YAZAN: BEGÜM EROL

Manifest kavramı hayatımıza girdiğinden beri düşüncelerimizle tek başına hayallerimizi gerçekleştirebileceğimiz algısı bizi sandığımızın aksine pasif bir davranış biçimine sürüklüyor. Ancak, dilediğimiz hayatı yaşamak için hayal etmekten daha ötesini yapmamız gerekiyor. Hayatınızın gidişatına yeni bir yön vermek istiyorsanız, manifesting kraliçesi olarak tanınan Roxie Nafousi’nin ilham veren 4 önerisi ile yeni yılda hayallerinize daha yakın olabilirsiniz! Bu defa düşünmekten ve hayal etmekten daha fazlasını yapmaya hazır olun.


Roxie Nafousi’nin manifest yolculuğu

Daha önceleri blogger olarak tanınan ve İngiltere’de yaşayan Roxie Nafousi kendini kişisel gelişim koçu, manifesting uzmanı, yazar, Mental Health Foundation temsilcisi ve Instagram’ın Güzin ablası olarak tanımlıyor. Nafousi, wellness dünyasında manifesting kraliçesi olarak bile ün kazandı. Öncelikle kendi hayatını hayallerindeki konum ile hizalamak için yola çıkan Nafousi, artık wellness dünyasında başkalarının hayatına dokunarak, manifesting tüyolarını takip edenlerin kendi potansiyellerine ulaşmaları için ilham oluyor. Özel hayatında en dibi gördükten sonra yaşamak istediği hayata ulaşmak istemesi ve attığı cesur adımlardan, The Sunday Times çok satanlar listesindeki kitabı “Manifeste kadar uzanan yolculuğuna göz atıyoruz.

Roxie Nafousi manifest yolculuğuna kolay bir başlangıç yapmamış. 20’li yaşlarında, günde 20 adet sigara içme alışkanlığı ve alkol bağımlılığı varmış ve kendini kayıp ve derin bir depresyon içinde hissediyormuş. Bir röportajda tüm bunlara ek olarak, öz sevgisinin de düşük olmasından ve haz alabileceği her şeyi deneyerek hayatının gerçeklerinden kaçtığından bahsediyor. Bu yaşadıkları süresince, iyileştirici inziva programlarına katılarak, içinde bulunduğu üzüntünün sisini aralamaya çalışmış. İçine dönmenin verdiği iyi hisler sebebiyle wellness dünyasında kendisi için bir şeyler olduğunu biliyormuş ancak bu duyguları sürdürülebilir bir hale getiremiyormuş. Bu sebeple, Londra’dan ayrılıp yoğunlaştırılmış yoga eğitmenliği programına katılmaya karar verdiğinde, yoganın kendisine güvenli bir alan sağladığını hissetmiş. Yoga, onun için sığınabileceği kutsal bir yer olmuş. Yoga eğitmenliği programını tamamladıktan sonra yogayı meslek haline getirmeye karar verdiğinde, manifestation diye bir kelime ile karşılaşmış ve onun için her şey anlam kazanmaya başlamış. Hepimizin içinde istediğimiz hayatı yaratabilmek için bir güç olduğunun farkına varmış. Düşük öz sevgisi ve depresyonu ile kendisinin olumsuz bir hayat biçiminde sıkışıp kalarak kurban rolü üstlenmesine izin verdiğini anlamış. Böylece, manifest yapabilmenin ilk adımı olan, değişim yaratabilmek için içimizde olan gücün farkına varma kısmını başarmış.

Peki, Roxie Nafousi’nin istediği hayatı yaşamasını sağlayan diğer adımlar neler?

Nafousi, The Sunday Times çok satanlar listesindeki “Manifest: 7 Steps to Living Your Best Life ” kitabında detaylı bir şekilde hayal ettiği hayata ulaşmasını sağlayan adımlardan bahsediyor. Ancak en önemli etkenin kendimize dürüstçe şu soruyu sormamız olduğunu söylüyor: “Bana göre kendimi tatmin hissettiğim bir hayat nasıl görünüyor?”

Manifest kavramını istediğimiz hayatı kendimize çekmemiz ve düşlediğimiz hayatı yaratmamız olarak tanımlıyor. Manifesting, hayatımızın kontrolünü eline almamızı ve bereketi çabasız şekilde kendimize çekmemizi sağlıyor. Bu anlayış, kulağa soyut gelse de aslında bilimsel bir gerçeğe dayanıyor. MIT’nin kıdemli eğitmeni ve sinir bilimci Dr. Tara Swart’a göre, gerçek arzularımızı ve hedeflerimizi bilinçaltından tamamen bilinçli bir konuma ulaştırarak, beynimizi hedeflerimizi gerçek yapacak fırsatlara odaklanması için eğitebiliriz.

Roxie Nafousi’nin bu düşünceyle yola çıkarak “Manifest” kitabında bahsettiği 7 adım ise şöyle:

  1. Nasıl bir hayat yaşamak istediğiniz konusunda net olun.
  2. Korkuyu ve endişeyi ortadan kaldırın.
  3. Davranışlarınızı istediğiniz hayat ile hizalayın.
  4. Evrenden gelen testleri geçin.
  5. Şükran duyun.
  6. Kıskançlığı ilhama çevirin.
  7. Evrene güvenin.

Manifest” kitabını okuma listenize eklemeden önce, Nafousi’nin manifest üzerine sunduğu tüyolardan birkaç tanesine göz atalım.

Öz sevgi

Hepimiz öz sevgi ile güçlü bir ilişkiye sahip değiliz. Onun yerine, negatif konuşmalar ile ağır davranmak ve bizi sınırlayan inanışlar ile yaşamak konusunda kendimizi daha rahat hissediyoruz. Bu durumdan çıkabilmek için öncelikle eski yaralarımızı nasıl iyileştirebileceğimize, kendimizle konuşma şeklimize bakmalı, öz güvenimizi kuvvetlendirmeli ve istediğimiz hayatı yaşamak için değerli hissetmeliyiz. Bu, sizin için kendinize söylediğiniz sözlere dikkat vermek ve onları değiştirmek anlamına gelebilir. Sizi değerli hissettirecek keyifli bir masaj veya yüz maskesi, mum yakmak, kendinize sevdiğiniz bir kafede kahve ısmarlamak gibi aktiviteler de olabilir.

Şükran duyun

İstediğimiz hayata ulaşmak için ne istediğimizden emin olmak kadar tüm kalbimizle olduğumuz yer için de minnet duymamız gerekir, diyor Nafousi. Bunu başarmanın bir yolu, her gün bir deftere minnet duyduğumuz şeyleri yazmak olabilir. Uykuya dalmadan önce uyandığınız andan yatağınıza gittiğiniz ana kadar sizi mutlu eden her şeyi not edin. Eğer güneşin pırıl pırıl hali sizi mutlu ettiyse bunu yazın. Gittiğiniz kafedeki barista, size karşı nazik davrandıysa bunu da yazın. Aldığınız notlar hakkında dilediğiniz kadar etraflı olabilirsiniz; hiçbir pozitif an önemsiz olacak kadar küçük olamaz diye açıklıyor Nafousi. Bu alışkanlığı edinmek, odağınızı hayatınızda iyi giden şeylere getireceği gibi, fark edilmeden geçip giden tüm güzel anlara karşı farkındalık kazanmanızı da sağlayacak.

Kıskançlığı ilhama çevirin

Hepimiz Instagram’da gezintiye çıktığımızda ne hissettiğimizi biliyoruz. Bu his, çoğunlukla başkasının bize yansıttığı hayata karşı duyulan kıskançlık veya imrenme olabiliyor. Ama Nafousi’ye göre bu duygu yokluk hissinden geliyor. Hissettiğiniz sahip olmama duygusunu ilhama çevirin ve başka birinin başarısının sizi motive etmesine izin verin. Bu duygu değişimi, evrene “Hayatta yeterince sevgi, başarı ve mutluluk var.” mesajı verirken, sizin de bu duyguların getirilerini manifest etmenizi sağlayacak.

Konfor alanınızın dışına çıkın

Yaşamayı istediğimiz hayata bizi ulaştıracak, çekingenlik duyduğumuz şeyleri yaparak, enerjimizi anında değiştiririz. Evrene, sadece düşüncelerimizle değil aynı zamanda eylemlerimiz ile de yeni bir hayata hazır olduğumuzu gösteririz. Belki, bu sizin için topluluk önünde konuşma yapmak, yeni öğrendiğiniz bir yemek tarifini konuklarınız için hazırlamanız veya yardım istemek için birine ulaşmanız anlamına gelebilir. Sihirin, konfor alanımız dışına çıktığımızda gerçekleştiğini unutmayın.


Roxie Nafousi’nin manifest etmek için sunduğu öneriler kolay bir şekilde pratiğe geçmeyecek olabilir ve bu adımlar üzerine uzun bir iç çalışma yapmanız gerekebilir. Ancak adım adım her gün bu ve kitabında bahsettiği 7 tüyoyu hayatınıza adapte ederek hayal ettiğiniz yaşama ulaşmak için bir şansınız olabilir. Peki, siz nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz ve bu hayatı elde etmek için hangi adım ile yola çıkacaksınız?Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP