliyor. Tatlı ise geleneksel kadayıf tatlısına ferah bir yorum kazandıran mangolu kıtır kadayıf oluyor. Meze tabağı ve tatlı vejetaryen beslenenlere uygunken salata ve ana yemek hem vegan hem de vejetaryenlere uygun!

Tutti Deli & Catering

Günlük olarak değişen, taze ve doğal malzemeler ile yapılmış yemek menüleri ile Bebek’te yer alan Tutti Deli & Catering’in misyonu sürdürülebilir ve sıfır atık bir mutfak oluşturmak. Bu nedenle şefi ve kurucusu Müge Ergül’ün ayrı bir menü belirlemeden, o gün ne pişerse diyerek katıldığı Restoran Haftası kapsamında deneyimlediğimiz her tabak sağlıklı, taze, sezona uygun ve çok lezzetliydi. Vegan, vejetaryen beslenenlerin rahatlıkla yemek opsiyonu bulabileceği Tutti Deli & Catering aynı zamanda yerel ve coğrafi işarete sahip.

Ali Ocakbaşı

Vegan ve vejetaryen beslenenlerin katılmakta en güçlük çektiği sosyal programlar ocakbaşı planları oluyor! Bu algı, vegan ve vejetaryen beslenenlere uygun, tadı ve görüntüsü ile kebap deneyimini birebir yaşatan Ali Ocakbaşı’nın Restoran Haftası menüsü ile kırılıyor. Ali salata, vegan satır kebabı ve tahinli kabak tatlısından oluşan tamamen vegan menüsün yıldızı beyaz fasulyeden hazırlanan vegan kebabı oluyor. Çapraz bulaşmaya ayrıca özen gösteren Ali Ocakbaşı vegan kebabını ayrı bir yerde pişirerek dokusu, tadı ve görüntüsünden ödün vermeden bitki bazlı beslenen gastronomi tutkunlarını tatmin ediyor. Kuruçeşme, Suadiye, Gümüşsuyu ve Karaköy’de şubeleri bulunuyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP