Organik bakımların kimyasal içeriklere nazaran daha etkili olduğunu düşünüyorum. Özellikle, kendi probleminize uygun olarak kaynakları iyice araştırıp evde kişisel reçetelerinizi oluşturmanız, saç ve cilt sağlığı ya da gençliği açısından çok faydalı.

Son dönemlerde kozmetik ürünlerin içeriklerinde bol bol arı ürünleri görmeye başladık. Bu nedenle, “Ürün seçerken problemimize uygun hangi içeriği almamız gerekir?” veya “Evde bakım yaparken hangi organik içerikleri kullanabiliriz?” gibi sorulara cevap olması amacıyla saç bakımında arı ürünleri ile ilgili araştırma yaptım.

Başlamadan belirtmek isterim ki herhangi bir arı ürününe alerjiniz varsa bu içeriklerden uzak durmanız gerekir.

Arı Sütü

Arı sütü; A, B, C, D ve E vitaminleriyle birlikte çok sayıda aminoasit, mineral ve yüksek oranda su içeren bir besindir. İnsan sağlığında uzun yıllardır tedavi araçlarından biri olarak kullanılan arı sütü, ufak miktarlar ile bakım maskelerine eklendiği zaman hücre yenileyici ve tedavi edici özelliğe sahiptir. Düzenli kullanımda, saç dökülmesinin azalmasını ve saçların canlanmasını sağlar. Saç derisine uygulandığında kan dolaşımını hızlandıracağı için saç kalitesini yükseltir ve saçın uzamasını hızlandırır.

Propolis

Propolis; antibakteriyel, antifungal ve antiviral içeriğe sahiptir. Bu nedenle hem tedavi edici hem de canlandırıcı etkiye sahiptir. Son yıllarda yapılan araştırmalar propolisin saç dökülmesini durdurduğunu, yeni saç oluşumunu desteklediğini ve saç uzama hızının artmasında etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Polen

Arı poleni; içeriğindeki vitamin, mineral, aminoasitler, nükleik asit ve antioksidan özellikler sayesinde cilt ve saç bakımında sıklıkla kullanılan önemli bir içeriktir. Yüksek protein içeriyor olmasından dolayı saçlara ihtiyaç duyduğu besin kaynağını sağlar. Bu nedenle saçların daha hızlı uzamasına ve gürleşmesine neden olur.

Saç uzunluğunuza göre belirleyeceğiniz tahminen 1 yemek kaşığı kadar poleni, ezip toz haline getirdikten sonra, 1 çay bardağı kadar sıcak su ile macun kıvamına getirin. Dilerseniz içine saç bakımında kullandığınız organik baz yağdan 1 yemek kaşığı ekleyip, ılıdıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak maske olarak uygulayabilirsiniz. Haftalık yapacağınız düzenli uygulama sonucunda saçlarınızın daha hızlı uzadığını ve yeni saç oluşumlarının  başladığını gözlemleyebilirsiniz.

Bal

Bal; içeriğinde bulunan B, C, E ve K vitaminleri, su, protein, asit ve enzimler dolayısıyla saç için çok etkili bir nemlendirici ve besleyicidir. Güçlü bir antioksidan olması nedeniyle özellikle yıpranmış saç veya saç derisini korur. Antibakteriyel ve antiseptik özellikleri ile saç derisi hastalıkları olan egzama, roza, döküntü gibi problemleri tedavi eder. Aynı zamanda saç foliküllerini güçlendirerek dökülmeyi engeller ve saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

Özellikle doğal ve şeker içermeyen bal tercih etmeniz etkili sonuçlar almanız açısından oldukça önemlidir.

Arı ürünleri, çok güçlü ve alerjen ürünler olması dolayısıyla dikkatli kullanılması gereken içeriklerdir. Bütün içerikleri tüm bölgeye sürmeden önce ufak bir alanda, tercihen bilek içi gibi hassas bir bölgede test edip daha sonra kullanmanızda fayda var. Aksi halde tehlikeli sonuçlar almanız mümkün.

Arı ürünleri gibi değerli içerikleri sadece bakım maskelerine değil, aynı zamanda beslenme rutininizin de içine eklemeniz durumunda daha hızlı ve etkili sonuçlar alabilirsiniz.

Sağlıklı ve güzel günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP