Algı sensörleri, gerçekte veya rüyalarımızda (hayallerimizde) birtakım olaylar gerçekleştiğinde, beyne elektrik sinyalleri iletir. Beyin, sinyallerin gerçek olaylardan mı yoksa rüyadan mı kaynaklandığını algılayamaz.

Yani rüya ya da duyu organlarımızı kullanarak (hissetme, dokunma, koklama gibi) kurduğumuz hayallerle beynimizi kandırabiliriz. Bulunduğumuz ortamdan da mental olarak uzaklaşıp, kendimizi daha iyi hissettiğimiz bir ruh haline girebiliriz.

Rüya nedir? Neden rüya görüyoruz ve rüyalar beynimizle ilgili bize ne anlatıyor?

Kısaca açıklamak gerekirse rüyalar beynimizin yarattığı hikayeler ve resimler bütünüdür. Gün içinde yaşanılan ve görülen olayların çoğu, hem bilinçaltına hem de bilinç dışına kaydedilir. Daha sonra beyin, ruh halinin ve gün içinde yaşanan olayların etkisi ile (yani o gün ki frekansı ile) hazırladığı görseller bütününü uyku halindeyken gösterir. Neden ve nasıl olduğu konusunda bir takım ispatlanamamış öngörüler olmasına rağmen, rüya gören kişi, gerçekten yaşıyormuş gibi mutlu olur, üzülür, korkar ve bu duygulara göre hormonlar salgılar.

Rüyaların bu etkisini keşfeden bilim insanları, insanlara yarı bilinçli halde rüya simülasyonu deneyimi yaşatmayı ve bu deneyimin sonucu olarak, stres ve depresyondan uzaklaştırmayı, sakinleştirmeyi ve hatta problem çözmeyi sağlayacak bir simülasyon geliştirmeyi çalıştılar.

Bu çalışmalar sonucunda, çoğumuzun çok ses getiren ve 83. Oscar Ödül Törenine damga vuran ‘Inception’ filminden adını duyduğumuz, “Lucid Dreaming” geliştirildi.

“Lucid Dreaming” olarak adlandırılan akıllı rüyalar aslında tamamen bilinçdışı olarak gördüğümüz ve bir kısmını hatırlayıp çoğunu sildiğimiz rüya deneyimlerinden daha farklıdır. Akıllı rüyalarda, kişi yarı bilinçli olarak rüya moduna geçer ve bulunduğu yeri, düşüncelerini, görmek istediklerini kontrol edebilir. Bu deneyim için yapmanız gereken biraz rahatlamak ve kendinizi hazırlamak.

Uygulamada Lucid Dreaming

Sırt üstü rahat bir pozisyonda uzanıp gözlerinizi kapatın ve bütün bedeninizi 10 saniye kadar gerin ve ardından serbest bırakın.

Tüm kaslarınızın, kemiklerinizin ve eklemlerinizin rahatladığını ve nefes alış verişinizin düzene girdiğini hissettiğiniz an simülasyona başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken, hayal gücünüzü kullanmak.

Eğer stresli ve üzgün bir anınızda iseniz sizi en çok mutlu eden yeri ve anıyı düşünün. Örneğin, bir sahilde olduğunuzu, kumların üzerinde yürüdüğünüzü ve ayaklarınızın yandığını, denizin tuzlu kokusunu, güneşin teninizi ısıttığını, dalga seslerini ve insanların gülüşmelerini duyduğunuzu ve en sevdiğiniz içkiyi içtiğinizi hissedin.

İlk başta hissetmek ve duymak konusunda zorlanıyorsanız, deniz ve sahil kokusunu hatırlatan bir mum yakabilir, dalga sesleri kayıtları dinleyebilir hatta mümkünse balkonda veya bahçede güneşi teninizde hissederek başlayabilirsiniz.

Zamanla bu meditatif hale geçmek ve hayal kurmak daha kolay olacaktır. Her çalışmanızda farklı yerlere gitmek, hem hayal gücünüzü geliştirecek hem de size farklı deneyimler yaşatacak. Bu deneyim sonucunda, kasılmış kaslarınız ve damarlarınız rahatlayacak, beyninize deniz kenarındaymış gibi sinyal yolladığınız için, mutluluk hormonları salgılayacak, stres ve üzüntüden düşen vücut frekansınız yükselerek daha mutlu ve dinginleşmiş bir hale bürüneceksiniz.

Bu deneyimi problem çözme konusunda nasıl kullanabiliriz?

Hepimizin bildiği gibi, çözülmesi gereken problemler olduğunda olaylara geniş bir pencereden ve objektif olarak bakmak zor olabiliyor. Böyle bir durumda akıllı rüyalar ile, olaylara farklı açılardan bakabilirsiniz.

Bu aşamada yapmanız gereken, kendinizi yine bulunduğunuz ortamda, mesela ofiste hayal edin Ancak daha temiz, geniş ve aydınlık haliyle düşünün. Rüyada, projenizi tekrar ele alıp, eksikliklerini veya çözüm olanaklarını farklı açı ve pencerelerden incelemeye başlayın. Eğer, somut bir proje üzerinde çalışıyorsanız, avucunuzda ufak bir maketi varmış gibi düşünün ve farklı açılardan eksiğini, hatasını ve çözümünü bulmaya odaklanın.

Eğer soyut bir iş yapıyorsanız, zihninizde onu somut bir nesne ile özdeşleştirin. Somutlaştırıp incelemek daha kolay olacaktır. Bu sayede, zihniniz ve bedeniniz en rahat halindeyken, çok büyük gördüğünüz bir sorunu, avucunuzun içinde evirip çevirerek çözebilir ve düşündüğünüz kadar karmaşık olmayan kısa ve basit adımlarla sonucu ulaşabilirsiniz.

Akıllı rüyalar, beynimizi kandırıp kontrol etmekten ibaret olan küçük çözüm yollarından biri sadece. Ancak genel olarak, hayatınızdan strese neden olan faktörleri çıkarıp, üzüntüleri ve problemler kaynaklarını azaltmaya çalışmak, akıl sağlığınız açısından daha etkili bir çözüm olacaktır.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP