YAZAN: ARZU ÖZEV

Neden kendimizi tamam ve bütün hissetmiyoruz? Neden öz güvenimizi, değerlilik duygumuzu, benlik hissimizi yitirmişiz gibi geliyor? Neden ortada hiçbir sebep yokken karamsarlığa kapılıyoruz, hiç düşündünüz mü? Depresyon, anksiyete, panik atak, öfke, yalnızlık, hüzün, keder, korku, atalet, apati, ait hissedememe gibi duygulara kapılmamızın ve toksik ilişkiler, ilham vermeyen işler ve çeşitli bağımlılıklara yönelmemizin, kendimizi çeşitli yollarla adeta sabote etmemizin sebebi ne? Şaman anlayışında yaşadığımız zor ve travmatik olaylar sırasında, yanlış olduğunu bildiğimiz halde hata yapmaya devam ettiğimizde ya da yaşam amacımızdan saptığımızda, ruhumuzun bir parçası kopuyor ve beden-zihin-ruh bütünlüğümüz bozuluyor. Tabii geçmişten getirdiğimiz karmik bir yük de var. Peki bu kopan ruh parçasını nasıl geri alabilir ve yeniden bütün hissedebiliriz?


Ruh parçası kopması nedir?

Ruh parçasının kopması geçmiş yaşamlarda veya bu hayatta yaşadığımız travma anlarında vücudun travmanın acısını kaldırabilmek için gerçekleştirdiği ancak uzun vadede bize hizmet etmeyen bir savunma mekanizması. Biz, nasıl başa çıkacağımızı bilemediğimiz durumlarda kaçmak ve ortadan kaybolmak istiyorsak, ruh da bunu yapıyor. Kopan parçanın geri dönmemesinin sebebi ise travmanın geçtiğini ve artık ait olduğu bedene dönebileceğini fark edememesi. 

Ruh parçasını nasıl geri alabiliriz?

Şamanlar, şifacılar, spiritüel rehberler ve ışık çalışanları, meditatif süreçlerle bu parçayı geri getirmeye yardım eder. Tabii tekrar kaybolmaması için kişinin çaba göstermesi gerekir. Bunun için seanslardan sonra aynı hataları tekrar tekrar yapmamaya özen göstermek, tövbe etmek, o duyguya yeniden girmemek için meditasyon, olumlama ve pratikler yapmak fayda sağlayabilir.

Yoga ve meditasyon pratikleri

Düzenli uyguladığınız yoga ve meditasyon pratikleri sayesinde çakralarınız açılır ve ruh parçalarımız yavaş yavaş geri dönmenin güvenli olduğunu hatırlar. Bu, uzun soluklu bir süreçtir. 

Su meditasyonu

Bu egzersizle karşıma çıkan Ruh Parçalarını Geri Almak başlıklı yazıda karşılaştım. Bir bardak su alarak çıplak ayak çimenlere basın. Bardağı iki elinizle tutun, bütün dikkatinizi bardağa yöneltin ve şunu söyleyin: “Başkalarından aldığım her şeyi tekrar bu suyun içine bırakıyorum.” Üç kere tekrar edin. Sonra bu bardağı alın ve toprağa dökün.

Şamanik ritüeller

Eğer birlikte çalıştığınız köklü bir şamanınız varsa dünyanın en şanslı insanlarından birisiniz! Birlikte çalıştığınız şamana güvenmeniz çok önemli. Göklerle bağ kurduklarına inanılan şamanlar ritüellerinde enerji ile çalışıyor.

Spiritüel rehberlerle hipnoz

Hipnoz, bu parçayı geri getirmenin bir başka yolu. Bilinçaltında yapılan meditasyonlar ve hipnotik çalışmalar, içinizdeki küskün ve gölge tarafı yeniden ışıldatmanıza yardım edecektir. Yine, terapistin ne yaptığını biliyor olması çok önemli. Portalları açıp kapatabilmeli. Açık kalan portallar daha travmatik tecrübelere sebep olabilir. 

Enerji teknikleri

Saf ışık enerjisiyle çalışan ışık işçileri de bu parçanızı geri almanıza enerji çalışmalarıyla yardım edebilir. 

Aile dizimi

Sistemik dizim çalışmaları veya aile dizimi, geçmişten getirdiğimiz karmayı temizlememize ve atalarımızın bize göstermek istediği yanları tamamlamamıza yardımcı olur. 

Ruh parçanızı arıyorsanız, onu geri getirecek olan kişiyle de bir noktada tanışacaksınız demektir. Sürece güvenin!


Belirtilen konuyla ilgili hiçbir öneri bilimsel araştırmalar sonucu kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte spiritüel ve duygusal hayatı zenginleştirmek için bireysel iyi olma yolculuğunda destekleyici olabilir. Uygulamadan önce sağlık durumunuzun profesyonel bir doktor tarafından değerlendirilmiş olması fayda sağlayabilir.Arzu Özev

1983 yılında İstanbul’da doğan Arzu, Saint Joseph Lisesi’ni bitirdikten sonra University of Massachusetts Amherst’te psikoloji okuduğu yıllarda, Sudarshan Kriya nefes tekniği ve yoga öğretisiyle tanıştı. Hindistan başta olmak üzere, Yeni Zelanda, Güney Afrika, ABD ve Almanya’da kişisel gelişim ve yoga konusunda birçok eğitim alarak, sertifikalı eğitmen oldu. Dünya çapında 150...BLOOM SHOP